Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI VE TÜM DETAYLARI

Halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen yasa aslında 6306 sayılı Afet riski altında alanların dönüştürülmesi hakkında çıkarılan ve resmi gazetede yayınlanan kanundur. Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan seçenekler iki farklı şekilde ele alınabilir.

...
Devlet tarafından afet riski altında bulunan alanlar 1999 yılı öncesinde yapılmış ve risk analizi sonucu riskli ilan edilen alanlar

Kentsel dönüşüm hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de kapladığı il ve ilçelerdir. Fakat 6306 sayılı kanun tüm Türkiye’yi kapsamaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında olmak için yeter ki kat malikleri ve menkul sahiplerinin risk raporu alarak bu avantajdan faydalanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Krediden faydalanmak için yapılması gerekenlerin başında “riskli yapı tespit raporu” almak geliyor. Ardından bakanlık ile anlaşması bulunan Bankalardan 120 ay geri ödemeli ve %3 oranında faiz imkanları ile bu krediden faydalanmaları mümkün olmaktadır. Bir diğer önemli not ise kentsel dönüşüm kredisinden faydalanan kat maliklerinin aynı zamanda kira yardımı alabilmesi mümkün değildir.

Kentsel Dönüşüm Yasası Sürekli Yenileniyor

2012 Ağustos ayında aktif edilen ve 2013-2014 yıllarında uygulamalarını görerek eksikliklerin belirlenmesi sayesinde ara yenilikler ile daha da iyileştirilen bu yasa, her geçen gün daha avantajlı bir hal alabilmektedir. Bu nedenle kat maliklerinin kentsel dönüşüm kapsamındaki haberleri güncel şekilde takip edebilmeleri için Yapi.com.tr haberlerine abone olmaları gerekmektedir.

Erzurum'da 5 Katlı Bina Çöktü

Kentsel Dönüşüm - Erzurum'da 5 Katlı Bina Çöktü

Erzurum merkez Yakutiye ilçesi Evrenpaşa Mahallesi'nde 5 yıldır boş olan bina, 1 Temmuz Çarşamba günü akşam saatlerinde çöktü. »

Büyükçekmece'de Riskli Bina Belediye Ekiplerince Yıkıldı

Kentsel Dönüşüm - Büyükçekmece'de Riskli Bina Belediye Ekiplerince Yıkıldı

Büyükçekmece’de riskli 6 konut ve 2 iş yeri belediye ekiplerince yıkıldı. »

Kentsel Dönüşüm Yıkım Aşamasında Durdu

Kentsel Dönüşüm Yıkım Aşamasında Durdu

İstanbul Adalet Sarayı’nın karşındaki mahalle sakinleri kentsel dönüşüm mağduru oldu. 2012 yılında başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları yıkım aşamasında durdu. »

Avcılar'da Şaşırtan Görüntü

Kentsel Dönüşüm - Avcılar'da Şaşırtan Görüntü

Avcılar’da kentsel dönüşüm kapsamında bir binanın yıkımı yapılınca yan tarafta giriş katta bulunan iş yerinin duvarının olmadığı ortaya çıktı. »

Bağcılar’da 10 Riskli Alan Kentsel Dönüşümle Yenileniyor

Bağcılar’da 10 Riskli Alan Kentsel Dönüşümle Yenileniyor

Bağcılar’da Nisan ayında Yenimahalle’de riskli alan edilen 11 bin 400 metrekarelik alan ile birlikte kentsel dönüşüm uygulanacak bölge sayısı 10’a çıktı. »

Siirt'te Kentsel Dönüşüm Başladı

Siirt'te Kentsel Dönüşüm Başladı

Siirt'te tarihi Ulu Cami'nin inanç turizmine kazandırılması amacıyla çevresindeki çarpık yapılaşmanın düzenlenmesi için kentsel dönüşüm çalışması başladı. »

Ayder Yaylası'ndaki Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Hızlandı

Ayder Yaylası'ndaki Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Hızlandı

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesindeki Ayder Yaylası'nda kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen alt yapı, yol ve otopark çalışmaları Korona virüs salgını sürecinde yöreye turistlerin de gelmemesi nedeniyle hız kazandı. »

Daire Sahipleri Anlaşamıyor, Bina Yıkılamıyor

Kentsel Dönüşüm - Daire Sahipleri Anlaşamıyor, Bina Yıkılamıyor

Avcılar’da belediye ekipleri tarafından mühürlenen ağır hasarlı Bahar Apartmanı, kentsel dönüşüme başvuru konusunda anlaşamayan daire sahiplerinin birbirlerini dava etmesi nedeniyle 8 aydır yıkılamıyor. »

Kadıköy'de Koku ve Sinek İsyanı

Kentsel Dönüşüm - Kadıköy'de Koku ve Sinek İsyanı

Kadıköy'de yarım bırakılan yıkım sonrası 4 yıldır kaderine terk edilen alandan yayılan pis koku ve sinekler çevre sakinlerini isyan ettirdi. »

Gaziosmanpaşa'da 1500 Yıllık Su Kemeri Bulundu

Kentsel Dönüşüm - Gaziosmanpaşa'da 1500 Yıllık Su Kemeri Bulundu

Gaziosmanpaşa'da kentsel dönüşüm projesinin kazı çalışmaları sırasında Roma dönemine ait 1500 yıllık su kemeri bulundu. »

Sokağa Çıkma Yasağında Kentsel Dönüşüm Hızlandı

Sokağa Çıkma Yasağında Kentsel Dönüşüm Hızlandı

Korona virüs nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması günlerinde Avcılar genelinde son depremle birlikte hasarlı olduğu ortaya çıkan binaların yıkımı hız kazandı. »

