Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’nin İlk Monorayı Yola Çıkıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Fuar İzmir’e ulaşımı sağlayacak Türkiye’nin ilk monoray projesine İzmir Valiliği’nden ÇED onayı geldi.

yapi.com.tr
Türkiye’nin İlk Monorayı Yola Çıkıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 400 milyon TL öz kaynakla yapılan Türkiye’nin en büyük fuar alanı Fuar İzmir’e ulaşımı kolaylaştıracak monoray projesine İzmir Valiliği’nden Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) onayı geldi.

Ege'de Son Söz'den Onur Deniz'in haberine göre, Gaziemir’deki yeni fuar alanına ulaşımı kolaylaştıracak dev proje için Büyükşehir, İZBAN Esbaş durağı ile Fuar İzmir arasında hizmet verecek monoray projesi için dosyayı hazırladı.

Toplamda 2.2 kilometre uzunluğundaki monoray sistemi, gidiş-dönüş çift hat olarak hizmet verecek. Araç depolama ve bakım onarım tesislerinde kurulacak olan işletme kontrol merkezinden (OCC) işletilecek projede trenler sürücüsüz olarak çalışacak.

Proje için hazırlanan dosya İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunuldu.

Valilik Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden ÇED dosyasına onay geldi. Karar kurumun resmi sitesinde duyuruldu.

Büyükşehir Belediyesi’nin bu onayın ardından en kısa sürede hazırlıklarını tamamladıktan sonra inşaat sürecini başlatması bekleniyor.

Türkiye’de ilk kez

Yükseltilmiş kolonlara yerleştirilecek kirişler üzerinde çalışacak monoray sistemi, İZBAN’ın ESBAŞ istasyonundan başlayacak ve Akçay Caddesi’ni keserek Çevreyolu-Gaziemir Kavşağı-Çevreyolu paralelinden devam ederek Fuar İzmir’e ulaşacak.

Monoray 2.2 kilometrelik gidiş-geliş çift hatlık güzergahta İZBAN ve yeni fuar alanı arasında kesintisiz ulaşım sağlayarak yolcu taşıyacak. Banliyö ve İzmir dışından hava yolu ile Yeni fuar kompleksine gelmek isteyen yolcular,  İZBAN ile ESBAŞ istasyonuna geldikten sonra monoray sistemi ile Fuara ulaşabilecek. Ziyaretçiler, fuar dönüşünde de yine aynı sistemi kullanabilecek. Dünyanın gelişmiş kentlerinde örnekleri görülen monoray, Türkiye’de ilk kez İzmir’de kurulmuş olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ilk-monorayi-yola-cikiyor_151734.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!