Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üniversite Arazisinde Gecekondu

YÖK, İstanbul’da Osmanlı döneminden kalan vakıf arazisinde üniversite kurmak için çalışma başlatırken söz konusu arazinin gecekondular tarafından işgal edildiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi
1 Üniversite Arazisinde Gecekondu

YÖK, İstanbul’da Osmanlı döneminden kalan vakıf arazisinde üniversite kurmak için çalışma başlatırken söz konusu arazinin gecekondular tarafından işgal edildiği ortaya çıktı.

YÖK, yenimodel kapsamında, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı ve bugün herhangi bir yönetimi olmayan Osmanlı döneminden kalan vakıflar arasında araştırma yaptı. İnceleme kapsamında mal varlığı değeri 20 milyonu geçen toplam 2 bin vakıf tespit edildi. Söz konusu vakıfların mal varlığı durumuna göre bir araya getirilerek üniversite kurulmasına ilişkin öneri Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından da onaylanınca, 3 vakıf bir araya getirilerek İstanbul’a bir üniversite kurulmasına ilişkin çalışma başlatıldı. Kurulacak vakıf üniversitesi için İstanbul’da bulunan Bezmi Âlem Valide Sultan Vakfı, Silahtar Ağa Vakfı ve 2. Abdülhamit Vakfı’nın bir araya getirilmesi sağlandı.

Silahtar Ağa Vakfı’nın olduğu gerekçesiyle Okmeydanı TEM bağlantı yolunun kenarındaki 334 dönümlük arazi üniversite yerleşkesinin inşaatı için ayrıldı. Arazinin ve hastanenin intifa hakkının kurulacak vakıf üniversitesine devredilmesine karar verildi. Ancak boş olduğu sanılan İstanbul’un göbeğindeki E-5 ve TEM yollarının kesiştiği yerdeki arazinin 20 dönümlük bölümünün gecekondular tarafından işgal edildiği belirlendi. Binaların yerleşke inşaası sırasında yıkılması gündeme geldi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/universite-arazisinde-gecekondu_72383.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Üniversite arazilerinin gecekondu istilasına uğraması yeni bir olay değil ki. İTÜ'nün Armutlu bölgesindeki arazisi yıllardır gecekondu bölgesi ve her gün daha da büyüyor. Yeni yapılanan bir üniversite bu sorunu yaşıyor ve gecekonduların yıkılması gündemde. Peki Türkiye'nin gelişimini tamamlamış en büyük ve köklü üniversitelerinden biri olan İTÜ kendine ait arazideki gecekonduları yıkıp bilim yuvası haline getirmek istediğinde neden insanlar tepki gösteriyor? Kim bilir başka kaç üniversite yerleşkesi aynı sorunla karşı karşıya. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!