Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yenilenebilir Enerjide Taslak Karmaşası

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik için daha fazla teşvik öngören yasa değişikliğine yönelik hazırladığı taslağı, bugün bir sabah kahvaltısıyla görücüye çıkarması bekleniyor. Taslak, bugün öncelikle Sanayi ve Enerji Komisyonu'na tanıtılacak.

Referans Gazetesi
Yenilenebilir Enerjide Taslak Karmaşası

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik için daha fazla teşvik öngören yasa değişikliğine yönelik hazırladığı taslağı, bugün bir sabah kahvaltısıyla görücüye çıkarması bekleniyor. Taslak, bugün öncelikle Sanayi ve Enerji Komisyonu'na tanıtılacak. Ancak, Kütahya AK Parti Milletvekili Dr. Soner Aksoy tarafından hali hazırda benzer bir kanun taslağı TBMM'ye sunulmuş durumda. Enerji Bakanlığı ise bu taslak üzerinden hareket etmek yerine yeni baştan bir taslak hazırlamayı seçti. Üstelik, bu yasa taslağını da ilk olarak Dr. Soner Aksoy'un Başkanlık yaptığı Sanayi ve Enerji Komisyonu'na sunmaya karar verdi. Komisyon, taslak üzerinde çalışmaya başlayacak ve üzerinde uzlaşılacak metin, yasa tasarısı taslağı halinde TBMM'ye sunulacak.

Yeni taslağı değerlendiren Sanayi ve Enerji Komisyonu Başkanı ve Kütahya AK Parti Milletvekili Dr. Soner Aksoy, taslağın fazla kompleks olduğunu, üstelik içinde yasa tekniği açısından da kusurların bulunduğunu söyledi.
 
Yeni çalışmaya gerek yoktu

Kendi hazırladığı ve 20 Kasım 2008'de TBMM'ye sunduğu "Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına ilişkin Kanun'da değişiklik yapılmasına dair Kanun" teklifinin üzerine yeni bir çalışma yapılmasını da çok gerekli görmeyen Aksoy, 6 ay önce hazırladığı kendi taslağına Enerji Bakanlığı'ndan da ciddi bir görüş gelmediğini vurguladı. "Duyduk ki, biz bu yasa teklifini hazırlayınca, Bakanlık da bir çalışma yapmaya başlamış. 'Biz de bu konuda varız. Biz de yasa değişikliği istiyoruz, biz de bir çalışma yaptık, size arz etmek istiyoruz. Çarşamba günü sunalım' dediler. Biz de kabul ettik. Kahvaltı yapacağız. Sonra bize yasayı anlatacaklar. Herkesin çalışmasını dinlemeye hazırız. Önemli olan ülke kazansın. Bu nedenle sayın Bakan'ın davetine icabet edeceğiz. Verdikleri bilgileri alacağız. Benim yasa taslağım zaten aklımda. Bize çeşitli kanallarla ilgili gelen dokümanları da toparlayacağız" dedi.

Taslağın komisyondan çıkışının bu ayın sonunu bulacağına işaret eden Aksoy, yasanın çıkması için konsensüs halinde hareket edilmesinin şart olduğunu vurguladı.
 
‘Benim belirlediğim fiyat daha makul'

Enerji Bakanlığı'nın taslağına göre, rüzgardan üretilen elektriğin kilovatsaatine dair alım garantisi tutarının 8-11 eurocent aralığında, güneş enerjisi için öngörülen alım garantisinin 22-25 eurocent düzeyinde olması bekleniyor.
Sanayi ve Enerji Komisyonu Başkanı Dr. Soner Aksoy'un teklifinde ise rüzgar için 6, biyokütle için 10, jeotermal için 7, güneş enerjisi için de 18 eurocent düzeyinde bir fiyat vardı. Aksoy, "Fiyatlar benim rakamların üzerinde. Neticede rakamları Türkiye için en uygun hale getireceğiz. Ben kendi rakamlarımın düşük olduğunu biliyorum. Ama yüksek verseydim, onlar muhakkak düşük verirdi" dedi.

Almanya'da güneş enerjisine biçilen birim fiyatın 47 eurocent düzeyinde olduğuna dikkat çeken Aksoy, Türkiye için bu kadar büyük rakam olmasa bile uygun bir yol bulunacağına inandığını söyledi. Ancak kulislerde, bu rakamların hiçbirinin yenilenebilir enerji kaynakları konusunda heyecan yaratmayacağı belirtiliyor. Örneğin, güneş enerjisi üretmek isteyen bazı üreticiler, en düşük fiyatın 32-35 eurocent bandında olmasını istiyor. Benzer şekilde biyokütlede de en az 15 eurocent civarında bir rakam talep ediliyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/yenilenebilir-enerjide-taslak-karmasasi_68061.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!