Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI VE TÜM DETAYLARI

Halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen yasa aslında 6306 sayılı Afet riski altında alanların dönüştürülmesi hakkında çıkarılan ve resmi gazetede yayınlanan kanundur. Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan seçenekler iki farklı şekilde ele alınabilir.

...
Devlet tarafından afet riski altında bulunan alanlar 1999 yılı öncesinde yapılmış ve risk analizi sonucu riskli ilan edilen alanlar

Kentsel dönüşüm hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de kapladığı il ve ilçelerdir. Fakat 6306 sayılı kanun tüm Türkiye’yi kapsamaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında olmak için yeter ki kat malikleri ve menkul sahiplerinin risk raporu alarak bu avantajdan faydalanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Krediden faydalanmak için yapılması gerekenlerin başında “riskli yapı tespit raporu” almak geliyor. Ardından bakanlık ile anlaşması bulunan Bankalardan 120 ay geri ödemeli ve %3 oranında faiz imkanları ile bu krediden faydalanmaları mümkün olmaktadır. Bir diğer önemli not ise kentsel dönüşüm kredisinden faydalanan kat maliklerinin aynı zamanda kira yardımı alabilmesi mümkün değildir.

Kentsel Dönüşüm Yasası Sürekli Yenileniyor

2012 Ağustos ayında aktif edilen ve 2013-2014 yıllarında uygulamalarını görerek eksikliklerin belirlenmesi sayesinde ara yenilikler ile daha da iyileştirilen bu yasa, her geçen gün daha avantajlı bir hal alabilmektedir. Bu nedenle kat maliklerinin kentsel dönüşüm kapsamındaki haberleri güncel şekilde takip edebilmeleri için Yapi.com.tr haberlerine abone olmaları gerekmektedir.

Fetihtepeliler Adaletli Kentsel Dönüşüm İstiyor

Fetihtepeliler Adaletli Kentsel Dönüşüm İstiyor

Tebligatlarla evleri boşaltılmak istenen ve altyapı hizmetleri kesilmekle tehdit edilen Okmeydanı Fetihtepe Mahallesi sakinleri, “Rantsal dönüşüme karşıyız. Şeffaf ve adaletli bir süreç istiyoruz.” diyor. »

Yıkım Sırasında Kolonu Çatlayan Yan Bina da Yıkıldı

Kentsel Dönüşüm - Yıkım Sırasında Kolonu Çatlayan Yan Bina da Yıkıldı

Avcılar’da kentsel dönüşüm kapsamındaki binanın yıkımı sırasında kolonu çatlayan bitişik apartmanın da riskli olduğu ortaya çıktı. Kolonu çatlayan apartman da kentsel dönüşüm kapsamına alınarak, diğer binayla birlikte yıkıldı. »

Tarihi Hamidiye Çeşmesi İnşaat Nedeniyle İzinsiz Yıkıldı

Kentsel Dönüşüm - Tarihi Hamidiye Çeşmesi İnşaat Nedeniyle İzinsiz Yıkıldı

İstanbul Beşiktaş'taki Hamidiye Çeşmesi'nin, kentsel dönüşüme giren binanın inşaat firması tarafından izinsiz olarak yıkıldığı ortaya çıktı. »

Fetihtepe Halkından Kentsel Dönüşüm Protestosu

Fetihtepe Halkından Kentsel Dönüşüm Protestosu

İstanbul Okmeydanı’ndaki Fetihtepe Mahallesi’nde baskıyla yapılmak istenen kentsel dönüşüm projesi ile belediyenin tehditlerini protesto eden mahalleli bir basın toplantısı düzenledi. »

İzmir'deki “Mega Dönüşüm” Projesi Yine İptal

Kentsel Dönüşüm - İzmir'deki “Mega Dönüşüm” Projesi Yine İptal

İzmir’de on bir yıl önce başlatılan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Karabağlar'da 16 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm projesini mahkeme 10. kez iptal etti. »

