Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yetkin Mimar II

Yetkin Mimar II

Evrensel Gazetesi/Cengiz BEKTAŞimarlık eğitimi görse de bir kişiye, öğrenimini bitirir bitirmez, hele okulunca 'mimar' sanının verilemiyeceğini geçen yazımda anlatabildim sanırım. Türkiye'den başka ülkede böyle bir uygulama olmadığını da!

Gerçekten önemli olan, dört, beş yıl gibi kısıtlı bir süre eğitim görmenin mimar olmağa yetmediğini, yaşanan yıkımlardan sonra, artık bizim çoğunluğumuzun da biliyor olması. Bunu en iyi de böyle bir eğitimi bitirenler biliyor. Mimar olmayı amaç edinmiş olanlar, yanında yapı yapmayı öğrenebileceği bir 'usta' seçme yoluna gidiyorlar hemen.

'Yetkin Mimar', işte böyle yapı yapmayı öğrenmiş, bu konuda giderek ustalaşmış mimar için düşünülen san!
Ama bu sanı kim verecek, bir sınav sonucunda mı verilecek, uygulamada geçirilmiş belli bir süreden sonra mı verilecek? Bu tartışılıyor epeydir.
Bence, yapı tasarlayıp, uygulama çizimlerini gerçekleştirip uygulatmayı gerçekten öğrenmiş olan kişiye (yüksek,alçak, yetkin, şu-bu gibi sıfatları bırakıp) 'mimar' denmelidir. Ancak mimar olan kişi, kendi başına işlik (büro, ofis) açabilme ya da (bizde geçerli anlayışa göre) 'imza atma' yetkisi alabilmelidir.

'Mimar' adını alması için de , eğitimden sonra yaptıkları, bir ustanın gözetimindeki uygulamaları görülüp, değerlendirilip, bir sınavı başarmış olmalıdır.
Onu sınavdan geçirecek kurum da meslek odası olmalıdır. Meslek odası sınav kurulunu, ilgili kurumlardan gelecek kişilerden oluşturacaktır besbelli. Ama çoğunluğu usta mimarlar olacaktır.

Çöken yapılar, kimliklerini yitiren , durmadan çirkinleşen kentlerimizin durumları bizi bu konuda uyandıramazsa, yaşamımız gitgide daha da kararacak demektir.

Eğitimini bitiren gencin bana gelip yakınmasına pek çok örnek gösterebilirim :
"Okulu bitirdim ama hiçbir şey bilmiyorum."
"Ne umutlarla mimarlık eğitimine başlamıştım; okulu bitirdikten sonra hepsini yitirdim."

Bunları otuz- otuzbeş yıl önce yazıp söylediğimde en genç mimarları üzerime kışkırtanlar, onları politikalarında kullanmak isteyenlerdi. Şimdilerde gençler aldatıldıklarını biliyorlar artık sanırım.

Kısacası mimarlık eğitimini bitirmiş olanlara bir daha diyorum ki,
Alçağını, yükseğini, yetkin'ini bir yana bırakın, gerçekten mimar olan bir ustadan uygulamayı öğrenip mimar olmaya bakın!

http://www.yapi.com.tr/haberler/yetkin-mimar-ii_42986.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!