Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yabancı Fonlar Gözünü Konut Sektörüne Dikti

Yabancı Fonlar Gözünü Konut Sektörüne Dikti

Hürriyet Gazetesi/Nurten ERKrizin ardından biriken konut açığı sonrasında hareketlenen inşaat sektöründe birbiri ardına yeni projeler üretilirken, yabancılar da buna kayıtsız kalmıyor.

Dumankaya İnşaat’ın ikinci kuşak yöneticileri Uğur Dumankaya ve Ali Dumankaya, yabancı fonların Türkiye’de yatırım için fırsat kolladığına dikkat çekiyorlar. 42 yılda 7 bin konuta imza atan Dumankaya, 2006-2010 arasında da proje değeri toplam 2 milyar dolar olan 15 bin yeni konut üretmeyi planlıyor.

Yılda en az 500-600 bin konuta ihtiyaç duyulan Türkiye’deki ciddi konut açığı, yabancı fonların da iştahını kabartıyor. Krizin ardından oluşan ve birikerek bugüne kadar gelen açık, Türk inşaat sektörünü hareketlendirmekle kalmadı, dünyadaki yatırımcıların da gözünü Türkiye’ye çevirdi.

42 yılda 850 bin metrekare üzerine toplam 7 bin konut inşa eden Dumankaya İnşaat’ın ikinci kuşak yöneticileri Ali Dumankaya ve Uğur Dumankaya, yabancıların fonlarını özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde kullanmak istediklerini söylüyor. İnşaat sektörünün gidişinden ümitli olduklarını belirten ikinci kuşak, Dumankaya olarak 2010 yılına kadar 2 milyar dolar proje değerine sahip, 15 bin yeni konuta imza atmayı planladıklarını belirtiyor 2006 yılında 3026 konuttan oluşan toplam 400 milyon dolarlık 9 proje yürüten Dumankaya İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyeleri Uğur Dumankaya ve Ali Dumankaya ile hem sektörü, hem de grubun planlarını konuştuk.

İnşaat sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?
- Türkiye’de inşaat sektörünün genel olarak GSMH’ya oranı yüzde 4.2, ama bu oran İspanya’da yüzde 18. Türkiye’de ne kadar çok yol katedilmesi gerektiğinin bir göstergesi. İnşaat sektörünün alacağı daha çok yol var.

Gayrimenkul piyasasına yabancı sermaye ilgisi nasıl?
- Son zamanlarda gayrimenkule 1.5 milyar dolar ticari giriş oldu. İleride farklı sermaye gruplarının Türkiye’ye ilgisi artacaktır. Yabancı sermayenin konut sektörüne girişi biraz zaman alabilir, ama ticari gayrimenkule olan talep giderek artacaktır.

Yabancılar neden Türkiye’deki konut sektörüyle ilgileniyor?
- Batı Avrupa, Amerika ve Körfez’den gelen bilgilere göre, yabancılar özellikle petrol gelirinden ortaya çıkan fonları akıllıca kullanmak istiyor. Bunun için doymuş Avrupa ve Amerika piyasalarında da proje üretebilirler. Ancak Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler daha cazip. Bu yüzden Türkiye’deki konut sektörüyle ciddi ilgileniyorlar. İnşaat sektöründen ümitliyiz. Türkiye’de istikrarın artması, hükümetin ekonomik politikalarının doğruluğuna paralel bir görünüm sergiliyor.

Sektörde talep hangi yönde gelişiyor?
- 90’lı yıllarda konut sektörü çok hareketliydi. Yılda 500 bin konut üretimi vardı. Kriz dönemlerinde bu rakam 150 binlere indi. 2005 yılında 400 binin üzerine çıktı. Ancak bu yıllar içinde çok ciddi bir konut açığı oluştu. Her yıl 600 bin olan ihtiyaç birikerek bugüne kadar gelindi. Hala çok ciddi bir konut açığı var. Türkiye’de herkes konut almak için hesabını yapıyor. Konut kredileriyle birlikte talep tabana doğru yayılmaya başladı. Oranların birli rakamlara gelmesi ve ileriki dönemlerde de daha da inme beklentisi tabana yakına bir talebi ortaya çıkaracak.

