Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI VE TÜM DETAYLARI

Halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen yasa aslında 6306 sayılı Afet riski altında alanların dönüştürülmesi hakkında çıkarılan ve resmi gazetede yayınlanan kanundur. Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan seçenekler iki farklı şekilde ele alınabilir.

...
Devlet tarafından afet riski altında bulunan alanlar 1999 yılı öncesinde yapılmış ve risk analizi sonucu riskli ilan edilen alanlar

Kentsel dönüşüm hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de kapladığı il ve ilçelerdir. Fakat 6306 sayılı kanun tüm Türkiye’yi kapsamaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında olmak için yeter ki kat malikleri ve menkul sahiplerinin risk raporu alarak bu avantajdan faydalanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Krediden faydalanmak için yapılması gerekenlerin başında “riskli yapı tespit raporu” almak geliyor. Ardından bakanlık ile anlaşması bulunan Bankalardan 120 ay geri ödemeli ve %3 oranında faiz imkanları ile bu krediden faydalanmaları mümkün olmaktadır. Bir diğer önemli not ise kentsel dönüşüm kredisinden faydalanan kat maliklerinin aynı zamanda kira yardımı alabilmesi mümkün değildir.

Kentsel Dönüşüm Yasası Sürekli Yenileniyor

2012 Ağustos ayında aktif edilen ve 2013-2014 yıllarında uygulamalarını görerek eksikliklerin belirlenmesi sayesinde ara yenilikler ile daha da iyileştirilen bu yasa, her geçen gün daha avantajlı bir hal alabilmektedir. Bu nedenle kat maliklerinin kentsel dönüşüm kapsamındaki haberleri güncel şekilde takip edebilmeleri için Yapi.com.tr haberlerine abone olmaları gerekmektedir.

Kirazlıtepe’de Dönüşüm Sürüyor

Kentsel Dönüşüm - Kirazlıtepe’de Dönüşüm Sürüyor

Çamlıca Camisi’nin dibindeki Kirazlıtepe’de kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. »

İpekyolu Belediyesinden Kentsel Dönüşüm Çalışması

İpekyolu Belediyesinden Kentsel Dönüşüm Çalışması

Van’ın İpekyolu Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında çevre ve görüntü kirliliğinin yanı sıra tehlike arz eden yapıların yıkımına devam ediyor. »

KİPTAŞ'tan Taksit Ödemelerine Erteleme

Kentsel Dönüşüm - KİPTAŞ'tan Taksit Ödemelerine Erteleme

KİPTAŞ, sosyal konut ve kentsel dönüşüm projeleri kapsamında hak sahibi vatandaşların nisan, mayıs taksit ve ara ödemelerini erteledi. »

Esenlerde Ağır Hasarlı 7 Katlı Bina Yıkıldı

Kentsel Dönüşüm - Esenlerde Ağır Hasarlı 7 Katlı Bina Yıkıldı

Toplam 98 bin riskli binadan 56 bininin yenilendiği Esenler’de binaları yenileme çalışmaları devam ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli ilan edilen Mimar Sinan Mahallesi’ndeki 7 katlı bir bina daha yıkıldı. »

Katar İnşaat İşine de Giriyor

Kentsel Dönüşüm - Katar İnşaat İşine de Giriyor

Katar ve Türkiye arasında “Şehircilik İş Birliği Anlaşması” imzalandı. İki ülkenin kentsel dönüşüm, kentsel altyapı, akıllı şehirler ve sosyal konut üretimi için projeler yapacağı anlaşmaya, “Devlete ait taşınmazların satışı” maddesi de eklendi. »

Büyükçekmece'de Risk Taşıyan Binaların Yıkımı Sürüyor

Kentsel Dönüşüm - Büyükçekmece'de Risk Taşıyan Binaların Yıkımı Sürüyor

Silivri açıklarında 26 Eylül 2019'da meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verilen Büyükçekmece'de risk taşıyan 2 bina daha yıkılıyor. »

