Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Yapı Denetimi Yaygınlaşamadı

Yapı Denetiminde Kanun Yenilenmeli

Yapı Denetiminde Kanun Yenilenmeli

Akşam AKDENİZnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şubesi Başkanı Cem Oğuz, Yapı Denetim Kanunu'nun yenilenmesi gerektiğini söyledi. Cem Oğuz, Türkiye'de 19 ilde uygulanmaya başlanan yapı denetim kanunun bir çok eksikliği bulunması nedeniyle yapı denetim şirketlerinin de şikayetlerine neden olduğunu savundu. Cem Oğuz, 'Yapı denetim kanunu revizyon yapılarak 19 ilden 81 ile yaygınlaştırılmalıdır. Kanun bu haliyle amacına hizmet vermemektedir' dedi. Antalya'nın 2. derece deprem riski bulunan il olmasına rağmen Yapı Denetim Kanunu'nun uygulandığına işaret eden Cem Oğuz, 'Ancak hemen komşumuz ve birinci derecede deprem bölgesi olan Burdur'da Yapı Denetim Kanunu uygulanmamaktadır. Yapı denetim şirketleri de yasanın bu halinden şikayetçi. Bu kanun değiştirilerek bütün Türkiye'ye yayılmalıdır' diye konuştu.

Müteahhitler eğitilmeli
Türkiye'nin büyük bölümünde deprem riski bulunduğunu hatırlatan Oğuz, bu nedenle yapıların sağlamlığının daha fazla önem arz ettiğini belirtti. Yapıların daha sağlam yapılması için kalıpçı, demirci ve duvarcıların eğitimden geçirildiğini anlatan Oğuz, müteahhitlik sektörünün de kontrol altına alınması gerektiğini belirtti. Antalya'da 2000 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı ve İnşaat Mühendisleri Odası işbirliğiyle kalıpçı, demirci ve duvarcıların eğitime tabi tutulduğunu vurgulayan Oğuz, şunları söyledi:

'2000'den bu yana bin 500 kalıpçı, demirci ve duvarcı eğitildi. Başarılı olanlara sertifika verildi. Artık sertifikası bulunmayan kalıpçı, demirci ve duvarcılar inşaatlarda usta olarak çalışamayacaklar. Eğitimlerimiz bu yıl da devam edecek. Bu yıl 3 kurs açılacak ve 450 ustaya daha sertifika verilecek. Kalıpçı, demirci ve duvarcılar kontrol altına alınıyor. Ancak müteahhitler kontrol altında değil. Parası olan herkes inşaat müteahhitliği yapabiliyor. Gelişmiş ülkelerde müteahhitlik yapmak için tekniker, mühendis veya mimarlık eğitimi alınması zorunlu kılınıyor. Türkiye'de bu sistemin uygulanması şimdilik zor. Türkiye'de yapı müteahhitliği bir kavram haline getirilmeli.'

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-denetiminde-kanun-yenilenmeli_41249.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!