Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI VE TÜM DETAYLARI

Halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen yasa aslında 6306 sayılı Afet riski altında alanların dönüştürülmesi hakkında çıkarılan ve resmi gazetede yayınlanan kanundur. Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan seçenekler iki farklı şekilde ele alınabilir.

...
Devlet tarafından afet riski altında bulunan alanlar 1999 yılı öncesinde yapılmış ve risk analizi sonucu riskli ilan edilen alanlar

Kentsel dönüşüm hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de kapladığı il ve ilçelerdir. Fakat 6306 sayılı kanun tüm Türkiye’yi kapsamaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında olmak için yeter ki kat malikleri ve menkul sahiplerinin risk raporu alarak bu avantajdan faydalanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Krediden faydalanmak için yapılması gerekenlerin başında “riskli yapı tespit raporu” almak geliyor. Ardından bakanlık ile anlaşması bulunan Bankalardan 120 ay geri ödemeli ve %3 oranında faiz imkanları ile bu krediden faydalanmaları mümkün olmaktadır. Bir diğer önemli not ise kentsel dönüşüm kredisinden faydalanan kat maliklerinin aynı zamanda kira yardımı alabilmesi mümkün değildir.

Kentsel Dönüşüm Yasası Sürekli Yenileniyor

2012 Ağustos ayında aktif edilen ve 2013-2014 yıllarında uygulamalarını görerek eksikliklerin belirlenmesi sayesinde ara yenilikler ile daha da iyileştirilen bu yasa, her geçen gün daha avantajlı bir hal alabilmektedir. Bu nedenle kat maliklerinin kentsel dönüşüm kapsamındaki haberleri güncel şekilde takip edebilmeleri için Yapi.com.tr haberlerine abone olmaları gerekmektedir.

15 Milyon İhtilaflı Yapıya İmar Affı

Kentsel Dönüşüm - 15 Milyon İhtilaflı Yapıya İmar Affı

Türkiye’de 25-26 milyon yapının yüzde 60’ının devletle ihtilaflı olduğuna dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “İmara aykırılıklar, işgaller var. 1 hafta içinde Meclis’e gelecek. Vatandaş cüzi bir ücret karşılığı kayıt altına... »

200 Bin Kişilik Şehir Yükseliyor

Kentsel Dönüşüm - 200 Bin Kişilik Şehir Yükseliyor

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Gaziantep’te hayata geçirdikleri Kuzey Şehir Projesi’yle 50 bin konut inşa edeceklerini söyledi. Turan, konutları 2023’e kadar tamamlayacaklarını ifade etti »

Müteahhitlerden Sert Müteahhit Tepkisi

Kentsel Dönüşüm - Müteahhitlerden Sert Müteahhit Tepkisi

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, ekonomi ve piyasa gerçeklerini bilmeden sektörde iş yapmaya başlayan müteahhitlere sert tepki gösterdi. »

TOKİ'den 185 TL Taksitle Ev

Kentsel Dönüşüm - TOKİ'den 185 TL Taksitle Ev

Dar gelirliyi konut sahibi yapmaya devam eden Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın 20 yıl vade ve 185 TL'den başlayan taksitlerle satışa çıkardığı projeler için başvurular başladı. »

İBB Başkanı'ndan Kentsel Dönüşüm Açıklaması

İBB Başkanı'ndan Kentsel Dönüşüm Açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal Silivri'deki kentsel dönüşümle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Uysal, "Zorla kimseye kentsel dönüşüm yaptırmayacağız. İmzasını getirenlerin yerinde kentsel dönüşüm yapacağız" ifadelerini... »

TOKİ Nisan Ayında 1.521 Konut Satacak

Kentsel Dönüşüm - TOKİ Nisan Ayında 1.521 Konut Satacak

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) bu ay 6 ilde toplam 1.521 konutu kurayla satışa çıkarıyor. İşte TOKİ'nin Nisan 2018 kura listesi. »

Kayseri'de Kentsel Dönüşüme 4 Milyar Lira

Kayseri'de Kentsel Dönüşüme 4 Milyar Lira

Büyükşehir Belediyesi, Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında depreme dayanıksız ve çürük binaların yenilenmesi için 4 milyar lira harcayacak. »

Yüksekova'da Yeni Bir Yaşam Kuruluyor

Kentsel Dönüşüm - Yüksekova'da Yeni Bir Yaşam Kuruluyor

PKK'nın büyük zarar verdiği Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde başlatılan konut hamlesi kapsamındaki çalışmalar havadan görüntülendi. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, "Projelerimiz tamamlandığında yeni bir Yüksekova inşa... »

TOKİ'den İstanbullulara 605 Yeni Konut

Kentsel Dönüşüm - TOKİ'den İstanbullulara 605 Yeni Konut

TOKİ Başkanı Ergün Turan, İstanbul Kayaşehir'de yatay mimari ve mahalle konsepti ile orta gelirli vatandaşlar için inşa edilen 605 yeni konutun kura yöntemiyle satışa çıkarılacağını açıkladı »

Dönüşümde Kira Yardımı Almanın 3 Koşulu

Kentsel Dönüşüm - Dönüşümde Kira Yardımı Almanın 3 Koşulu

Kentsel dönüşümde riskli evini yıktıran hak sahipleri, kira yardımından yararlanabiliyor. Ancak, kira yardımında bazı koşullar aranıyor. İşte kentsel dönüşüm kira yardımı almanın 3 koşulu... »

Dönüşüm En Çok Bu Semtleri Etkileyecek

Kentsel Dönüşüm - Dönüşüm En Çok Bu Semtleri Etkileyecek

7 milyon riskli yapının yenilenmesi hedefi ile başlayan kentsel dönüşüm İstanbul’da ağırlıklı olarak şehrin en değerli bölgelerinde yoğunlaşıyor. İşte ev sahibi olanların kâr edeceği o bölgeler... »

