Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Zarar Eden Bakanlık, Kitap Satış Mağazalarını Kapattı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kitap satışında hayal kırıklığına uğradı. Bakanlık tarafından yayımlanan kitapların satıldığı mağazalar son 3 yılda yaklaşık 3 milyon TL zarar etti. Türkiye'nin çeşitli illerinde bulunan mağazalardan 34'ünü kapatıldı. 8 tanesi de bulundukları illerdeki el sanatları mağazalarıyla birleştirildi.

Zaman Gazetesi
Zarar Eden Bakanlık, Kitap Satış Mağazalarını Kapattı

Kültür Bakanlığı, geçtiğimiz yıllarda çok çeşitli kitaplar yayınladı. Yıl içinde onlarca farklı içerikte kitabın basımını yapan bakanlık, bir taraftan kitapları bağlı kütüphanelere dağıtıyor bir taraftan da mağazalar kurarak satın alma yoluyla para kazanmaya çalışıyordu. Bu kapsamda Türkiye genelinde 42 kitap satış mağazası açılmıştı. Ancak son yıllarda kitaplara hiçbir şekilde ilgi olmadığını tespit eden bakanlık, radikal bir karar alarak sadece 'prestij eser' bastı. Son yıllarda basılan eser sayısı 5'i geçmemeye başladı. Ancak önceki yıllarda basımı yapılan kitaplardan binlercesi satış mağazalarında satılmayı bekliyordu. Kitapların satışı gerçekleşmeyince bakanlık hem kira hem de giderleri sağlayamadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü'nün (DÖSİMM) çıkardığı sonuçlara göre son 3 yılda mağazalar yaklaşık 3 milyon TL zarar etti. Zarardan dönmek isteyen bakanlık, 42 mağazayı kapattı.

Mağazalarda çalışan personel, bakanlığın ihtiyaç duyulan diğer birimlerine kaydırıldı. Bununla birlikte, kapatılan mağazaların bulundukları illerdeki kitabevleri ile anlaşma yapılarak yayınların özel sektör tarafından dağıtımı sağlandı. Bu kapsamda şu ana kadar 50 ilde 54 satış temsilciliğine ulaşıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2009 yılı sonuna kadar tüm Türkiye çapındaki satış mağazaları ile anlaşmalar yapacak ve 81 ildeki tüm vatandaşların bakanlık yayınlarına ulaşabilmesini sağlayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zarar-eden-bakanlik-kitap-satis-magazalarini-kapatti-_75163.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!