Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'nin Ormanları Rehabilitasyona Girdi

Türkiye'nin Ormanları Rehabilitasyona Girdi

Radikal Gazetesi
Türkiye'nin Ormanları Rehabilitasyona Girdi

rmanlar 10 yıllık 'rehabilitasyon'a giriyor. Rehabilitasyonun hedefi, Türkiye'deki toplam orman varlığının (21 milyon 188 bin 747 hektar) yaklaşık yüzde 50'sini (10 milyon 567 bin 526 hektar) oluşturan bozuk ormanları 10 yılda yenilemek.

Konya Orman Bölge Müdürvekili Faruk Aydın, "Yurt genelinde seferberliğe bu yıl başlanacak. 10.5 milyon hektarın rehabilitasyonu, 10 yıl sürecek. Seyrek ormanlıklara yeni fidan dikilecek, yaşlı, cılız ağaçlar temizlenecek. İstikbal vaat etmeyen ağaçlar, verimli ağaçlarla değiştirilecek" dedi. Aydın, çalışma sayesinde ormanların daha fazla zehirli gaz emip daha fazla su üretir hale geleceğini ve daha çok odun vereceğini söyledi.

Bakanlık ne yaptı?
Çevre ve Orman Bakanlığı da 21 Mart Dünya Ormancılık Günü açıklamasında çalışmalarını şöyle özetledi: 'Devlet Ormancılığından Millet Ormancılığına Geçiş' projesiyle özel ağaçlandırma yapılan alan miktarı, 2003'te 4.9 binden 2005'te 10.5 bin hektara çıktı. Atatürk Orman Çiftliği'ne 1 milyon fidan dikildi. Ormanların yüzde 93'ünün kadastrosu tamamlandı ve uyduyla izlenmeye başlandı. Türkiye, orman yangınlarıyla mücadelede en başarılı ülkeler arasına girdi. 'Kent Ormanları Projesi'yle 52 ilde kent ormanı oluşturuldu. Endüstriyel odun satış geliri 2003'te 620 milyon YTL iken 2005'te bu miktar 820 milyon YTL'ye çıktı. Milli park sayısı da 33'ten 37'ye çıkarıldı. Avlakların işletilmesine başlandı, altı avlak ihaleyle özel sektör tarafından işletilmeye başlandı.

Sezer: Kararlılık şart
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü nedeniyle dün bir mesaj yayımladı. Mesajında ormanların kişisel çıkar ve günlük kaygılarla atılan adımlar nedeniyle tahrip edildiğini belirten Cumhurbaşkanı "Türkiye, ormanların korunması konusunda başlatılan uluslararası girişimleri destekliyor. Ancak yurttaşlarımızın da aynı kararlılık içinde olması büyük önem taşıyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ormanlari-rehabilitasyona-girdi_43305.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!