TOKİ 6 Bin 256 Konutu Satışa Çıkardı

Kentsel Dönüşüm - TOKİ 6 Bin 256 Konutu Satışa Çıkardı

Türkiye’nin farklı noktalarında konut inşa etmeye devam eden TOKİ, 6 bin 256 konutu satışa çıkardı. »

TOKİ'den İstanbul'a 1.692 Konut
Kentsel Dönüşüm - TOKİ'den İstanbul'a 1.692 Konut

TOKİ, İstanbul'da 1.692 yeni konut inşa edecek. Projelerin ihaleleri Mart ve Nisan aylarında gerçekleştirilecek. »

Hilti'den Depreme Karşı İnovatif Çözümler
Kentsel Dönüşüm - Hilti'den Depreme Karşı İnovatif Çözümler

Hilti, Türkiye’nin de içinde bulunduğu en zorlu deprem kuşağı göz önüne alınarak verilen C2 sismik onayına sahip, yapı elemanlarını sabitleyen dübelleri ile depremin olası hasarlarını azaltmaya yardımcı oluyor. »

İnşaatçılar Anadolu'ya Yöneldi
Kentsel Dönüşüm - İnşaatçılar Anadolu'ya Yöneldi

İstanbul'da merkezi bölgelerdeki arazi fiyatlarının artması inşaatçıları Anadolu'ya yönlendirdi. İstanbul'da konut getirisi aylık yüzde 0.7’de kaldı. »

2017 Yılında 610 Bin Ev Taşındı
Kentsel Dönüşüm - 2017 Yılında 610 Bin Ev Taşındı

CK Boğaziçi Elektrik’in 'Gayrimenkulün Enerjisi Raporu', 2017 yılında İstanbul Avrupa Yakası’ndaki hareketi rakamlarla ortaya koydu. Yaklaşık 10 milyon nüfusa ev sahipliği yapan Avrupa Yakası’nda 2017’de 610 bin taşınma hareketi gözlendi. »

Çamlıca Tepesinde Değişim Sürüyor
Kentsel Dönüşüm - Çamlıca Tepesinde Değişim Sürüyor

Çamlıca Tepesi’nin eteklerinde başlayan kentsel dönüşüm çalışmalarında dümene Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçti. Mayıs ayında temel atılması beklenen projede 1500 birim yerine 2 bin 200 birim yapılacak. Henüz 800 hak sahibinin 200’ü ile anlaşma... »

TOKİ'den 7 Bin 598 Yeni Konut
Kentsel Dönüşüm - TOKİ'den 7 Bin 598 Yeni Konut

Dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmaya devam eden Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Mart ayı içerisinde 7 bin 597 konutun ihalesini gerçekleştirecek. »

"Balgat'a Dönüşüm Lazım"
Kentsel Dönüşüm - "Balgat'a Dönüşüm Lazım"

Merkezi lokasyonu ile Ankara’nın dikkat çeken bölgelerinden olan Balgat’ta kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılmasının gerektiğine dikkat çeken Yıldırım Grup Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, “Balgat’ta ciddi bir kentsel dönüşüm... »

Fikirtepe'de Kentsel Dönüşüm Krizi
Fikirtepe'de Kentsel Dönüşüm Krizi

2010’dan bu yana kentsel dönüşüm süreci devam eden Fikirtepe’de, kentsel dönüşüm adına ciddi sorunlar yaşanıyor. İmzaların tamamlanması yıllar süren adalarda bu kez müteahhitler işi bırakıyor. »

Oylum Işık'a "Premium Proje" Ödülü
Kentsel Dönüşüm - Oylum Işık'a "Premium Proje" Ödülü

Oylum Işık’ın Nişantaşı’ndaki "Yeni Poyracık Palas’" Projesi sektörün prestijli yarışmalarından olan Sign of the City Awards’ta en iyi konut kategorisine girdi. ‘’Işıklar Yapı Sağlığı Merkezi’’ kurucusu Oylum Işık, tasarladığı farklı ve inovatif... »

Kentsel Dönüşümde Hangi İl Ne Kadar Kira Yardımı Alacak?
Kentsel Dönüşümde Hangi İl Ne Kadar Kira Yardımı Alacak?

Kira yardımları her sene yeniden belirleniyor. Kira miktarları şehirden şehre farklılık gösteriyor. Peki hangi ilde ne kadar kentsel dönüşüm kira yardımı yapılacak? »

TOKİ Doğu ve Güneydoğu'yu Baştan İnşa Ediyor
Kentsel Dönüşüm - TOKİ Doğu ve Güneydoğu'yu Baştan İnşa Ediyor

TOKİ, Doğu ve Güneydoğu’ya 176 bin yeni konut inşa ediyor. TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Bölgeden gelen yoğun talebi karşılamak için vitesi arttırdık” dedi. »

2018'de Sağlanacak Kira Yardımları Belirlendi
Kentsel Dönüşüm - 2018'de Sağlanacak Kira Yardımları Belirlendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2018'de ödenecek kentsel dönüşüm kira yardımlarını Tüketici Fiyatları Endeksi'ndeki (TÜFE) artışa göre güncelledi. İstanbul, Ankara ve İzmir'i kapsayan kira yardımı 860 liradan 960 liraya yükseltildi. »

Yeni Kentsel Dönüşümler Olabilir
Yeni Kentsel Dönüşümler Olabilir

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu, “yapılar gelecek projeksiyonu ile yapılmazsa önümüzdeki yıllarda yeni kentsel dönüşümler olacaktır.” açıklamasında bulundu. »

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!