Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yabancılar Kuyruğa Girdi

Yabancılar Kuyruğa Girdi

Cumhuriyet Gazetesiabancı yatırımcılar, uzun süredir gayrimenkulde yer almak için piyasanın önemli oyuncularını takip ediyor. Konut kredilerinden pay almak için yarışan yabancı bankaların Türkiye'deki evliliklerinin ardından gözler şimdi gayrimenkul yatırım ortaklıklarına (GYO) çevrildi.

GYO'larla ilgilenen, bu alanda uzman yabancı dev fonlar var. Dubai Fonu gibi Türkiye'de proje yapmayı gündemine alanlar da bulunuyor. GYODER Başkanı Sur, 2-3 Mayıs'taki zirveye de yabancıların ilgisini anlatırken MDC Turkmall, City Grup, GE gibi büyük firmaların Türkiye'ye olan ilgisinden örnekler verdi.

Piyasanın önemli oyuncuları uzun süredir yabancı yatırımcılar tarafından takip ediliyor. Uluslararası alanda gayrimenkul konusunda eğitim ve araştırma faaliyetleri yürüten Urban Land Institute (ULI) ile PriceWaterhouseCoopers'ın (PWC) 27 ülkede yaptığı araştırmada ''İstanbul gayrimenkulde getirisi en yüksek kent'' seçilmişti. Geçen ay içinde açıklanan bu ve bunun gibi çalışmalar, dikkatleri iyice Türkiye'ye yöneltti.
Gayrimenkul piyasasına yabancı ilgisinin yoğunlaşması elbette ki bu tarihten çok daha önce başladı. 'Mortgage' ın daha da hareketlendireceği konut kredilerinde pay almak için GE, HSBC, Fortis, Bank Europa, Yunanistanlı NBG gibi yabancı banka ve şirketler Türkiye'de evlilikler yaptı. Dubai Fonu gibi emlak geliştirme şirketleri de proje oluşturarak ve ihalelere girerek piyasaya hareket kattı. Bütün bu hareketliliğin gayrimenkul yatırım ortaklıklarının (GYO) hem hacmini hem sayısını etkilemesi bekleniyor.

Nitekim 2 gün önce Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nce (GYODER) düzenlenen ve 2-3 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan ''Gayrimenkul Zirvesi''nin tanıtıldığı toplantıda sektör temsilcileri piyasanın daha da büyüyeceğini teyit ediyorlar.

GYO'ların temsilcileri periyodik bir biçimde yurtdışı tanıtımlarına ağırlık verdiklerini anlatıyorlar. Yabancı fonlar, kârlılığı yüksek GYO'lardan hisse almak istiyorlar. GYO'ların yöneticileri yurtdışından sürekli davetler alıyorlar. Tanıtım turlarına ilginin çok yüksek olduğunun altı çiziliyor. Yabancı fonlar arasında İsviçreli Credit Suiss ve UBS, Alliance-Leicester, Credit Lyonnais ve İngiltere'den Scottish Widows (SWIP), Morgan Stanley gibi gayrimenkul kredisinde uzman devler de yer alıyor. Bu fonlar arasında Dubai Fonu gibi Türkiye'de proje yapmayı düşününler de var.

GYODER Başkanı Haluk Sur, ''Biz yeter ki dersimizi iyi yapalım, gelecek çok açık'' diyor. Sur, zirvede katılımcıların yüzde 35- 40'ını yabancıların oluşturduğunu bildirdi. Sur bunları anlatırken MDC Turkmall, City Grup, GE gibi büyük firmaları örnek veriyor. Zirve, 2-3 Mayıs'ta Swisotel Bosphorus düzenlenecek ve rapor açıklanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabancilar-kuyruga-girdi_45238.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!