Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI VE TÜM DETAYLARI

Halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen yasa aslında 6306 sayılı Afet riski altında alanların dönüştürülmesi hakkında çıkarılan ve resmi gazetede yayınlanan kanundur. Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan seçenekler iki farklı şekilde ele alınabilir.

...
Devlet tarafından afet riski altında bulunan alanlar 1999 yılı öncesinde yapılmış ve risk analizi sonucu riskli ilan edilen alanlar

Kentsel dönüşüm hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de kapladığı il ve ilçelerdir. Fakat 6306 sayılı kanun tüm Türkiye’yi kapsamaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında olmak için yeter ki kat malikleri ve menkul sahiplerinin risk raporu alarak bu avantajdan faydalanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Krediden faydalanmak için yapılması gerekenlerin başında “riskli yapı tespit raporu” almak geliyor. Ardından bakanlık ile anlaşması bulunan Bankalardan 120 ay geri ödemeli ve %3 oranında faiz imkanları ile bu krediden faydalanmaları mümkün olmaktadır. Bir diğer önemli not ise kentsel dönüşüm kredisinden faydalanan kat maliklerinin aynı zamanda kira yardımı alabilmesi mümkün değildir.

Kentsel Dönüşüm Yasası Sürekli Yenileniyor

2012 Ağustos ayında aktif edilen ve 2013-2014 yıllarında uygulamalarını görerek eksikliklerin belirlenmesi sayesinde ara yenilikler ile daha da iyileştirilen bu yasa, her geçen gün daha avantajlı bir hal alabilmektedir. Bu nedenle kat maliklerinin kentsel dönüşüm kapsamındaki haberleri güncel şekilde takip edebilmeleri için Yapi.com.tr haberlerine abone olmaları gerekmektedir.

Fikirtepe’de Mağdurların Hukuk Mücadelesi Sürüyor

Kentsel Dönüşüm - Fikirtepe’de Mağdurların Hukuk Mücadelesi Sürüyor

Fikirtepe’de 13 kişi hakkında “nitelikli dolandırıcılık” suçundan hazırlanan iddianamenin ardından, yargı, bir kentsel dönüşüm mağdurunun açtığı davada inşaat şirketini haksız buldu. »

İzocam'dan Dünya Şehircilik Günü Açıklaması

Kentsel Dönüşüm - İzocam'dan Dünya Şehircilik Günü Açıklaması

İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı ve enerji tasarrufu için kentsel dönüşümün gerekliliğini vurguluyor. »

ÇATIDER’den Dünya Şehircilik Günü Açıklaması

Kentsel Dönüşüm - ÇATIDER’den Dünya Şehircilik Günü Açıklaması

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şenal, Dünya Şehircilik Günü kapsamında bilinçli şehirleşmenin önemine dikkat çekerek, “Kentsel Dönüşüm, depreme dayanıklı yapıların yanı sıra yalıtımlı, enerji etkin yapılar için de fırsattır” dedi. »

Kartal'da Hak Sahiplerine Anahtar Teslimi Yapılacak

Kentsel Dönüşüm - Kartal'da Hak Sahiplerine Anahtar Teslimi Yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, İstanbul Kartal'da çöken Yeşilyurt Apartmanı'nın çevresinde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında başlatılan yenileme çalışmalarının yüzde 90'ı tamamlandı. »

Şırnak Halkı, Evlerinin 4 Yıldır Teslim Edilmemesine Tepkili

Kentsel Dönüşüm - Şırnak Halkı, Evlerinin 4 Yıldır Teslim Edilmemesine Tepkili

Şırnak’ta 4 yıl önce TOKİ tarafından başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. 4 yıldır bitirilemeyen evler halkın tepkisini çekerken 2 mahallede biten evler ise sahiplerine verilmedi. »

Bakan Kurum: “Tarihi Eserlerimizi Gün Yüzüne Çıkaracağız”

Kentsel Dönüşüm - Bakan Kurum: “Tarihi Eserlerimizi Gün Yüzüne Çıkaracağız”

