Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ve Hafif Metro Havaalanı'nda

Finansmanı, tamamen İstanbul Büyükşehir Belediyesi özkaynaklarından karşılanan Yenibosna-Havaalanı Hafif Metro Hattı'nda deneme seferlerine başlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Ve Hafif Metro Havaalanı'nda

inansmanı, tamamen İstanbul Büyükşehir Belediyesi özkaynaklarından karşılanan Yenibosna-Havaalanı Hafif Metro Hattı'nda deneme seferlerine başlandı.

Temeli, 2000 yılı Şubat ayında atılan Yenibosna-Havaalanı Hafif Metro Hattı'nın resmi açılışı 20 Aralık 2002'de yapılıyor.

Toplam 2 km. uzunluğunda olan hat üzerinde iki istasyon (Dünya Ticaret Merkezi, Havaalanı) bulunuyor. 2 km.'lik bu hat, bölgedeki deprem riski gözönüne alınarak projelendirildi.

DTM İstasyonu: Dünya Ticaret Merkezi, DTM Fuar salonları ve Maydonoz Showland gibi merkezlere yolcu taşıyabilecek bir viyadük istasyondur. İstasyonda;2 adet yürüyen merdiven ve 1 adet özürlü asansörü bulunuyor.

Havaalanı İstasyonu: Aç-kapa tünelde inşaa edildi ve hatif metro hattını Havaalanı'na bağlayan önemli bir uç istasyon. Havaalanı Dış Hatlar Terminali ile bağlantılı. İstasyonda; 2 adet yürüyen merdiven ve 2 adet özürlü asansörü bulunuyor.

Gelişmiş ekipmanlarla donatılmış bu hatta, yangın tehlikesine karşı 2 adet tünel havalandırma fanı ve normal şartlarda da temiz hava sağlayacak olan 2 adet temiz hava fanı yer alıyor.

Hattın demiryolu sistemi ise, sistem olarak Türkiye'de ilk kez doğrudan tesbit metoduna göre yapılan demiryolu. Yine Türkiye'de ilk olarak demiryolunun ısı değişim ve deprem etkileri altında korunması amacıyla dört noktada 8 adet ray genleşme derzleri monte edildi.

Toplam 25 milyon dolara malolan Yenibosna-Havaalanı Hafif Metro Hattı'nın kaba inşaatı GÜLERMAK-YERTAŞ Ortak Girişimi, elektromekanik işleri ise GÜLERMAK Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş. tarafından yapıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ve-hafif-metro-havaalaninda_2713.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!