Türkiye İMSAD’dan Deprem Haftası Açıklaması

Kentsel Dönüşüm - Türkiye İMSAD’dan Deprem Haftası Açıklaması

‘1-7 Mart Deprem Haftası’ dolayısıyla açıklamada bulunan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, “Türkiye’nin güvenli yapılara kavuşması amacıyla hayata geçirilen kentsel dönüşüm, sadece bina dönüşümü olarak görülmemeli. Acil dönüşmesi... »

Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak Hamle

Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak Hamle

Kat Mülkiyeti Kanunu’nda yapılan değişiklikle, imar barışı kapsamına giren binalara güçlendirme izninin çıkmasını değerlendiren Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı Sinan Türkkan, “Bu binaların bazılarının yıkılana kadar ayakta kalması risk... »

İETT Sitesi Sakinlerinden Belediyeye Tepki

Kentsel Dönüşüm - İETT Sitesi Sakinlerinden Belediyeye Tepki

Zeytinburnu Belediyesi, İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan İETT Sitesi sakinlerine, kentsel dönüşüm kapsamında evlerini boşaltmaları için 3 gün süre verdi. Kendilerine yer gösterilmeden ve kira desteği verilmeden evlerinden çıkmaları söylenen... »

İstanbul Kentsel Dönüşüm İstişare Toplantısı Yapıldı

İstanbul Kentsel Dönüşüm İstişare Toplantısı Yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen İstanbul'daki kentsel dönüşüm seferberliğinin ele alınacağı İstanbul Kentsel Dönüşüm İstişare Toplantısı gerçekleştirildi. »

Avcılar'da, Hasarlı Binanın Yıkımı Gerçekleştirildi

Kentsel Dönüşüm - Avcılar'da, Hasarlı Binanın Yıkımı Gerçekleştirildi

Silivri açıkları meydana gelen 5.8’lik depremin ardından Avcılar’da hasar gören binanın yıkımı tamamlandı. Yıkım öncesi alınan karot örneğinin incelenmesinin ardından 35 yıllık binada kullanılan betonun değerlerin çok altında olduğunu ortaya çıktı. »

Konutu Bir Yatırım Aracı Olmaktan Çıkaracak Politikalar Geliştirilmeli

Kentsel Dönüşüm - Konutu Bir Yatırım Aracı Olmaktan Çıkaracak Politikalar Geliştirilmeli

YTÜ Mimarlık Fakültesi, Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Y.L. Programı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Başdoğan, “Şimdiye kadar yık ve yap üzerinden bir kentsel dönüşüm faaliyeti ile karşılaştık; ancak sosyal, ekonomik ve çevresel olarak sürdürülebilir... »

Bakan Kurum Depremzedeler için Uygulanacak Projeleri Anlattı
Kentsel Dönüşüm - Bakan Kurum Depremzedeler için Uygulanacak Projeleri Anlattı

Bakan Kurum, Elazığ'daki depremde zarar görenler için uygulayacakları projeleri açıklarken, "Hazine mülkiyetlerini sizlere vereceğiz. İsterseniz bu alanlardaki vatandaşlarımız kendileri bir müteahhitle anlaşıp bunu da yapabilecek." dedi. »

Yeşilyurt Apartmanı Sakinleri Yeni Evlerine Kavuştu
Kentsel Dönüşüm - Yeşilyurt Apartmanı Sakinleri Yeni Evlerine Kavuştu

Kartal'da geçen yıl çöken Yeşilyurt Apartmanı'nın bulunduğu sokakta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca başlatılan kentsel dönüşüm kapsamında TOKİ'nin inşa ettiği 105 dairenin sahipleri evlerine taşınmaya başladı. »

"Müteahhidin Sicil Kaydı Olsun"
Kentsel Dönüşüm - "Müteahhidin Sicil Kaydı Olsun"

2020’de Türkiye’nin ve inşaat sektörünün gündemi kentsel dönüşüm olacak. İstanbul İnşaatçılar Derneği, bu sürecin doğru işlemesi için fırsatçı müteahhit ya da kat maliklerinin önüne geçilmesi gerekliliğini belirttiği bir değerlendirme toplantısı... »