Erzurum’da kentsel dönüşüm alanlarında incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Erzurum Kalesi, Çifte Minareli Medrese ve Üç Kümbetlerin bulunduğu bölgede yapılacak Kültür Yolu projesi ve Millet Bahçesi projesiyle tarihin gün... »

Fikirtepe’de Mağdurların Şikayeti Kabul Edildi

Kentsel Dönüşüm - Fikirtepe’de Mağdurların Şikayeti Kabul Edildi

Fikirtepe’deki 131 kentsel dönüşüm mağdurunun şikâyeti üzerine başlayan soruşturmada iddianame kabul edildi. 13 kişi, ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan yargılanacak. »

İBB 3 Lüks Aracı Müzayede ile Sattı

Kentsel Dönüşüm - İBB 3 Lüks Aracı Müzayede ile Sattı

İBB şirketi KİPTAŞ’ın tarihinde ilk kez düzenlediği halka açık müzayedede, önceki dönemde İBB'nin üst düzey yönetimi tarafından kullanılan şirkete ait 3 lüks araç da satıldı. »

Kentsel Dönüşümde Vatandaşa Tek Taraflı Fesih Hakkı Getirildi

Kentsel Dönüşümde Vatandaşa Tek Taraflı Fesih Hakkı Getirildi

Kentsel dönüşüm kapsamında arsa payı karşılığı müteahhitle yapılacak olan anlaşmalarda fesih konusunda önemli değişiklikler yapıldı. Kentsel dönüşümde müteahhit inşaata başlamaz veya yapım işini geciktirirse, bina ve arsa sahipleri sözleşmeyi tek... »

Mahkeme, Kirazlıtepe’deki Evlerin Satışına İzin Vermedi

Kentsel Dönüşüm - Mahkeme, Kirazlıtepe’deki Evlerin Satışına İzin Vermedi

Kirazlıtepe Mahallesinde kentsel dönüşüm yapmak isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na mahkeme “dur” dedi. »

Türkiye Müteahhitler Birliği, İnşaat Sektörü Analizi’ni Yayımladı

Kentsel Dönüşüm - Türkiye Müteahhitler Birliği, İnşaat Sektörü Analizi’ni Yayımladı

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin “2019 Yılı Beklenenden Zor Geçiyor” başlıklı İnşaat Sektörü Analizi’nde; inşaat sektörünün, son 5 çeyrekte daralmayı sürdürdüğü, sektörde mali yapılarda bozulmanın, finansman sıkıntısı ve talep daralması ile oluşan... »

Depremden Ders Aldık; 32 Bin Kişi Alo 181’i Aradı

Kentsel Dönüşüm - Depremden Ders Aldık; 32 Bin Kişi Alo 181’i Aradı

Marmara Denizi'nde merkez üssü İstanbul'un Silivri ilçesi açıkları olan Richter ölçeğine göre 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından vatandaşlar, konut ve iş yeri güvenliği konusunda daha duyarlı hale geldi. Deprem sonrası kentsel dönüşümle ilgili... »

Büyükçekmece'de Riskli Binalar Yıkılıyor
Kentsel Dönüşüm - Büyükçekmece'de Riskli Binalar Yıkılıyor

Büyükçekmece'de kentsel dönüşüm kapsamında haklarında yıkım kararı verilen binaların yıkımına başlandı. »

Avcılar’da 7 Mahalle için İmar Değişikliği Kabul Edildi
Kentsel Dönüşüm - Avcılar’da 7 Mahalle için İmar Değişikliği Kabul Edildi

Silivri açıklarında 26 Eylül’de meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremden etkilenen Avcılar’da depreme dayanıklı, güvenli, dirençli yapılar inşa edilmesine olanak sağlayacağı belirtilen imar planı değişikliği oybirliğiyle kabul edildi. »

“İstanbul'da 2 Milyon Konutun Yenilenmesi Gerekiyor”
Kentsel Dönüşüm - “İstanbul'da 2 Milyon Konutun Yenilenmesi Gerekiyor”

Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı Kurucu Üyesi Haluk Sur, İstanbul'da halihazırda 4-4,5 milyon adet konut bulunduğunu belirterek, "Araştırmalara göre, bunun yaklaşık 2 milyon adedinin kentsel dönüşümle yenilenmesi gerekiyor." dedi. »

