Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'ye Model Oldu

"Eski Dokuyu Yenileme Projeleri" ile çarpık kentleşmenin önüne geçmek isteyen Narlıdere Belediyesi, Türkiye genelindeki yaklaşık 800 kooperatifin ü

Yeni Asır
Türkiye'ye Model Oldu

b>"Eski Dokuyu Yenileme Projeleri" ile çarpık kentleşmenin önüne geçmek isteyen Narlıdere Belediyesi, Türkiye genelindeki yaklaşık 800 kooperatifin üye olduğu Türkiye Kent Kooperatifleri Merkez Birliği "Türkkent"e örnek oldu.
Dar gelirli aileleri konut yapmayı hedefleyen Türkkent yönetimi, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur'u Antalya'da yapılan toplantılarına konuşmacı olarak davet ederek, projelerini tanıtmasını istedi.
Türkkent üyelerinin projeleri hakkında daha fazla bilgi alması için kitapçık da hazırlattığını belirten Başkan Batur, "Bu projeler cesaret, sorumluluk ve sabır isteyen çalışmalar. Eski dokuyu yenileme çalışmalarını başka belediyelerde de denendi ancak, kağıt üzerinde kaldı. TÜRKKENT'in tüm Türkiye'ye önrek olarak sunduğu Yenikale ve Yeniköy projeleri İzmir'e de örnek olmalı" dedi.

Çağdaş konutlar
İzmir'in en eski yerleşim yerlerinden biri olan Narlıdere'nin daha yeni ve çağdaş bir görünüme kavuşmasını isteyen Narlıdere Belediyesi 5 yıl önce Yeniköy ve Yenikale Projeleri'ni hayata geçirdi. Her iki projeyle de, ilçede çoğunluğu tek katlı olan kötü görünümlü mahallelerdeki evlerin yıkılarak yerine çağdaş mimari özelliği olan konutlar yapılması amaçlandı. Projelerin ortak özelliği "vatandaşın mağdur edilmemesi" oldu. Evleri yıkılan vatandaşların, "kat karşılığında" konut sahibi yapılması kararlaştırıldı.

Evler yıkıldı
"Türkkent, Türkiye genelinde kooperatifçilik faaliyeti gösteren bir birlik. Eski dokuyu yenileme projeleri Türkkent'in dikkatini çekti. Eski dokuyu yenileme projelerini göreve geldiğimiz günden beri takip ettik. Seçim döneminde verdiğimiz sözü yerine getrmek için uğraştık. En önemlisi de vatandaşların bu projelere adapte olmasını sağladık. Onların mağdur olmaması için uğraştık. Yenileme çalışmaları yapılacak vatandaşlara 'evlerinizi yıkacağız' dendiğinde hemen kabul etmiyorlar. Onlara tek tek projelerimizi anlattık. Mağdur olmamaları için kat karşılığı ev verileceğini söyledik. Kolay değil tabii. Cesaret, sabır, sorumluluk isteyen projeler. Eski dokuyu yenileme projeleri bir çok belediyede kağıt üzerinde kaldı. İzmir'e örnek olması gereken bir proje."

Çalışmalar sürüyor
Narlıdere Belediyesi, Yeniköy Projesi'nde yapılacak 620 konutun inşaatlarını yüzde 70'ini tamamlandı.
Hak sahibi olan 325 vatandaştan 82'sine evleri teslim edildi.
Yenikale Projesi'nde de 600 konut temel aşamasına geldi. Narlıdere Belediyesi her iki projeyi de hazırladı, imar plan düzenlemelerini yaptı. Yeniköy'ün inşaatlarını Atayapı Şirketi, Yenikale Evleri'nin inşaatını ise Narbel Şirketi yaptı.

Türkkent nedir?
Türkkent, 1988'de kuruldu. İlk genel başkanlığını Murat Karayalçın yaptı. Kuruluşundan bu yana geçen sürede Türkkent, Türkiye genelinde örgütlendi. 160 bin konut üretti. Üye kooperatif sayısı 800 bine ulaştı. Türkkent, kuruluş amacında yerel yönetimlerle katılımcı ilişki kurmayı hedefledi. Kar amacı olmayan Türkkent, dar ve orta gelirli ailelerin, konutlarını daha ucuza elde etmesini sağladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyeye-model-oldu_6935.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!