Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yoksul Konutunda Hedef 30 Bine Çıktı

Geçen yıl, yoksul vatandaşlara yönelik 100 lira taksitle konut satışı başlatan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bu kapsamda yapılacak konut sayısını yıl sonu itibarıyla "şimdilik" 30 bin 20'ye çıkardı. Şimdiye kadar 13 bin 638 yoksul konutu uygulamasını başlatan idare, bu ay sonuna kadar 4 bin 456 konutun daha ihalesini yapacak.

CNN Türk
Yoksul Konutunda Hedef 30 Bine Çıktı

Geçen yıl, yoksul vatandaşlara yönelik 100 lira taksitle konut satışı başlatan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bu kapsamda yapılacak konut sayısını yıl sonu itibarıyla "şimdilik" 30 bin 20'ye çıkardı. Şimdiye kadar 13 bin 638 yoksul konutu uygulamasını başlatan idare, bu ay sonuna kadar 4 bin 456 konutun daha ihalesini yapacak. Hükümetin "Roman açılımı"na paralel, yapılacak konutlardan bin 434'ü Roman vatandaşlara, yine 100 lira taksitle satılmak üzere tahsis edilecek.

TOKİ'den verilen bilgiye göre, halen 61 ilde, yoksul vatandaşlara yönelik, 1 oda bir salondan oluşan 45 metrekare büyüklükteki konutlardan yapılması programa alındı. Talep gelmesi halinde diğer illere de bu projeden uygulanacak.

Halen 13 bin 638 konutun yapımına başlayan TOKİ, 22 Şubat'a kadar Kayseri Melikgazi'de 826, Karaman Merkez Kırbağı'da 256, Bursa Gürsu'da bin 168, Adana Yüreğir Akkuyu'da 328, Niğde Merkez'de 304, Kütahya Merkez İnköy'de 576, Bingöl Merkez'de 256 ve Kahramanmaraş Merkez'de 742 yeni konutun ihalesini gerçekleştirecek. Yoksul grubu konutlardan bin 434'ü Roman açılımı kapsamında zor şartlarda yaşayan vatandaşlara tahsis edilecek.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Roman vatandaşların konut sorununu çözmek amacıyla, bu vatandaşların yoğun olarak yaşadığı yerlerde, belediyelerle işbirliği halinde, az katlı bahçeli projeler uygulayacaklarını bildirmişti. "Parasında değiliz, yeter ki bu vatandaşlarımız insanca yaşama kavuşsunlar" diye konuşan Bayraktar, bu konuda isteyen belediyeler ile işbirliği yapabileceklerini kaydetmişti. TOKİ, ihale aşamasında bulunan ve ihale hazırlıkları devam eden konutlarla birlikte yıl sonuna kadar, "şimdilik" 30 bin 20 yoksul konutu sayısına ulaşılması planladı.

İdare, 3 bin 262 konut için Şubat ayından sonra peş peşe ihalelere çıkacak. İlk etapta Amasya Suluova'da 144, Ankara Mamak-Kusunlar'da 992, Bilecik Merkez'de 180, Bitlis Mutki'de 144, Bitlis Rahva'da 608, Çanakkale Merkez Kepez'de 448, Gaziantep Şahinbey'de 368, Hatay Merkez'de 300, Konya Meram'da 480 ve Niğde Bor'da 112 konut için ihale yapılacak.

Ayrıca, 8 bin 664 konut için ihale hazırlıkları devam ediyor. Böylece, programa alınan yoksul konutu sayısı 30 binin üzerine çıktı.

Bazı illerden talep gelmedi

TOKİ'den verilen bilgiye göre, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Giresun, Hakkari, Karabük, Kırşehir, Muş, Nevşehir, Rize, Şırnak ve Tunceli'den 100 lira taksitle satılan yoksul konutları için talep gelmedi. Artvin, Manisa, Mardin, Ordu, Tokat ve Yalova'dan gelen "yoksul konutu yapılması" talepleri ise TOKİ tarafından, "uygun arsa bulunmadığı" gerekçesiyle geri çevrildi.

Geçen yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan yoksul konutu projesi kapsamında yapılan konutlar; hiç peşinatsız, 100 lira taksitle satılıyor. Konutlar, valilikler tarafından belirlenen ve hiçbir sosyal güvencesi ve geliri olmayan yoksul vatandaşlara satılıyor. Konutlar, bir oda, bir salon, mutfak, banyo ve tuvaletten oluşuyor. Ayrıca projede ortak kullanım alanları bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yoksul-konutunda-hedef-30-bine-cikti_76615.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!