Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Uydu Kanalı ile Arazi Satışı

Uydu Kanalı ile Arazi Satışı

Referans Gazetesi/Hakan TARTANb>İzmir Defterdarlığı, yatırım yapılabilecek Hazine arazilerinin fotoğraflarını çektirip, web sitesinde yayımlayacak. Yatırımcı, arazilerin fiyatından yüzölçümüne kadar tüm özelliklerini bilgisayarının bir tuşu ile karşısında bulacak.

Yerli ve yabancı herkes alternatif arayışında. Gözde turizm merkezleri var, ama yenilik isteyen de çok. Bu yüzden de son dönemlerin gözdesi İzmir.

Ege’nin incisi
EXPO 2015 adaylığı, uluslararası bazı organizasyonlara ev sahipliği İzmir’in çekiciliğini artırdı. Son örnek, Çeşme’nin turizm alanı ilan edilmesi.
Sadece yerli değil, yabancı yatırımcılar da İzmir’i inceliyor. Yatırım yapmak istiyor.

Çağdaşlığın merkezi olması.
Her yere yakın olması.
Eşsiz doğası.
Agorası, Efes’i, Bergama’sı ile tarih.
Daha bir çok neden.

İzmir’in geç de olsa yıldızı parlayacak mı?

2006 yılında turizm alanında da İzmir’de ciddi bazı gelişmeler olacağının sinyalleri var. Tabii jeotermal kaynakların zenginliği de bir avantaj. İzmir’e yatırım isteniyor da... Kolay mı? Bazı bilgiler nasıl alınabilir? Yatırım yapılacak alanlara yol var mı? Kolaylıkla görülebilir mi? Zor.

Resmi verileri incelediğimiz zaman, İzmir’in yüzölçümünün yüzde 73’ünün özel mülkiyet, yüzde 19’unun orman alanı, yüzde 9’unun da Hazine arazisi olduğunu görüyoruz.

Geçen yıl Hazine, milli emlak satışlarından ve kira gelirlerinden 50 trilyon lira dolayında bir gelir elde etmiş. Maliye Bakanlığı hesap uzmanı kökenli, ABD eğitimli İzmir’in yeni Defterdarı Mehmet Beceren, “Yatırım yapmak isteyen çok. Ama doğru bilgiye ulaşamıyor. Amacımız, yatırımcının işini kolaylaştırmak. Atıl durumdaki Hazine arazilerini değerlendirmek” diyor.

Araziler, web sitesinden pazarlanacak
Bu konuda atılan adımlar da var: En önemlisi “uydu kanalı ile arazi satışı.” Hazine arazilerinin fotoğrafları çektirilecek, tasnif edilecek ve bölge bölge defterdarlığın web sitesinde yayımlanacak. Daha doğrusu pazarlanacak. Yatırımcı İzmir’deki Hazine arazilerini bilgisayarının bir tuşu ile karşısında bulacak. Nerede? Fiyatı nedir? Yüzölçümü ne kadar? Özellikleri? Coğrafi konumu? Hepsi sitede yer alacak.

Yatırımcı için avantaj. Ancak... Elbette zorluğu var. Bir çırpıda olmuyor. Beceren, bunu da göz önüne alarak bir alternatif çalışma başlatmış. Asıl “büyük proje” uydu organizasyonu gerçekleşene dek. Harita üzerinde belirlenmiş noktalarla, derli toplu bir sunum. Nerede Hazine arazisi var, nasıl ulaşılabilir? İlk aşamada bu çalışma gerçekleşecek. Sonrası “uydu”.

İzmir için önemli bir girişim. En azından ciddiyet, çağdaşlık.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uydu-kanali-ile-arazi-satisi_43060.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!