Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yaraları İşsizlik Fonu Saracak

Erdoğan, Topbaş ve Güler’den resmî açıklama geldi... Sel felaketinin İkitelli’de açtığı yaralar, istimlak, istihdam ve işsizlik fonuyla sarılacak. İkitelli Osmanlı TIR Parkı’nda 24 can alan sel felaketinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptığı açıklamalarda, Ayamama deresinin çevresinde

Taraf Gazetesi
Yaraları İşsizlik Fonu Saracak

Erdoğan, Topbaş ve Güler’den resmî açıklama geldi... Sel felaketinin İkitelli’de açtığı yaralar, istimlak, istihdam ve işsizlik fonuyla sarılacak. İkitelli Osmanlı TIR Parkı’nda 24 can alan sel felaketinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptığı açıklamalarda, Ayamama deresinin çevresinde bulunan yerleşim yerlerinde istimlak yapılacağı söylendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada felaket üzerinden siyaset yapanları ağır bir dille eleştirdi. Siyaset yapmanın ölen vatandaşlara saygısızlık olacağını belirten Erdoğan şöyle konuştu: “Üzülerek müşahade ettiğim bir şey var. Altını çizerek bir şeyi söylemem lazım. Bu felaket üzerinden siyaset yapmak çok çok yanlıştır. Ben bu siyaset üzerinden siyaset yapacak değilim. Siyaset yapmayı da otuzu aşkın vatandaşımıza saygısızlık olarak görüyorum. Siyaset meydanlarına gelindiğinde, bunlar sizin evlerinizi yıktı, tekrar yıkacak demek suretiyle çığırtkanlık yapanların, buralar neden yıkıldı demeleri anlaşılır değil.”

Erdoğan: İntikamı ağır olur

“1996’da başkanlık yapmış bir insanım. Derelerimizle ilgili olarak, Avrupa yakasında önem arzeden dönem içinde, o dönemden başlattığımız çalışmalar var. Bazı şeyler konuşuluyor. Buralarda bu binalar yapılmış. Dere yatağında, eğer derenin yatağında akmasına müsaade edilmezse, intikamı ağır olur.”

Topbaş: Gölet mi tetikledi

Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, İSKİ’nin, Ayamama deresinin taşması konusunda, TIR parkının kuzeyinde askeri bölge içinde kalan bir göletin patlamasının yol açmış olabileceği görüşünde olduğunu belirtti. Kadir Topbaş, “Ayamama deresinin hat yatağını işgal eden ne varsa yıkıp geçeceğiz. Bütün dere yataklarını yeniden açacağız. Başbakanımız başkanlığında yaptığmız toplantıda bazı kararlar alındı. Belki acımasız olacağız, bazılarının canı yanacak. İstimlak, ya da etkilenen yerlerde bodrum katlarını iptaline kadar bütün tedbirler alınacak. Bu konuda basınımızdan, medyadan, yargıdan destek bekliyorum.” dedi.

Öte yandan İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul ve ilçelerinde etkili olan selin Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir’in onayı ile “genel hayata etkili afetler” kapsamında değerlendirilmesinin kararlaştırıldığını açıkladı.

17 milyon lira, beş bin istihdam

Vali Güler, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın İşsizlik Sigortası fonunda oluşturduğu fon kapsamında 2009 yılın sonuna kadar bize ayrılan 17 milyon TL kaynak kullanılarak yaklaşık 5 bin kişiyi, meydana gelen hasarların bir an önce giderilmesi amacıyla altyapı çalışmaları için, çevre temizliği için hazırlayacakları projelerde kullanmak üzere yıl sonuna kadar istihdam edeceğiz. Bu önemli bir afettir. Zaman yaraları sarma, felaketin zararlarını gidermek için el birliği ile çalışma zamanıdır” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yaralari-issizlik-fonu-saracak_72329.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!