Kirazlıtepe’de Dönüşüm Sürüyor

Kentsel Dönüşüm - Kirazlıtepe’de Dönüşüm Sürüyor

Çamlıca Camisi’nin dibindeki Kirazlıtepe’de kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. »

İpekyolu Belediyesinden Kentsel Dönüşüm Çalışması
İpekyolu Belediyesinden Kentsel Dönüşüm Çalışması

Van’ın İpekyolu Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında çevre ve görüntü kirliliğinin yanı sıra tehlike arz eden yapıların yıkımına devam ediyor. »

KİPTAŞ'tan Taksit Ödemelerine Erteleme
Kentsel Dönüşüm - KİPTAŞ'tan Taksit Ödemelerine Erteleme

KİPTAŞ, sosyal konut ve kentsel dönüşüm projeleri kapsamında hak sahibi vatandaşların nisan, mayıs taksit ve ara ödemelerini erteledi. »

Esenlerde Ağır Hasarlı 7 Katlı Bina Yıkıldı
Kentsel Dönüşüm - Esenlerde Ağır Hasarlı 7 Katlı Bina Yıkıldı

Toplam 98 bin riskli binadan 56 bininin yenilendiği Esenler’de binaları yenileme çalışmaları devam ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli ilan edilen Mimar Sinan Mahallesi’ndeki 7 katlı bir bina daha yıkıldı. »

Katar İnşaat İşine de Giriyor
Kentsel Dönüşüm - Katar İnşaat İşine de Giriyor

Katar ve Türkiye arasında “Şehircilik İş Birliği Anlaşması” imzalandı. İki ülkenin kentsel dönüşüm, kentsel altyapı, akıllı şehirler ve sosyal konut üretimi için projeler yapacağı anlaşmaya, “Devlete ait taşınmazların satışı” maddesi de eklendi. »

Büyükçekmece'de Risk Taşıyan Binaların Yıkımı Sürüyor
Kentsel Dönüşüm - Büyükçekmece'de Risk Taşıyan Binaların Yıkımı Sürüyor

Silivri açıklarında 26 Eylül 2019'da meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verilen Büyükçekmece'de risk taşıyan 2 bina daha yıkılıyor. »

Türkiye İMSAD’dan Deprem Haftası Açıklaması
Kentsel Dönüşüm - Türkiye İMSAD’dan Deprem Haftası Açıklaması

‘1-7 Mart Deprem Haftası’ dolayısıyla açıklamada bulunan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, “Türkiye’nin güvenli yapılara kavuşması amacıyla hayata geçirilen kentsel dönüşüm, sadece bina dönüşümü olarak görülmemeli. Acil dönüşmesi... »

Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak Hamle
Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak Hamle

Kat Mülkiyeti Kanunu’nda yapılan değişiklikle, imar barışı kapsamına giren binalara güçlendirme izninin çıkmasını değerlendiren Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı Sinan Türkkan, “Bu binaların bazılarının yıkılana kadar ayakta kalması risk... »

İETT Sitesi Sakinlerinden Belediyeye Tepki
Kentsel Dönüşüm - İETT Sitesi Sakinlerinden Belediyeye Tepki

Zeytinburnu Belediyesi, İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan İETT Sitesi sakinlerine, kentsel dönüşüm kapsamında evlerini boşaltmaları için 3 gün süre verdi. Kendilerine yer gösterilmeden ve kira desteği verilmeden evlerinden çıkmaları söylenen... »

İstanbul Kentsel Dönüşüm İstişare Toplantısı Yapıldı
İstanbul Kentsel Dönüşüm İstişare Toplantısı Yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen İstanbul'daki kentsel dönüşüm seferberliğinin ele alınacağı İstanbul Kentsel Dönüşüm İstişare Toplantısı gerçekleştirildi. »

Avcılar'da, Hasarlı Binanın Yıkımı Gerçekleştirildi
Kentsel Dönüşüm - Avcılar'da, Hasarlı Binanın Yıkımı Gerçekleştirildi

Silivri açıkları meydana gelen 5.8’lik depremin ardından Avcılar’da hasar gören binanın yıkımı tamamlandı. Yıkım öncesi alınan karot örneğinin incelenmesinin ardından 35 yıllık binada kullanılan betonun değerlerin çok altında olduğunu ortaya çıktı. »

Konutu Bir Yatırım Aracı Olmaktan Çıkaracak Politikalar Geliştirilmeli
Kentsel Dönüşüm - Konutu Bir Yatırım Aracı Olmaktan Çıkaracak Politikalar Geliştirilmeli

YTÜ Mimarlık Fakültesi, Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Y.L. Programı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Başdoğan, “Şimdiye kadar yık ve yap üzerinden bir kentsel dönüşüm faaliyeti ile karşılaştık; ancak sosyal, ekonomik ve çevresel olarak sürdürülebilir... »

Bakan Kurum Depremzedeler için Uygulanacak Projeleri Anlattı
Kentsel Dönüşüm - Bakan Kurum Depremzedeler için Uygulanacak Projeleri Anlattı

Bakan Kurum, Elazığ'daki depremde zarar görenler için uygulayacakları projeleri açıklarken, "Hazine mülkiyetlerini sizlere vereceğiz. İsterseniz bu alanlardaki vatandaşlarımız kendileri bir müteahhitle anlaşıp bunu da yapabilecek." dedi. »

Yeşilyurt Apartmanı Sakinleri Yeni Evlerine Kavuştu
Kentsel Dönüşüm - Yeşilyurt Apartmanı Sakinleri Yeni Evlerine Kavuştu

Kartal'da geçen yıl çöken Yeşilyurt Apartmanı'nın bulunduğu sokakta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca başlatılan kentsel dönüşüm kapsamında TOKİ'nin inşa ettiği 105 dairenin sahipleri evlerine taşınmaya başladı. »

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!