Konut kredisiyle ev satın alanlara ne öneriyorsunuz?
- Biz kendi projelerimizde konforu konut kredileriyle ulaşılabilecek noktalara taşıyoruz. İmkanı olan peşin alıyor. İmkanı kısıtlı olan müşterilerimize 10 yıla kadar olan vadeyi öneriyoruz. Müşterilerimizin ödeyebilecekleri krediye girmesini istiyoruz.

En çok hangi büyüklükteki evlere talep oluyor?
- Satışlarımızın yüzde 30’u yatırım amaçlı. Kalanı ise oturmak için ev alanlardan oluşuyor, Yatırım için alınan evlerde genellikle küçük metrekareler, oturmak için olanda büyük metrekareler tercih ediliyor. Bazen genç çiftler ya da emekliler de oturmak için küçük evleri seçiyor.

2010’a kadar 15 bin konut daha yapacağız

Şu anda devam eden işlerinizin miktarı nedir?
- 2006 yılında devam eden irili ufaklı 9 projemiz var. Tamamı 3026 konut olan bu projelerin toplam değeri 400 milyon dolar.

Bundan sonraki projeleriniz nerelerde olacak?
- 2010 yılına kadar toplamda 2 milyar dolar proje bedeli olan 15 bin konut hedefimiz var. Şu anda İstanbul’da ağırlıklı Anadolu Yakası’ndayız. Ama 2006 ve 2007’de Avrupa Yakası’nda da olacağız. İstanbul’da başarılı olan projelerimizi Ankara, İzmir ve Antalya’ya da taşıyacağız.

2006 ciro hedefi 210 milyon dolar

2005 yılı cironuz ve 2006 hedefiniz ne?
- 2005 ciromuz 115 milyon dolar oldu. 2006 hedefimiz toplam yüzde 90 büyümeyle, 210 milyon dolar. Bunun önemli bölümü inşaatta gerçekleşecek. 2006’da inşaatta yüzde 150 büyümeyi planlıyoruz.

1286 dairelik Trend’de üçüncü katta bahçe var

Şu anda yürütülen en büyük projeniz Trend’in özellikleri neler?
- Trend, İstanbul Park Pisti ve Sabiha Gökçen Havaalanı gibi bölgenin önemli yatırım alanlarına yakın Kurtköy’de kuruluyor. 100 bin metrekare arazi üzerine inşa edilecek. 9 ana yapı, 26 blok ve 1286 daireden oluşacak. Projenin en önemli özelliklerinden biri de üçüncü katlarda birer bahçe olması. Her kat da bir sokak havasında yapılacak.

’Evde otel konforu’ sağlamayı amaçlıyoruz

Proje kapsamında oturanlara ne tür hizmetler sunulacak?
- Tüm ana yapılarda bekleme, dinlenme ve sanat köşelerinden oluşan geniş lobilerde 24 saat rezidans hizmeti verilmesi planlanıyor. ’Evde otel konforu’ sağlamayı amaçlıyoruz. Temizlik, öğrenci servisi asistanlığı, posta dağıtımı, çamaşırhane, kuru temizleme ve teknik yardım gibi birçok alanda hizmet verilecek. Ziyaretçiler lobi görevlisi tarafından karşılanacak, ev sahibinin onayı ile içeri alınacak. Süpermarket, güzellik salonu, eczane, butik, kreş, kuru temizleme, cafe, restoran gibi çok birimden oluşan bir alışveriş merkezi de planlanıyor.

Uğur Dumankaya
1970 doğumlu. Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı’nı bitirdi. İstanbul Üniversitesi’nde işletme masterı yaptı. İş hayatına aile şirketlerinde başladı. Halen Dumankaya Grubu’nun inşaat, otomotiv, PVC plastik pencere ve kapı şirketlerinin yönetim kurulu üyesi.

Ali Dumankaya
1966 doğumlu. Yıldız Üniversitesi Makine Mühendisliği’ni bitirdikten sonra Birmingham Üniversitesi’nde master yaptı. İş hayatına aile şirketlerinde görev alarak başladı. Halen Dumankaya Grubu’nda inşaat, inşaat malzemeleri satışı ve mobilya imalatı şirketlerinde yönetim kurulu üyesi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabanci-fonlar-gozunu-konut-sektorune-dikti_42207.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!