Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vali Güler: İstanbul’da Depremde Yüksek Risk Taşıyan Okul Kalmadı

İstanbul Valiliği, Bakırköy Belediyesi ve İstanbul İnşaat Mühendisleri Odası tarafından okul binalarının güçlenmesinin sağlanması amacıyla hazırlan

Zamanb>İstanbul Valiliği, Bakırköy Belediyesi ve İstanbul İnşaat Mühendisleri Odası tarafından okul binalarının güçlenmesinin sağlanması amacıyla hazırlanan protokol Bakırköy’de düzenlenen bir törenle imzalandı.

Protokole göre, mutemel bir depremde Bakırköy’de hasar görebilecek 12 okulun 16 binasının güçlendirilmesi çalışmalarına Ataköy Lisesi’nde düzenlenen törenle başlandı. İstanbul Valisi Muammer Güler, törende yaptığı konuşmada İstanbul’da depremde yüksek risk taşıyan okul binası kalmadığını vurguladı.

Gazetelere bakıldığında “4 yılda ne yapıldı, hiçbir şey yapılmadı’’ gibi yayınların görüldüğünü kaydeden Vali Güler, kendisinin bu alanda çok şey yapıldığına şahit olduğunu söyledi. Vali Güler, öncelikle deprem riskinin azaltılması ve acil müdahale hazırlıklarının sürekli gözden geçirilmesi çalışmalarının yapıldığını kaydetti. Bakırköy’de belediye ve üniversiteler işbirliğiyle yaklaşık 11 bin binanın deprem risk analizlerinin çıkarıldığını ve adeta binalara check–up yapıldığını, bu binalardan yüzde 5’inin yüksek riskli olduğunun ortaya çıktığını belirten Vali Güler, İstanbul’daki bütün binaların elden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Vatandaş da depreme hazırlanmalı

Depreme hazırlık konusunda devlete ve vatandaşlara görevler düştüğünü hatırlatan Muammer Güler, devletin hastane, okul, kamu binaları ve altyapı ile ilgili çalışmaları yürüteceğini, vatandaşların da kendi üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtti. Vali Güler, konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul’da deprem açısından yüksek risk taşıyan hiçbir okul kalmamıştır. Orta ve hafif derecede risk taşıyan okullar da bir proje dahilinde güçlendirilmeye başlandı. Bu kolay bir şey değil. 4 senede bir şey yapılmamış diyenler herhalde bunun maliyetinin farkında değiller. 1,5 katrilyon liranın sadece Bakırköy’deki binaların güçlendirilmesi için gerektiği söylendi. İstanbul için 20–25 katrilyon liralık bir rakam gerekiyor. Herkes evinde oturarak, devlet gelecek bunu yapacak diye beklemesin. Öyle bir şey yok. Buna kimsenin gücü yetmez. Devlet gibi kat maliklerinin de görevleri vardır. Herkes, önlemlerini almalıdır.’’

Konuşmasında okullarda kayıt döneminin başlayacağını da hatırlatan Vali Güler, eğitime herkesin gücü oranında katkı yapmak zorunda olduğunu belirterek, gücü olmayan kişilerden katkı istenmeyeceğini, zorla bağış toplanmasının yasak olduğunu söyledi. Güler, “Herkesi gücü oranında eğitime katkı yapmaya çağırıyorum. Gücü olanlardan, gücü nispetinde eğitime gönüllü katkı alınacaktır. Önemli olan gücü olmayan insanların rencide edilmemesidir.’’ diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey de, Bakırköy’de olası bir depremde hasar görme riski olan 12 okulun 16 binasında Bakırköy Belediyesi, İnşaat Mühendisleri Odası ve gönüllülerin katkısı ile takviye ve güçlendirme çalışmalarına bugün start verildiğini hatırlatarak, Ataköy Lisesi ve Pilot Cengiz Topel İlköğretim Okulu’nun takviyesinin 15 Eylül’e yetiştirileceğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vali-guler-istanbulda-depremde-yuksek-risk-tasiyan-okul-kalmadi_5434.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!