Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Utarit İZGİ' yi Kaybettik...

2002 Yılı Büyük Sinan Ödülü Sahibi, Prof. Y. Mimar Utarit İZGİ' yi kaybettik. 1920 yılında İstanbul' da doğan İZGİ, Galatasaray Lisesi' ni

yapitr.com
Utarit İZGİ' yi Kaybettik...

b>2002 Yılı Büyük Sinan Ödülü Sahibi, Prof. Y. Mimar Utarit İZGİ' yi kaybettik.

1920 yılında İstanbul' da doğan İZGİ, Galatasaray Lisesi' ni bitirdikten sonra, öğrenime başladığı Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık bölümünden Y. Mimar olarak 1946 yılında mezun oldu. Aynı yıl Akademi'nin Mimarlık Bölümü'nde Yapı Kürsüsü'nde görevlendirildi.

Aynı kürsüde Yeterlik Tezi hazırlayarak asistanlık devresini tamamladı. Sırasıyla İnce Yapı, Mimari Proje Atölyesi ve Y. Dekoratif Sanatlar Bölümü İç Mimarlık Atölyesi öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürdü.

1969 yılında profesör unvanı alan İzgi, 1961-62 yılları arasında Mimarlık Bölüm Başkanlığı da yaptığı GSA'dan 1975 yılında kendi isteği ile emekli oldu.

Utarit İzgi, DGSA'da akademik mimarlık eğitim düzeyinin, mesleği uygulama dönemiyle paralellik gösterecek şekilde geliştirilmesi, çağdaş ve katılımcı bir yönetimin yapılanması aşamalarında öğretim kadrolarıyla, öğrenci temsilciliklerinin birlikte çalışmaları ilkesine dayanan bir sistemin kurulmasını destekleyerek bu konuda çaba gösterdi.

Akademi ve Mimarlar Odası temsilcisi olarak ulusal ve uluslararası mesleki seminer, panel, sempozyum ve kongrelere katıldı. Bu faaliyetleriyle ilgili bildirileri, projeleri ve makaleleri yerli ve yabancı mimarlık dergilerinde yayımlandı. İzgi'nin "Pencere, Hafif Bölmeler ve Yardımcı Koruyucular" (iki cilt-DGSA Yayını) ve YEM Yayın tarafından yayımlanan "Mimarlıkta Süreç-Kavramlar-İlişkiler", Belde Batum Aysel'le birlikte hazırladığı "Kapılar - Hafif Bölmeler" adlı kitapları bulunuyor.


İZGİ, 1952 yılından bu yana sürdürdüğü çalışmalarını konut, iş binaları (banka, büro, çarşı, iş merkezi vb.) konularının yanısıra sabit ve hareketli mobilya konuları üzerine yoğunlaştırdı.

Yarışma / Teklif Alma Yoluyla 1. Ödül ve Yapı Yapma Hakkı Alınan Yapılar:
* 1958 Brüksel Sergisi,
(Utarit İzgi - Muhlis Türkmen - Hamdi Şensoy - İlhan Türegün)
* Ankara Otobüs Terminali,
(Asım Mutlu - Utarit İzgi - Esat Süher - Yılmaz Zenger - Ünal Demiraslan - Zühtü
Müridoğlu)
* Harbiye Başak Sigorta - Ziraat Bankası Şubesi,
(Asım Mutlu - Utarit izgi - Esat Suher)
* Nova Baran İş Merkezi - Şişli
(Utarit İzgi - Ataman demir - Nihat Gök)

Feneryolu Nedim Karakurt Villası (1956, Mahmut Bir ile); Pendik A.Kunt Yalısı (1964, A.Mutlu,E.Suher ile); Ankara Gima Mağazası İç Mekân Düzenlemesi-Mobilyalar (1967, Önder Küçükerman ile); Burgaz İkiz Yalı (1968); Taksim Fransız Konsolosluğu ve Kültür Ateşeliği İç Mekân Düzenlemesi (1977, M.Demirkan, A. Muslubaş ile); Beylerbeyi Jak Kamhi Yalısı (1979, M.Demirkan, A. Muslubaş ile); Kanlıca Ferit Edgü Yalısı (1980, M.Demirkan, A. Muslubaş ile); Mecidiyeköy Pamukbank İç Mekân Düzenlemesi-Mobilyalar (1981); Maçka Ö.Olcay Apartmanı (1984, Dilek Akbeğ ile); Adabank Genel Müdürlüğü İç Mekân Düzenlemesi-Mobilyalar (1985, D.Akbeğ ile); Yeniköy Sami Kamhi Köşkü (1986, A. Demir, N. Gök ile); Eski Eser Konut-Koruma-Yenileme (1989, A Demir, N. Gök ile); Uskumru Evleri (1996, Belde Batum ile); Çiftehavuzlar Fazilet Apartmanı (1998); Mecidiyeköy Profilo alış veriş merkezi (1998, B.Batum Aysel, Bahar Gücüyener ile); Adabank Genel Müdürlüğü İç Mekân Düzenlemesi-Mobilyalar (Yenileme 1998, D.Akbeğ ile); İzgi'nin öğretim görevinin yanı sıra yürüttüğü mesleki uygulamaların bazılarıdır.

Ödüller:

* D.G.S.A. Mezunları Derneği Onur Belgesi 1981
* Mimar Sinan Üniversitesi 100. Yıl nedeniyle Osman Hamdi Onur Ödülü 1988
* T. Mimarlar Odası 1.Ulusal Mimarlık Sergisi Yapı Dalı Başarı Ödülü 1988
* 9 Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Ödülü 1985
* TMMO Mimarlar Odası Büyük Kent Şubesi Meslekte 50.Yıl Ödülü 1996
* Serbest Mimarlar, Müşavirler Derneği Büyük Ödülü 2002
* 8.Ulusal Mimarlık Sergisi Büyük Ödül - Sinan Ödülü 2002


http://www.yapi.com.tr/haberler/utarit-izgi-yi-kaybettik-_3431.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!