Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yeni Zelanda Konut Fiyatlarının En Çok Arttığı Ülke Oldu!

Küresel Konut İzleme Raporu'nun 2016 üçüncü çeyrek sonuçları açıklandı. Dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı ve en çok azaldığı ülkeler sıralandı. Türkiye ise 2016'da 11 sıra gerileyerek en fazla artan 18'inci ülke oldu.

yapi.com.tr
Yeni Zelanda Konut Fiyatlarının En Çok Arttığı Ülke Oldu!

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı ve en fazla düştüğü ülkeleri sıraladı. "Küresel Konut İzleme Raporu'nun 2016 üçüncü çeyrek sonuçları yayımlayan IMF'nin verilerine göre 64 ülke arasında konut fiyatları yüzde 13 Tük artışla en fazla Yeni Zelanda'da yükseldi. Brezilya ise yüzde 20'lik düşüşle ev fiyatlarının en çok azaldığı ülke oldu. Sözcü'nün haberine göre, Türkiye, yüzde 5.5 ile dünyada konut fiyatları en fazla artan 18'inci ülke oldu. 2015 yılının aynı döneminde yüzde 10.4'lük artışla 7'nci sırada yer alan Türkiye'nin 11 basamak gerilediği görüldü.

Büyüme hızı yavaşladı

2015 yılında, 44 ülke arasında reel konut kredisi artışında yüzde 17.İlik büyüme ile birinci sırada yer alan Türkiye geçtiğimiz yıl yüzde 0.1'lik büyüme ile 29'uncu sıraya geriledi. Reel konut kredisi hacmi en fazla büyüyen ülke yüzde 14.8'lik artışla Meksika oldu. Bu ülkeyi yüzde 14.4'lik artışla Filipinler ve yüzde 10.4 ile Çin izledi. Reel konut kredisi hacmi en çok azalan ülke yüzde 9.9'luk düşüşle Brezilya oldu. Bu ülkeyi yüzde 8.1 'lik kayıpla İrlanda ve yüzde 7'lik azalışla Slovenya izledi.

Ev sahiplerini üzen şampiyonluk

IMF verilerine göre dünyada konut fiyatı - kira makasının en açık olduğu ülke, önceki yıllarda olduğu gibi yine Türkiye oldu. Konut fiyatı/kira rasyosu endeksinde 2010 yılı 100 kabul edildiğinde, 2016 yılında 148.8 ile Türkiye birinci sırada yer aldı. Satın alman evin kiraya verildiği durumda kaç yıl sonra alış fiyatım yakalayabileceğini gösteren yatırımın geri dönüş süresinin en uzun olduğu ikinci ülke Yeni Zelanda olurken, İsrail üçüncü, İsveç dördüncü, Kanada beşinci sırada yer buldu. IMF raporuna göre, yatırım geri dönüş süresinin en kısa olduğu ülkeler sırasıyla Rusya, İspanya, Hollanda, Yunanistan ve Estonya oldu.


Artanlar (%)

Yeni Zelanda     13.0    

İzlanda             11.4

Letonya             10.9

Macaristan         10.8

Kanada               9.9

Romanya            9.9

Litvanya              9.2

Avusturya            8.8

Bulgaristan          8.5

İngiltere              8.3

Düşenler (%)

Brezilya              -20.3

Rusya                -12.5

Hong Kong         -10.4

Ukrayna               -9.1

Katar                   -6.7

BAE                     -5.4

Tayvan                -2.9

Fas                     -2.9

Filipinler              -2.3

Güney Afrika        -2.2http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-zelanda-konut-fiyatlarinin-en-cok-arttigi-ulke-oldu_156013.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!