Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Kaldırım Aktivistlerinden...

Yayalar 'Çek Arabanı' Kampanyası Başlattı

Kentlerde 'doğal habitat'larını yitiren, kaldırımlar işgal altında olduğu için yollarda yürürken ezilme tehlikesi geçiren yayalar önce dernek kurdu. Şimdi kaldırıma park eden araçlara 'Çek arabanı' pusulası bırakmaya başladılar.

Radikal Gazetesi
Yayalar 'Çek Arabanı' Kampanyası Başlattı

ark halindeki otomobilinizin üzerinde ‘çek arabanı’ yazan mor bir ilan görürseniz, şaşırmayın. İlanın arkasında “Sayın sürücü, yolları sokakları elimden aldın. Tüm şehir zaten senin. Hakkıma saygı göster. Lütfen arabanı çek! Burası benim” yazıyor. İmza: “Bir yaya.” Hiçbir yaptırımı yok. Ancak bu ilan, sizin arabanızı yayalara ait bir yere park ettiğinizi ve kınandığınızı gösteriyor.

‘Çek arabanı kampanyası’, Yaya Derneği tarafından başlatılan bir kampanya. İlk aşamada 5 bin tane ilan bastırıldı, üniversitelere, kitapçılara dağıtıldı. Kampanyaya katılmak isteyen ama ilan bulamayan ‘yaya’lar internetten çıktısını alarak da kullanabiliyor. Kampanyayı yürüten Yaya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Barış Andırınlı otomobillere karşı olmadıklarını ama bir dengenin yeniden kurulması gerektiğini vurguladı: “Sürücüler de hayatının bir döneminde mutlaka yaya oluyorlar. Otomobillere karşı değiliz. Üyelerimizin bir kısmının arabası da var. Otomobillerle birlikte şehirlerdeki denge bozulmuş durumda. Biz sadece bu dengenin yeniden kurulması için uğraşıyoruz. Sürücülerin, kaldırıma park etmekten hemen vazgeçmeyeceğine eminiz. Ancak yanlış bir şey yaptıklarının farkına varmasını amaçlıyoruz.”

Yunanistan’dan çıktı

‘Çek arabanı kampanyası’nın fikir anası Yunan yayalar. Kampanya, Yunanistan’da ‘sokak panterleri’ diye bilinen bir grubun fikriydi. Ancak onlar araçlara ilan bırakmak yerine sticker (çıkartma) yapıştırıyorlardı. Barış Andırınlı, buna Türkiye’de cesaret edemediklerini belirterek, “Onlar biraz daha agresif bir şekilde yaptılar. Biz bunu Türkiye’de cesaret edemediğimiz için uygulayamadık. Tatsız bir şey yaşanmasını istemiyoruz” dedi.
Kampanyayla ilgili detaylı bilgiler www.cekarabani.org adresinde yer alıyor.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/yayalar-cek-arabani-kampanyasi-baslatti_77777.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!