Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yurtdışı Müteahhitlikte Hedef Büyüdü

Yurtdışı müteahhitlik sektöründe bu yıl 10 milyar dolarlık proje gerçekleştirilmesi hedefleniyor. 2004 yılında projelerin dağılımında Irak ilk

NTV-MSNBCb>Yurtdışı müteahhitlik sektöründe bu yıl 10 milyar dolarlık proje gerçekleştirilmesi hedefleniyor. 2004 yılında projelerin dağılımında Irak ilk sırada yer aldı.

Çevre ve komşu ülkelerde ticareti geliştirme stratejisi, yurtdışı müteahhitlik hizmetleri sektöründe de uygulanıyor. 2004 yılında üstlenilen projelerin bölgelere göre dağılımında Ortadoğu, ülkelere göre dağılımında ise savaşa rağmen Irak ilk sırada yer alıyor. 5 milyar dolarlık 2004 yılı hedefini tutturan müteahhitlik sektörünün yeni hedefi ise yılda 10 milyar dolarlık yeni iş alma hacmine ulaşmak.

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen’e bağlı kurumlara ilişkin 2004 yılı faaliyet raporu tamamlandı. Raporda komşu ve çevre ülkelerle ticareti geliştirme stratejisinin olumlu sonuçlarına yer verildi. Aynı stratejinin yurtdışı müteahhitlik hizmetleri sektöründe de uygulandığı belirtildi.

IRAK İLK SIRADA
Buna göre, müteahhitlik firmalarının üstlendiği projelerin bölgelere göre dağılımında Ortadoğu ilk sırada yer aldı. Irak ise savaşa rağmen, projelerin ülkelere göre dağılımı listesinde 91 projeyle müteahhitlerin en fazla iş yaptığı ülke oldu. Irak’ı, Rusya, Kazakistan, Ukrayna ve Afganistan izledi.

10 MİLYAR DOLAR HEDEFİ
5 milyar dolarlık 2004 yılı hedefini aşan müteahhitlik sektörü yılda 10 milyar dolarlık yeni iş alma hacmine ulaştırılacak. Bunun için ise yeniden yapılandırma ve destekleme çalışmalarının başlatılması gerekiyor. Raporda bölgesel ve ülke içi gelişmeler göz önünde bulundurularak hedefe ulaşmanın mümkün olduğu belirtildi.

Sektördeki problemlerin çözümüne ilişkin çalışmalar ise devam edecek. Teminat mektubu sorununun aşılması, politik risk sigortası programının uygulanması, hizmet ihracatçıları birliklerinin kurulması, hayata geçirilecek projeler arasında yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yurtdisi-muteahhitlikte-hedef-buyudu_22895.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!