Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Umut Oran'a İş Adamları Destek Verdi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Hazır Giyim Sektör Kurulu Başkanı Umut Oran'ın "Türkiye sanayiyi bıraktı, ticaret ve ranta kayıyor" sözlerine sanayiciden destek geldi. Üretimde zorlukların devam ettiğini, teşvik politikasının ise yetersiz kaldığını dile getiren sanayiciler, geniş perspektifte oluşturulacak bir sanayi politikasının hayata

Referans Gazetesi
Umut Oran'a İş Adamları Destek Verdi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Hazır Giyim Sektör Kurulu Başkanı Umut Oran'ın "Türkiye sanayiyi bıraktı, ticaret ve ranta kayıyor" sözlerine sanayiciden destek geldi. Üretimde zorlukların devam ettiğini, teşvik politikasının ise yetersiz kaldığını dile getiren sanayiciler, geniş perspektifte oluşturulacak bir sanayi politikasının hayata geçirilmesini istiyor. Umut Oran, dün Referans gazetesinden yayımlanan söyleşisinde, Türkiye politikasında "Eksen mi kayıyor?" tartışmalarının yaşandığın hatırlatarak, "Esasında Türkiye, sanayiden ranta kayıyor. 1999 rakamlarına baktım sanayinin gayri safi milli hasılaya oranı yüzde 25 civarında. Bugün yüzde 16'larda... Türkiye sanayiden ticarete; ranta, hizmete kayıyor" demişti.

Oran'ın sözlerini değerlendiren Dalgakıran Kompresör Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, sanayide dönüşümün "siyasi bir karar" olduğuna dikkat çekerek, "Döviz kurlarını düşük tutarak, Türkiye'yi ithalat cenneti haline getirirseniz sanayiciye, 'siyasi otorite Türkiye'nin hizmet sektöründe ilerlemesini istiyor' mesajını verirsiniz" yorumunu yaptı. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Başkanı Erdal Bahçıvan da, "Ciddi anlamda insanları uzun vadede yatırıma döndürecek temel kararları oluşturamadık" derken, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle ise, finans sektörü sorunlarına gösterilen duyarlılığın sanayiye gösterilmediğini söyledi. Ziylan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziylan ise teşviklere başvuran sanayici sayısına bakıldığında teşvik politikasının işlemediğinin görülebileceğini söyledi.
 
Adnan Dalgakıran / Stratejik dönüşüm planlamalıyız

Türkiye, sanayileşmesini dışarıdan teknoloji alarak yaptığı üretimle geliştirdi. Bin dolar milli gelir seviyesinden 10 bin dolarlara geldik. 20-30 bin dolara gitmek için bizim sanayimizin dönüşmesi gerekiyor. Bu dönüşüm henüz planlanmadı, strateji yok. Hallbuki Türkiye, bir üretim üssü olabilir. Siyasi irade 'üretimden çıkılacak, hizmet sektörüyle var olunacak' diyebilir. Ama şu unutulmasın ki; hizmetle dünyada bir güç olamazsınız. Ayrıca üretimi olmayan bir ülkenin hizmet sektörünü geliştirmesi mümkün değil.
 
Mehmet Ziylan / Teşvike başvuran sanayici yok gibi

Sanayinin peşini bırakmamamız lazım. Üretimsiz neyin ticaretini yapacaksınız. İstihdam sorunu çıkıyor ortaya, zincirleme bir sürü sorun çıkıyor. Grup olarak üretim, bizim için çok önemli. Ancak verilen teşvikler yeterli değil. İstanbul'da üretim yapıyoruz, yeterli gelmiyor. Teşvikler; bölgesel, meslek koluna ve ihtiyaca göre çıkmalı. Maalesef bu konuda bütünsel bir politika yok. Şu anda ben İstanbul'da ayakkabı üretiyorum, çıkan teşvikleri hesap ediyorum, mantıklı gelmiyor. Yerimden kıpırdamıyorum. Maalesef teşviklere başvuran yok gibi.
 
İsmail Gülle / Finansın sorunu anında çözülüyor

Üretim yapmanın zorluklarını hepimiz yaşıyoruz. Gerçekten de yıllardır üretimin zorlukları, gün geçtikçe artarak devam ediyor. Yıllardır üretim maliyetleri ve rekabet koşullarıyla ilgili pek çok mücadelede bulunduk ama bir yol alamadık. Finans sektörünün sorunları olunca, anında çözüldü. En büyük krizden bile karla çıktılar. Üretim için aynı şeyi söyleyemiyoruz maalesef. 'Hep ağlıyorsunuz, ama üretime de devam ediyorsunuz' diye algılanabilirr. Ama bugün üretimde sıkıntılar artarak devam ediyor.
 
Erdal Bahçıvan / Rekabetten fırsatı kullanamıyoruz

Türkiye'nin ihracatının ve istihdamının hala büyük kısmı sanayiden geliyor. Türkiye, asla sanayiden vazgeçmez; ama olması gereken yerde de değil. Türkiye sanayi ile ilgili gelecekte neler planlıyor, gelecekteki sanayi oyunculuğu nerede duracak? Türkiye'nin yeni baştan tablosunu ortaya koymaya ihtiyacı var. Ne yazık ki, dünya rekabetinde çok önemli bir fırsatı kullanamıyor. Ama bunun tek nedeni Türkiye'nin ticaret veya ranta ağırlık vermesi değil, sanayi ile ilgili projeksiyonumuzu net olarak ortaya koyamamak. Teşvik, istihdam politikalarında da bu, kendini gösteriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/umut-orana-is-adamlari-destek-verdi_75701.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!