Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tuz Gölü’ndeki Kirlilik Flamingoları Tehdit Ediyor

Tuz Gölü’ndeki Kirlilik Flamingoları Tehdit Ediyor

Zaman Gazetesib>Tuz Gölü’ndeki kirliliğin dünyanın en büyük flamingo kolonisini Türkiye’ye çeken ‘artemia salina’ları (tuzlu su karidesi) tehdit ettiği, bu canlılardan beslenen flamingoların da su karideslerinin yok olması durumunda gölü terk edeceği bildirildi.

Doğa Derneği Önemli Doğa Alanları Sorumlusu Murat Bozdoğan, tuzlu bölgelerde yetişen ‘artemia salina’ adlı küçük canlıların Türkiye’de en fazla Tuz Gölü ve Gediz Deltası’nda bulunduğunu söyledi. Yavru balık üretiminde ve değerli akvaryum balıklarının beslenmesinde fazlaca yararlanılan bu canlıların dünya üzerinde ticaretinin de yapıldığını belirten Bozdoğan, kilogramı pahalı olan canlının yüzde 90’ının ABD’deki Büyük Tuz Gölü’nden karşılandığını kaydetti.

Kabuklular familyasından olan tuzlu su karideslerinin flamingoların beslenmesinde önemli rol oynadığını söyleyen Bozdoğan, şöyle devam etti: “Flamingolar, doğal pembe rengini, kırmızımsı renkteki bu canlılardan alır. Yabani flamingoların kanatlarındaki kırmızılığı bu canlılar verir. Flamingolar Tuz Gölü ve Gediz Deltası’na ‘artemia salina’ için geliyor denilebilir.’’ Bozdoğan, bu canlıların olmaması durumunda flamingoların da diğer kuşlar gibi Tuz Gölü’nü terk edeceğini söyledi. Bu yüzden kirlilikten çabuk etkilenen ‘artemia salina’ya yönelik özellikle ticari çalışma yapılmaması gerektiğini ifade eden Bozdoğan, “Göldeki kirlilik tuzlu su karideslerini, dolayısıyla bunlarla beslenen flamingoları tehdit ediyor. Bu açıdan bakıldığında, Tuz Gölü’nün korunması ülkenin en önemli projeleri arasında yer almalıdır.” dedi.

Göller Yöresi’nde 15 bin hektar alan kurutuldu
Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, ‘’Göller Yöresi’nde son 35-40 yılda 14 bin 837 hektar alan kurutuldu.’’ dedi. CHP’li Feridun Baloğlu’nun soru önergesini cevaplayan Pepe, Göller Bölgesi’ndeki bazı alanların 1950’li yıllarda sıtmayla mücadele nedeniyle kurutulduğunu, ancak daha sonra bundan vazgeçildiğini belirtti. Pepe, günümüzde yaşanan kurumayla ilgili olarak Devlet Su İşleri’ni (DSİ) suçladı. Pepe, “Kurutma işlemlerinin çoğu DSİ’nin uyguladığı projeler sonucu gerçekleşiyor.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuz-golundeki-kirlilik-flamingolari-tehdit-ediyor_41948.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!