Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yine Dolgu Skandalı

Milas Güllük’ün Sıcak Su Koyu’nda, İzmirli emlakçı İlyas Ergül’ün 40 yıl önce 70 dönüm hazine arazisini kapatarak otel, apart villa, restoran yaptığı ortaya çıktı. Ergül, tesisinin önüne bir ay önce kaçak iskele ve 800 metre uzunluğunda 30 metre genişliğinde dolgu yapınca dikkat çekti. Koya giden Bodrum Yurttaş İnisiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan ve

Hürriyet Gazetesi
Yine Dolgu Skandalı

Milas Güllük’ün Sıcak Su Koyu’nda, İzmirli emlakçı İlyas Ergül’ün 40 yıl önce 70 dönüm hazine arazisini kapatarak otel, apart villa, restoran yaptığı ortaya çıktı. Ergül, tesisinin önüne bir ay önce kaçak iskele ve 800 metre uzunluğunda 30 metre genişliğinde dolgu yapınca dikkat çekti. Koya giden Bodrum Yurttaş İnisiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan ve çevrecilere Ergül, tepki gösterdi.

40 yıldır arazi ve sahile yatırım yaptığını, bugüne dek 500 bin TL’den fazla harcadığını dile getiren Ergül, binaların ve tesisin tapusunun ve inşaat ruhsatının olmadığını, iskele ve dolgunun da kaçak olduğunu itiraf etti, şunları söyledi: "40 yıldır bu araziyi kullanıyorum, tapum yok, inşaat ruhsatım yok, iskan ruhsatım ve hiçbir yasal iznim yok. Devletten 'dur' diyen olmadığı gibi mal müdürleri ve dönemin yetkilileri de 'sen yap izni ve tapuyu ilerde alırsın' dedi. Yıllardır 'zilliyetlikten tapu alırım' diye bekledim. Daha doğrusu ben bunları yaparken mal müdürleri, kaymakamlar, devletin kurumları 'sen yap tapunu bir gün alırsın' dediler. Ben de herkes gibi yaptım. Ama bugüne kadar ecrimisil cezalarını ödedim. Açık açık söylüyorum, ben yaptım devlet dur demedi".

Yağmaya göz yumulmuş

Karahan, rantın ve yağmanın çok güzel örneğini gördüklerini belirterek, şöyle konuştu: "Vatandaş arsayı, koyu kapatmış turistik tesisi yapmış. Devletin memurları gelmiş, yemiş içmiş. 'Devam et nasılsa bir gün tapunu alırsın' demişler. Vatandaş varını yoğunu yatırmış bugüne gelinmiş. Kimse de 'dur' dememiş. Bu ortamı yaratan tüm resmi kurum görevlileri ve Ergül hakkında acilen dava açarak, arazinin kamuya terk edilmesini isteyeceğiz. Buna göz yuman ve işlem yapmayanlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağız. Devletin yağmaya göz yuman memurları en ağır şekilde cezalandırmadıkça bu yağma durmaz."

Yasal işlem yapıldı

Milas Kaymakamı Şahin Arslan ise Mal Müdürlüğü’nün Ergül aleyhine davalar açtığını, tümünün de kazanıldığını ve jandarmanın tahliye kararını bildirdiğini söyledi. Arslan, "Şahsın yaptığı açıklamalar doğru değil. Şahsın kamu arazisini işgali ve kaçak dolguları hakkında tüm yasal işlemleri yaptık. Açılan davalar kazanıldı. Çok kısa sürede tahliye için kendisine talimat verdik. Yasaların karşısında kimse güçlü değildir. Ayrıca devlet kimseye 'git oraya tesis yap, kaçak işlet' diye talimat vermez, göz yummaz. O kişinin orada tek bir metrekare hakkı olmadığı gibi harfiyatı yapan Güçlü Hafriyat A.Ş.’nin yöneticilerine de dolgu toprağı almaları için gerekli uyarıları yaptım. Dolgunun bir bölümü alınmaya başlandı" dedi.

Belediye düğmeye bastı

Bölgede inşaat faaliyetlerinin devam ettiğini anlatan Güllük Belediye Başkanı CHP’li Aytunç Kayrakçı da, "Güllük Körfezi son yıllarda turizm amaçlı yatırım ve ikinci konutların gözde merkezi haline geldi. Bu inşaat ve turizm şirketlerinden birisi kıyıyı doldurmuş. Görev başına gelir gelmez kıyıya dökülen molozların bir kısmının kaldırılmasını sağladım. Yasal işlemi başlattık. İlk etapta şirkete 10 bin TL para cezası verildi" dedi.

Bu arada, söz konusu arazide iki hafta önce Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü müfettişlerinin inceleme yapıp tutanak tuttuğu, Ergül hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Güllük Körfezi’nde yer alan Pina Yarımadası’nda da geçen yıllarda MNG Holding tarafından yapılan deniz dolgusu tartışma yaratmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yine-dolgu-skandali_69685.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!