Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Ulla’nın Batmasından Devlet Sorumlu’

Başbakanlık Teftiş Kurulu, Ulla'nın Türkiye'ye gelişi ve batışında Çevre ve Orman Bakanlığı ile Denizcilik Müsteşarlığı yetkililerinin sorumlu olduğunu ve ilgili bürokratlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

Zaman Gazetesib>İskenderun Körfezi'nde tehlikeli atık yükü ile batan İspanyol M/V Ulla gemisine ilişkin sır gibi saklanan bilgiler, devletin gizli raporlarının TBMM'ye gönderilmesiyle ortaya çıktı. Başbakanlık Teftiş Kurulu, Ulla'nın Türkiye'ye gelişi ve batışında Çevre ve Orman Bakanlığı ile Denizcilik Müsteşarlığı yetkililerinin sorumlu olduğunu ve ilgili bürokratlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Muttalip Ünal imzalı ‘gizli' damgalı raporda, "Geminin batması ve dolayısıyla çevre kirliliğini önleyici tedbirlerin alınıp alınmaması yönünden Çevre Bakanlığı merkez teşkilatı, Hatay İl Çevre Müdürlüğü sorumludur. Hatay Valiliği İskenderun Kaymakamlığı'nca gerekli tedbirlerin alınmadığı tespit edilmiştir" denildi.

Raporun ardından Ulla konusunu bizzat takip eden Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ısrarı üzerine her kurum kendi alanıyla ilgili soruşturma açtı. 7 binin üzerinde vatandaştan gelen şikayet üzerine konuyu gündemine alan TBMM Dilekçe Komisyonu, bugün kurum temsilcilerini dinleyecek. Başbakanlık, Çevre Bakanlığı, Denizcilik ve Gümrük müsteşarlıklarından bilgi alacak olan komisyonun, cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunma yetkisi var.

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Yahya Akman, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun, İskenderun Liman Başkanı İshak Özdemir ile olayda sorumluluğu bulunan bazı bürokratlarla ilgili soruşturma ve suç duyurusu istediğini söyledi. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın esas sorumlu gibi göründüğünü belirten Akman, bu bakanlıktaki soruşturmanın ise henüz tamamlanmadığını aktardı. Raporda, Ulla gemisinin acentesi olarak görünen Mavi Deniz firması hakkında şüpheler bulunduğuna da temas edildi. Geminin, sahte konşimento ve manifesto ile Türkiye’ye sokulmaya çalışıldığına dikkat çekildi. Öte yandan İskenderun açıklarında batan gemi enkazının, aradan geçen sürede taşlaştığı ortaya çıktı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ullanin-batmasindan-devlet-sorumlu_46413.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!