Büyükçekmece'de Riskli Bina Belediye Ekiplerince Yıkıldı
Kentsel Dönüşüm - Büyükçekmece'de Riskli Bina Belediye Ekiplerince Yıkıldı

Büyükçekmece'de daha önce riskli olduğu için boşaltılan 3 katlı bina belediye ekiplerince yıkıldı. »

Türkiye İMSAD ‘Ocak 2020 Sektör Raporu’ Açıklandı
Kentsel Dönüşüm - Türkiye İMSAD ‘Ocak 2020 Sektör Raporu’ Açıklandı

‘Türkiye İMSAD Ocak 2020 Sektör Raporu’na göre, TÜİK inşaat sektörü güven endeksi 2020 yılına çok önemli bir artış ile başladı. Geçen yılı kademeli ve sınırlı bir artış ile kapatan sektörün güven endeksi yeni yılın ilk ayında 15,6 puan birden arttı. »

Fikirtepe'de Boşaltılan Binalarda Yaşamaya Devam Ediyorlar
Kentsel Dönüşüm - Fikirtepe'de Boşaltılan Binalarda Yaşamaya Devam Ediyorlar

Fikirtepe'de kentsel dönüşüm projeleri kapsamında boşaltılan evlerin sahipleri, projelerin başlamamasından şikayetçi. Firmaların vaatlerini yerine getirmediğini söyleyen ev sahiplerinin bir kısmı kirada kalıyor, bir kısmı ise kalacak yerleri... »

Bakan Kurum: “Kentsel Dönüşümle İlgili Kararlıyız”
Bakan Kurum: “Kentsel Dönüşümle İlgili Kararlıyız”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ'daki depremin ardından başlatılan hasar tespitinin yüzde 40'ının tamamlandığını ifade ederek, "Kentsel dönüşümle ilgili kararlıyız. Bedeli ne olursa olsun, hasarlı, deprem riski taşıyan konutları... »

Kentsel Dönüşüm için Seferberlik Çağrısı
Kentsel Dönüşüm için Seferberlik Çağrısı

Deprem riski nedeniyle stratejik altyapılarının İstanbul’a yoğunlaşmasının yanlış olduğunu belirten CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Bunları acilen ülkeye dağıtmalıyız” dedi. Öztrak, kentsel dönüşüm için hükümete 5 yıllık seferberlik çağrısında bulundu. »

Bakan Kurum: “Hızlı Bir Dönüşüm İşlemine Başlayacağız”
Kentsel Dönüşüm - Bakan Kurum: “Hızlı Bir Dönüşüm İşlemine Başlayacağız”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Elazığ'da deprem nedeniyle hasar gören yapılara ilişkin, "Hızlı bir dönüşüm işlemine başlayacağız." dedi. »

Enerji Verimliliği Haftası’nda Türkiye İMSAD'dan Açıklama
Kentsel Dönüşüm -  Enerji Verimliliği Haftası’nda Türkiye İMSAD'dan Açıklama

‘Enerji Verimliliği Haftası’ dolayısıyla açıklama yapan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, “İnsanlar buzdolabı ve çamaşır makinesinin harcadığı enerjiyi sorgularken, başını soktuğu evin enerji tüketimini aynı duyarlılıkla... »

Bodrum'da Kentsel Dönüşüm Oyunu
Bodrum'da Kentsel Dönüşüm Oyunu

Bodrum’daki 24 blok ve 204 konuttan oluşan bir sitede kentsel dönüşümün sahte raporlarla ranta dönüştürülmesi son anda önlendi. Valilik ve Çevre Bakanlığı mahkemede sahte raporu savundu. »

ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları
Kentsel Dönüşüm - ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları

ABS YAPI tarafından tamamen geri dönüşüm malzemelerden Türkiye’de yerli olarak üretilen ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları, sürdürülebilirlik anlamında da büyük bir verimlilik ortaya koyuyor. »

Nevşehir Kalesi için “Yenileme” Kararı
Kentsel Dönüşüm - Nevşehir Kalesi için “Yenileme” Kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Nevşehir Kalesi ve çevresini kapsayan bölge, "Yenileme Alanı" olarak belirlendi. »

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!