Yeni Fikirtepe’de Yapılaşma Yoğunluğu

Kentsel Dönüşüm - Yeni Fikirtepe’de Yapılaşma Yoğunluğu

İstanbul Fikirtepe'de yarım kalan kentsel dönüşüm çalışmalarını devir alan devlet eski yapıları yıktı, inşaatlara başladı. Daire satışları için ön talep süreci başlatan Emlak Konut GYO Yeni Fikirtepe projesinin görsellerini de paylaştı. »

Elazığ ve Malatya'da Büyük Dönüşüm Son Aşamaya Geldi

Kentsel Dönüşüm - Elazığ ve Malatya'da Büyük Dönüşüm Son Aşamaya Geldi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Elazığ ve Malatya'da Cumhuriyet tarihinin en büyük dönüşümünü gerçekleştirdik. Toplam 36 bin yeni yuva ve iş yerimizin inşa çalışmalarında artık son aşamaya geldik." dedi. »

Yeni Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanları Belirlendi

Yeni Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanları Belirlendi

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararları ile Bolu ve Hatay'da bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verilirken, Diyarbakır ve Erzurum'da da bazı alanlar kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edildi. »

Avcılar'da Yıkımla Başlayan Zorunlu Tahliye

Kentsel Dönüşüm - Avcılar'da Yıkımla Başlayan Zorunlu Tahliye

Avcılar'da kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılmaya başlanan binada çalışmalar sürerken, hemen yanında bitişik düzen inşa edilen apartmanın kolonları çatladı. 5 katlı apartmanda yaşayanlar tahliye edildi. »

Fikirtepe'de Dönüşüm Devlet Eliyle Sürüyor

Kentsel Dönüşüm - Fikirtepe'de Dönüşüm Devlet Eliyle Sürüyor

Kentsel dönüşümün devlet eliyle yürütülmesine karar verilen Fikirtepe'de hızlı şekilde inşaat süreçleri devam ederken 2 yıl gibi kısa sürede hak sahiplerine yeni Fikirtepe'de bulunan bağımsız bölümleri teslim edilecek. »

İki Bina Tek Duvar

Kentsel Dönüşüm - İki Bina Tek Duvar

Bahçelievler’de kentsel dönüşüm için yıkım çalışmaları yapılan bir binanın bitişik nizam duvarlarının olmadığı ortaya çıktı. Yapılan çalışmalarda iki bina arasında tek duvar olduğu ve diğer binanın duvarı olmadığı görüldü. »

Kredi Mağduru Depremzedeler Ankara’da

Kentsel Dönüşüm - Kredi Mağduru Depremzedeler Ankara’da

İzmir depreminde evleri yıkılan yaklaşık 80 bin kişinin mağduriyeti 17 aydır sürüyor. 2 yıl ötelemeli 18 yıl ve düşük faizli kredi talep eden depremzedeler, devleti yönetenlere seslerini bir türlü duyuramayınca soluğu Ankara’da aldı. »

İstanbul, Depreme Hazırlıklı Değil
Kentsel Dönüşüm - İstanbul, Depreme Hazırlıklı Değil

200 bine yakın binanın depreme karşı ağır risk taşıdığı İstanbul, depreme hazırlıklı değil. Uzmanlar riskli yerlerde dönüşümün yapılması gerektiğini ancak bunun rant odaklı uygulamalara dönüştüğünü kaydediyor. »

"İstanbul’da 200 Bin Bina, Risk Altında"
Kentsel Dönüşüm - "İstanbul’da 200 Bin Bina, Risk Altında"

Kenti afetlere karşı dayanıklı hale getirmeyi amaçlayan İstanbul İl Afet Risk Azaltma Planı tanıtım toplantısında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Yaptığımız araştırmalara göre, 200 bine yakın bina, orta ve ağır risk taşımaktadır." diye konuştu. »

Fetihtepe’de Sözleşme Yok, Proje Yok, Baskı Var
Kentsel Dönüşüm - Fetihtepe’de Sözleşme Yok, Proje Yok, Baskı Var

İstanbul Okmeydanı, Fetihtepe Mahallesi'nde vatandaş kentsel dönüşüme zorlanıyor. Tebligatlarla evleri boşaltılmak isteniyor, adres işlemi yapılmıyor, altyapı hizmetleri kesilmekle tehdit ediliyor. »

