Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yatağan'da Zehir Yasak Dinlemiyor

Yatağan Termik Santrali, kasım ve aralık ayının başında yasağa rağmen tam kapasite çalıştı. Bu dönemde sağlık ocağının çatısındaki kirlilik ölçüm cihazının da yerinin değiştirilerek kirlilik değerlerinin daha düşük gösterilmeye çalışıldığı iddia edildi

CNNTÜRK
Yatağan'da Zehir Yasak Dinlemiyor

uğla'nın Yatağan İlçesi'ndeki termik santralin bacalarından çıkan zehirli duman, havadaki kirlilik oranını arttırdı.

Aralık ayı başında hava kirliliğinden etkilenen çok sayıda kişi hastanelere başvurdu. Bu kişilerden 250'si öğrenci. Hepsine de aynı teşhis konuldu: Üst solunum yolu enfeksiyonu. Santralden kaynaklanan hava kirliliğinin sınır değerleri aştığı tespit edilince, İl Çevre Müdürlüğü santrale 208 bin YTL para cezası kesti.

Ancak bu süre içinde sağlık ocağındaki kirlilik ölçüm cihazında görünen rakamlar dikkat çekiciydi. Cihaz, hava kirliliğini normal seviyede gösteriyordu.

Yatağan Termik Santrali Sağlık Grup Başkanı Mevlüt Karadağ, çatı tadilatı sırasında cihazın yerinin değiştirildiğini açıkladı.

"Ölçüm cihazı duvara monte edildi"
Karadağ, Yatağan Termik Santrali'ne ait cihazın kendilerine haber verilmeden çatıdan sökülüp duvara monte edildiğini söyledi.

İddiaya göre cihazın yeri, hava kirliliğini normal düzeyde göstermesi için değiştirilmişti. Santral yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmış değil.

Muğla Çevre Kurulu’nun kararına göre havadaki inversiyonun yani sıcak havanın alçaldığı, kasım, aralık ve mart aylarında termik santralin kapasitesinin düşürülmesi gerekiyor.

Ancak geçen ay ve bu ayın başında santralin üretim kapasitesinin Yatağan Meteoroloji İstasyonu yetkililerinden yapılan uyarılara rağmen düşürülmediği ortaya çıktı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yataganda-zehir-yasak-dinlemiyor_50276.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!