İstanbul Riskli Yapılardan Arındırılıyor
Kentsel Dönüşüm - İstanbul Riskli Yapılardan Arındırılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İstanbul'da toplam 329 bin 173 riskli bağımsız birimde gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm kapsamında, bugüne kadar 257 bin 905 riskli bağımsız birim yıkıldı. »

Işık Üniversitesi Profesörlerinden Depreme Yönelik Uyarı ve Öneriler
Kentsel Dönüşüm - Işık Üniversitesi Profesörlerinden Depreme Yönelik Uyarı ve Öneriler

Işık Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Esin İnan ve Prof. Dr. Faruk Karadoğan yaptıkları ortak açıklamayla, İstanbul’un karşı karşıya olduğu deprem gerçeğine yönelik devlet ve yurttaşların alması... »

GYODER’den Deprem Açıklaması
Kentsel Dönüşüm - GYODER’den Deprem Açıklaması

İstanbul'da meydana gelen deprem ile ilgili açıklama yapan GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Topraklarının büyük bir kısmı deprem kuşağında yer alan ülkemizde, depreme karşı binalarımızı güçlendirmek, güvenli ve sağlıklı yapılara kavuşmak... »

Türkiye İMSAD’dan Deprem Açıklaması
Kentsel Dönüşüm - Türkiye İMSAD’dan Deprem Açıklaması

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, Silivri açıklarında meydana gelen ve tüm İstanbul'da hissedilen deprem ile ilgili yaptığı açıklamada; “Binalarımız gerçek bir testten geçti ancak vatandaşlarımız temkinli olmalı” dedi. »

"Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm Zorunluluk"
"Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm Zorunluluk"

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, yaşanan son depremlerin ardından yayınladığı açıklamasında, deprem odaklı kentsel dönüşüm ve önlemlerin alınmasının aciliyetini bir kez daha hatırlattı. »

Kentsel Dönüşüm Adı Altında Büyük Rant
Kentsel Dönüşüm Adı Altında Büyük Rant

İstanbul ve Marmara Denizi’nde meydana gelen depremlerden sonra, gerekli önlemlerin hala alınmadığını belirten uzmanlar kentsel dönüşüm adı altında yoksulların yurtlarından edilerek şehrin dışına itildiğini ifade etti. »

Ruhsat ve Projesi Olmayan Binalar Yıkılıyor
Kentsel Dönüşüm - Ruhsat ve Projesi Olmayan Binalar Yıkılıyor

Erzurum’da ruhsat ve projesi olmadığı gerekçesiyle 2014 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaatı durdurulan “New City” isimli konutlar yıkılıyor. »

"Deprem Öncesi Ciddi Önlemler Alarak Çalışmamızı Yapmalıyız"
Kentsel Dönüşüm - "Deprem Öncesi Ciddi Önlemler Alarak Çalışmamızı Yapmalıyız"

Marmara Denizi'nde meydana gelen 4.6 büyüklüğündeki depremden 1 hafta önce, bölgedeki riske dikkat çeken Doç. Dr. Bülent Özmen, bu depremi 'uyarı' olarak yorumladı. "Bu deprem bize, bir an önce deprem öncesinde risklerin azaltılması konusunda neler... »

“Kentsel Dönüşüm için Hızlı Hareket Etmeliyiz”
“Kentsel Dönüşüm için Hızlı Hareket Etmeliyiz”

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Silivri açıklarındaki depremle ilgili konuştu. Yılmaz; “Kentsel dönüşümle bu kötü bina stokunun azaltılıp yerlerine yeni deprem yönetmeliğine uygun binaların hızlıca yapılıp, depremde yapılması gerekenler... »

Kentsel Dönüşümde 500 Milyondan Fazla Kira Yardımı Yapıldı
Kentsel Dönüşümde 500 Milyondan Fazla Kira Yardımı Yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca kentsel dönüşüm kapsamında, bu yılın ilk yarısında 80 bin 601 hak sahibine 500 milyon 144 bin lira kira yardımı yapıldı. »

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!