Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeşil Türbe 'Tünel' Tehdidiyle Karşı Karşıya

Bursa'nın simgelerinden Yeşil Türbe, yanına inşa edilen tünelin tehdidi altında. Yapıldığı dönemde tarihi yapıya zarar vereceği gerekçesiyle tartışmalara sebep olan tünelin duvarlarında derin çatlaklar ve kabarmalar oluştu. En küçük yağmurda bile çatlaklardan oluk oluk sular akıyor. Tünelin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten

Zaman Gazetesi
Yeşil Türbe 'Tünel' Tehdidiyle Karşı Karşıya

Bursa'nın simgelerinden Yeşil Türbe, yanına inşa edilen tünelin tehdidi altında. Yapıldığı dönemde tarihi yapıya zarar vereceği gerekçesiyle tartışmalara sebep olan tünelin duvarlarında derin çatlaklar ve kabarmalar oluştu. En küçük yağmurda bile çatlaklardan oluk oluk sular akıyor. Tünelin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten uzmanlar, tedbir alınmaması durumunda türbenin zarar görebileceğine dikkat çekiyor.

Osmanlı'nın 5. padişahı Çelebi Mehmet Han'ın medfun bulunduğu Yeşil Türbe 3 yıl süren restorasyonun ardından geçtiğimiz ay açıldı. Bursa'ya gelen turistlerin ilgi odağı olan tarihi mekânı İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth de ziyaret etmiş ve hayranlığını dile getirmişti. Ancak bu güzide türbe şimdilerde yanındaki tünel sebebiyle risk altında.

Tünelin, Yeşil Türbe için sorun olduğunu söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, tonajlı araçların geçişi sırasında tünel duvarlarında çatlaklar oluştuğunu kaydetti. Türbenin temellerinin de sarsılabileceğine vurgu yapan Şahin, bu durumun ciddiye alınması gerektiğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-turbe-tunel-tehdidiyle-karsi-karsiya_75434.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!