Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yüzünü Çizen Adam

Yüzünü Çizen Adam

Radikal Gazetesi/Serhan ADA
1 Yüzünü Çizen Adam

u yıl adının etrafında kıyamet koparılacak. Belki yüzlerce sergi açılacak. Şimdiden diş macunu ve oteli var. Adını taşıyan ürünlerin sayısı katlanacak. Her türlü tuhaf olayla adı yan yana getirilecek. Bir yıl her şey yapılıp hatırlanmaya çalışılacak. Asıl kim olduğu, ne yapıp ne yapamadığı arada kaynayacak. Ressam Rembrandt (van Rijn) 1606 doğumlu. 400. doğum yılı törenlerle kutlanacak. Şimdiden etkinlik çizelgeleri düzüldü bile.

Patırtı başlamadan eseri üzerine kafa yormak fena olmayabilir. Sonra, iki satır düşünce arada kaynayabilir. Rembrandt, atölyesi olan bir usta. Yanında nice çırak, kalfa, yardımcı çalıştırmış. Resim ya da gravür yaparken tüm teknikleri kullanmış. Hayatında hiç görmediği İtalyan Caravaggio ile Rubens'den sanat tarihinin koçbaşı alacakaranlık'ı devralıp (chiaroscuro, Türkçesiyle 'aydınlık karanlık') bambaşka bir sertlikle kullanmış. Ama o asıl bir belgeci. Yüzlerce eseri döneminin kültür tarihine hâkim olduğunu gösteriyor. Türk portresinden hastane (şu her muayenehane ya da klinikte posteri asılı Anatomi Dersi' başta) morg, sokak, çarşı görüntülerine. Yahudi gelinlerden dilencilere ve kral başlarına. Eviçinden peyzaja. Mitolojiden Tevrat ve İncil'den sahnelere... Bu kadar ayrıntıcı ama bir o kadar öznel bir dönem fotoğrafçısı.

Otoportreler. Onlarcası. Hatta belki tablolardan daha sarsıcı şu gravür olanları. Ayna karşısındaki o ürküntü. Yüzüyle yüzleşme dehşeti. Belli ki, model kıtlığından yapmış. Bir de tekniğini bilemek için. İyi ki öyle olmuş. Sanat tarihinin en acayip otoportre toplamı ortaya çıkmış. Bırakın ressamı kendi içine bu denli acımasız bakan bir insanın hayat çizgisi. Delacroix uyarmıştı. "Dikkat edin! Bütün zamanların en müthişi..." diye. Sanat tarihleri hakkında 'barok dönem' filan diye yazar. Aldırış etmeyin. Kendi içine bu kadar sık, bu kadar keskin ve bu kadar soruyla bakan adam düpedüz moderndir.

Öncüler böyledir. Pek çok şeyi sezdirirler. Ama biz onları çok sonra anlarız. Talihleri de onları anladığımız bu günleri görmemeleri.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yuzunu-cizen-adam_40517.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • çok güzel okuyun çok güzel YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!