Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yüksek Hammadde Fiyatları Mobilya Sektörünü Baltalıyor

100 milyar dolarlık dünya mobilya ihracatından binde 8 pay alan sektör temsilcileri, ‘Hammadde fiyatı ve vergiler belimizi büküyor' diyor.

Referans Gazetesi
Yüksek Hammadde Fiyatları Mobilya Sektörünü Baltalıyor

100 milyar dolarlık dünya mobilya ihracatından binde 8 pay alan sektör temsilcileri, ‘Hammadde fiyatı ve vergiler belimizi büküyor' diyor.

Ormancılık sektöründe faaliyet gösteren üretici ve ihracatçılar, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın yüksek fiyat ve vergi politikasına isyan etti. Akdeniz İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı, Ağaç Mamülleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Bülent Aymen, Orman Bölge Müdürlükleri'nin belirlediği hammadde fiyatlarının dünya ortalamalarının 3 katı olması dolayısıyla mobilya sektörünün potansiyelinin çok altında gelişme kaydettiğini söyledi. Dünya mobilya ihracatının 100 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken Aymen, "Bizim bundan aldığımız pay ise yalnızca binde 8. Endonezya ve Malezya'nın bile gerisindeyiz. Hammaddeyi üreticiye pahalıya satan devlet 1920'lerden kalma bir kanuna dayanarak Tellaliye ve Ağaçlandırma Fonu olarak da yüzde 7 vergi alıyor. Orman Bakanlığı statükocu zihniyetle hareket ettiği için şu an orman ürünlerinde üretimin yüzde 65'i ithalata dayalı gerçekleşiyor" dedi. Dünya mobilya ihracatında birinci sırada 17 milyar dolarla Çin yer alıyor.
 
260 Bin Kişi Çalışıyor

Mobilya ihracatının 2009'da 758 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirten Aymen, bu yılın ilk üç ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18'lik artışla 202.4 milyon dolara ulaşıldığı bilgisini verdi. Aymen, 2023 ihracat stratejisi hedeflerinin ise 5 milyar dolarlık rakama ulaşıp, dünya mobilya ihracatından yüzde 1,5 pay alabilmek olduğunu söyledi. Mobilya sektörünün 90 bin işletme çatısı altında 260 bin kişiye doğrudan istihdam yarattığını vurgulayan Aymen, küresel kriz boyunca birçok sektörde işten çıkarmalar yaşanırken, mobilyada istihdam azalması yaşanmadığına dikkat çekti. Hammadde sorununa vurgu yapan Aymen, şunları söyledi: "Dünya piyasalarında hammaddenin metreküpü 25-30 dolar seviyesinde iken biz 100 dolar. Üstelik sektöre tahsis ve teşvik verilmiyor. Vergiler de belimizi büküyor. Bu yüzden kağıt, karton, ambalaj ihracatımız 1.3 milyar dolar iken 2 milyar dolarlık ithalat yapıyoruz. Eximbank kredilerinin daha etkin hale getirilmesini, mobilya sektörüne daha fazla Eximbank kaynağı ayrılmasını talep ediyoruz."
 
12 Fabrikadan 11'i Kapandı

Bülent Aymen, bugüne kadar selüloz üretimi yapan SEKA'ya ait 12 adet selüloz fabrikasının özelleştirildiğini belirterek, "Enerji maliyetleri ve vergi yükü nedeniyle şu anda o fabrikalar içinde çalışan 1 adet fabrika kaldı" dedi. Mersin Taşucu'ndaki SEKA fabrikasının da mayısta özelleştirileceğini hatırlatan Aymen, "Üretim olsa 950 milyon dolar eder" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yuksek-hammadde-fiyatlari-mobilya-sektorunu-baltaliyor_78595.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!