İzmir’de Deprem Kredisi Bilmecesi
Kentsel Dönüşüm - İzmir’de Deprem Kredisi Bilmecesi

İzmir’de depremzedeler yine mağdur oldu. Devlet bankalarının ardından özel bankalar da maaşları 15 bin TL’nin altında kaldığı için depremzedelere kredi vermedi. »

Beylikdüzü’nde 6.5 Yıldır Engellenen Kentsel Dönüşüm Başladı
Beylikdüzü’nde 6.5 Yıldır Engellenen Kentsel Dönüşüm Başladı

İBB şirketi KİPTAŞ ile Beylikdüzü Belediyesi, siyasi engellemeler nedeniyle yıllarca depreme dayanıksız evlerde oturmak zorunda kalan 260 dairenin kentsel dönüşümünü gerçekleştirecek “KİPTAŞ Beylikdüzü Kırlangıçevler Projesi”nin temelini attı. »

Avcılar'da Yıkım Çalışması Yapılan Bina Çöktü
Kentsel Dönüşüm - Avcılar'da Yıkım Çalışması Yapılan Bina Çöktü

Avcılar'da kentsel dönüşüm kapsamında yıkım çalışmaları sürdürülen 5 katlı bina çöktü. »

Belediye Yıktı, Mahkeme İptal Etti
Kentsel Dönüşüm - Belediye Yıktı, Mahkeme İptal Etti

Gaziantep'te acele kamulaştırılarak yıkım kararı verilen ekmek fırını ve üstündeki 4 katlı ev, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı beklenmeden boşaltılıp yıkıldı. Mahkeme vatandaşı haklı bulup acele kamulaştırma kararını iptal etti. »

AYM’nin Emsal Kararı Kentsel Dönüşümü Derinden Etkileyecek
AYM’nin Emsal Kararı Kentsel Dönüşümü Derinden Etkileyecek

Doç. Dr. Umut Yeniocak, Anayasa Mahkemesi’nin kentsel dönüşüm süreçlerini ilgilendiren önemli bir karar aldığını ve bunun emsal niteliğinde bir karar olduğunu belirterek konuya açıklık getirdi. »

AYM’den Kentsel Dönüşümde Dikkat Çeken Karar
AYM’den Kentsel Dönüşümde Dikkat Çeken Karar

6306 sayılı Kentsel Dönüşüm yasasına uygun şekilde 3'te 2 çoğunlukla alınan yıkım ve yenileme kararı, Anayasa Mahkemesi'ne takıldı. Yüksek Mahkeme, Bağdat Caddesi'ndeki projede azınlıkta kalan iki hissedarın, "Hak ettiğimiz verilmedi" iddiasıyla... »

Kentsel Dönüşümle 825 Bin Riskli Yapı Yenileniyor
Kentsel Dönüşümle 825 Bin Riskli Yapı Yenileniyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 767 bin bağımsız birimin yapımı sürerken, 825 bin riskli yapı yenileniyor. »

Osmanlı Mirası İlçede Dönüşüm Sağlanacak
Kentsel Dönüşüm - Osmanlı Mirası İlçede Dönüşüm Sağlanacak

Yıldırım İlçe Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, "Dönüşümün önündeki en büyük engel imar uygulamaları. Biz bu engeli kaldırmış oluyoruz." dedi. »

Gaziemir için Dönüşüm Zamanı
Kentsel Dönüşüm - Gaziemir için Dönüşüm Zamanı

Gaziemir Aktepe-Emrez Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Alanı’nda inşaat çalışmaları başlıyor. Projenin birinci etabındaki 275 konut ve 9 işyerinin yapımı için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İZBETON A.Ş. ile İş İnsanları Gaziemir Konut Yapı... »

Okmeydanı’nda Kentsel Dönüşüm Tartışması
Okmeydanı’nda Kentsel Dönüşüm Tartışması

Okmeydanı’nda imar planı ve uzlaşma olmadan mahallede zorla yıkım yapıldığını belirten yurttaşlar; ‘evlerimiz, dükkanlarımız gasp ediliyor’ dedi. CHP milletvekilleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tehdit ve şantajla kış ortasında mahalleyi... »

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!