Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Vatandaş Kazanacak

İstanbul'daki kentsel dönüşüm projelerinde asıl kazananın vatandaş olacağını söyleyen TAÇ Vakfı Başkanı Mustafa Sinan Genim, "Kent yaşlı bir insan gibi. Yaşıyor ama sancıları var. Oysa kentsel dönüşüm büyük bir adım. Vatandaş kazanacak" dedi

Sabah Gazetesi
Vatandaş Kazanacak

İstanbul'da kentsel dönüşüm projelerinde büyük bir adım atıldığını dile getiren Türkiye Anıt Çevre Turizm Değerlerini Koruma Vakfı (TAÇ) Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Mustafa Sinan Genim, "Bu dönüşümde asıl kazanan vatandaş olacak" dedi. TAÇ Vakfı'nın düzenlediği "İstanbul'da Kültürel Miras-Yenileme Alanları Ve Sorunları" panelinde konuşan Genim, "Kentler insanlar gibidir. Doğduklarından itibaren bir yenileme içindedir. Siz bunu gerektiği zamanda kontrol etmezseniz hayalet kasabalara dönerler. Anadolu'da antik kentler bunun örneği" dedi.

İstanbul'un da diğer kentler gibi kendini yenilemesi gerektiğinin altını çizen Genim, kentin bu yenilemeyi gecekondularla doldurduğu ve sağlıksız bir yapı oluştuğunu belirterek, "İstanbul şu anda yaşlı bir insan gibi. Yaşıyor ama şikayetleri var. Sorunlarını kendi kendine çözüyor. Deprem riski olan bir kent ve yeniden yapılanmaya ihtiyaç duyuyor. Bir şehir nüfusa oranla eğitim kurumlarına, sağlık yapılarına gereksinimi bulunuyor. Yeniden yapılanmada bu konulara da ağırlık veriliyor. Yani kentsel dönüşümde asıl kazanan vatandaşın kendisi" diye konuştu.

İtalyan öğrenciler izledi

Türkiye'de bu alanda birçok projeye imza atan Şehir Planlamacısı Özcan Biçer ve Mimar Nilgün Kıvırcık ile Sabah Gazetesi'nden Erhan Öztürk'ün katıldığı panele Avrupa'nın mimaride önde gelen ülkelerinden İtalya'nın Milano Üniversitesi'nden 50'ye yakın şehircilik eğitimi gören öğrenci izledi. Panelde konuşan Özcan Biçer, "Yoğun göç alan bölgelerin alt yapı sıkıntısı yaşadığını dile getirdi.

"Plan yapma yetkisi tek elde toplanmalı"

Türkiye'de plansız yapılaşmadan kaynaklanan sorunların hem kentler hem de yaşayanlar açısından ciddi riskler doğurduğuna dikkat çeken gazetemiz muhabiri Erhan Öztürk ise, plan yapma yetkisinin tek elde toplanmasına dikkat çekti. Öztürk, özellikle tarihi yapılara sahip İstanbul başta olmak üzere diğer illerde yenileme alanlarıyla ilgili plan bütünlüğünün o bölgenin yerel yönetimleri tarafından yapılması gerektiğini kaydetti.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/vatandas-kazanacak_86547.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!