Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'nin En Hızlı Rant Sağlayan Arsası Siirt'te!

Siirt'te, 2005 yılında Abdülaziz Ekinci adlı kişinin Hazine'den 22 bin YTL'ye aldığı 108 dönüm arazi iki yıl sonra yaklaşık 100 katı fiyata (2 milyon 160 bin YTL'ye) belediyeye satıldı.

Milliyet Gazetesi
Türkiye'nin En Hızlı Rant Sağlayan Arsası Siirt'te!

b>Siirt'te, 2005 yılında Abdülaziz Ekinci adlı kişinin Hazine'den 22 bin YTL'ye aldığı 108 dönüm arazi iki yıl sonra yaklaşık 100 katı fiyata (2 milyon 160 bin YTL'ye) belediyeye satıldı. Arsayı alanlardan birisi de Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Muhsin Kebapçı oldu. Bir arsanın iki yıl içinde nasıl 100 kat değerlendiği Siirt'te günün konusu haline geldi. Belediye Meclisi'ndeki muhalif üyeler, olayın bir rant yaratma girişimi olduğu iddiasında bulundular.

Siirt Belediyesi'yle ilgili olarak hazırlanan denetim raporundaki iddialara göre iki yılda 100 kat değerlenen arsa konusundaki süreç şöyle gelişti:

Hazine'ye ait 108 dönüm arazi 3 Mart 2005 tarihinde Abdülaziz Ekinci adlı kişi tarafından 22 bin YTL'ye satın alındı. Merkez Yağmurtepe mevkiinde bulunan arazi altı gün sonra, 9 Mart 2005 günü dönemin Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Muhsin Kebapçı tarafından aynı fiyattan (22 bin YTL) alındı. Arazi bir süre sonra Barış Erdemci adlı kişiye 18 bin 500 YTL'ye satıldı. 25 Ağustos 2006 tarihinde de Salih Okur adlı kişiye 19 bin YTL'ye devredildi.
Asıl büyük rant sıçramasını ise sekiz ay sonra son alıcısı belediyeye satılması sırasında yaptı. 5 Mart 2007 tarihli encümen kararıyla 100 kat fazla değerle (2.1 milyon YTL) belediye tarafından alındı.

Zarar iddiası
Belediyenin yeri almasının nedeni ise yüzde 10 karşılığı Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) devretmek olarak gösterildi. Oysa TOKİ'nin arsaya yakın bölgede daha önce yaptığı 350 konutluk başka bir projenin yeterli talep görmediği için belediye ve emniyet personeline lojman olarak tahsis edildiği belirtiliyor.

Siirt Belediye Meclisi'nin ve Denetleme Kurulu'nun DTP'li üyesi Hidayet Elinç, belediyenin bu kamulaştırmayla büyük zarara uğratıldığını öne sürdü. Arazi bedelinin İller Bankası'ndan kredi olarak alınacağını belirten Elinç, halen 45 milyon YTL borcu bulunan belediyenin durumunun daha da kötüleşeceğini iddia etti. Elinç, konuyla ilgili olarak suç duyurusunda bulunduklarını da sözlerine ekledi.

AKP'li Belediye Başkanı Mervan Gül ise 2 milyon 160 bin TL'ye kamulaştırdıkları arsanın, karşılığı konut olarak alınmak üzere 2 milyon 260 bin YTL'ye TOKİ'ye devrini yapacaklarını söyledi.

Elinç: Mervan Gül, görevi kötüye kullandı
Siirt Belediye Meclisi'nin ve Denetleme Kurulu'nun DTP'li üyesi Hidayet Elinç'in Siirt Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı 12 Nisan 2007 tarihli suç duyurusunda belediyenin kamulaştırmayla Muhsin Kebapçı'ya rant sağlandığı iddia edildi.

Dilekçede Siirt Belediye Başkanı Mervan Gül için de "şüpheli işlemlere bilerek ve isteyerek katılarak görevi kötüye kullanma" suçlamasında bulunuldu.
Gül'ün bu işlemlere onay vererek belediyeyi borç altına sokmakla suçlandığı şikâyet dilekçesinde, Belediye Başkanı Gül ile Muhsin Kebapçı hakkında "görevi kötüye kullanma" iddiasıyla soruşturma yapılması istendi. Olayın anlatıldığı denetleme raporuyla birlikte savcılığa sunulan dilekçede şu ifadelere yer verildi:

"Siirt Belediye Başkanı Mervan Gül, bu şüpheli işlemlere bilerek ve isteyerek katılarak görevini kötüye kullanmış ve Siirt Belediyesi'ni borç altına sokmuştur. Haksız ve usulsüz olarak yapılan kamulaştırmaya ilişkin kamulaştırma bedelinin ilgiliye ödenmesi için bu konuda tedbir kararı verilmesine verilmesini talep ediyorum."

Belediye Başkanı Gül: TOKİ'ye devredeceğiz
AKP'li Siirt Belediye Başkanı Mervan Gül konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"Muhsin Kebapçı altı ay öncesine kadar Belediye Başkan Yardımcısı'ydı. Kendisi halen Belediye Meclis Üyesi. Arsa satışından ne gibi kazancı olup olmadığını bilmem mümkün değil, biz bir başkasından aldık. Yaptığımız değerleme çalışmalarında metrekare fiyatı 35 YTL çıktı. Biz ise sahibiyle anlaşıp 17 YTL'ye aldık. Arsamızı da TOKİ'ye devredeceğiz. 2 milyon 160 bin YTL'ye aldığımız arsayı 2 milyon 260 bin YTL'ye vereceğiz. Karşılığında da maliyetine konut alacağız, satıp kazançlı çıkacağız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-en-hizli-rant-saglayan-arsasi-siirtte_54056.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!