Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Kentsel Dönüşüm

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI VE TÜM DETAYLARI

Halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen yasa aslında 6306 sayılı Afet riski altında alanların dönüştürülmesi hakkında çıkarılan ve resmi gazetede yayınlanan kanundur. Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan seçenekler iki farklı şekilde ele alınabilir.

...
Devlet tarafından afet riski altında bulunan alanlar 1999 yılı öncesinde yapılmış ve risk analizi sonucu riskli ilan edilen alanlar

Kentsel dönüşüm hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de kapladığı il ve ilçelerdir. Fakat 6306 sayılı kanun tüm Türkiye’yi kapsamaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında olmak için yeter ki kat malikleri ve menkul sahiplerinin risk raporu alarak bu avantajdan faydalanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Krediden faydalanmak için yapılması gerekenlerin başında “riskli yapı tespit raporu” almak geliyor. Ardından bakanlık ile anlaşması bulunan Bankalardan 120 ay geri ödemeli ve %3 oranında faiz imkanları ile bu krediden faydalanmaları mümkün olmaktadır. Bir diğer önemli not ise kentsel dönüşüm kredisinden faydalanan kat maliklerinin aynı zamanda kira yardımı alabilmesi mümkün değildir.

Kentsel Dönüşüm Yasası Sürekli Yenileniyor

2012 Ağustos ayında aktif edilen ve 2013-2014 yıllarında uygulamalarını görerek eksikliklerin belirlenmesi sayesinde ara yenilikler ile daha da iyileştirilen bu yasa, her geçen gün daha avantajlı bir hal alabilmektedir. Bu nedenle kat maliklerinin kentsel dönüşüm kapsamındaki haberleri güncel şekilde takip edebilmeleri için Yapi.com.tr haberlerine abone olmaları gerekmektedir.

Kentsel Dönüşümde Hedef; 500 Bin

Kentsel Dönüşümde Hedef; 500 Bin

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, kentsel dönüşümde 500 bin yenilenmenin hedeflendiğini bildirdi. »

Küçük Armutlu Mahallesi için Yeni İmar Planı

Kentsel Dönüşüm - Küçük Armutlu Mahallesi için Yeni İmar Planı

İstanbul'da Küçük Armutlu Mahallesi'nin yıkılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni plan hazırladı. »

"Depreme Hazırlık Yasası" Geliyor

Kentsel Dönüşüm - "Depreme Hazırlık Yasası" Geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Algısı iyi olmayan kentsel dönüşüm yasası rant yasası gibi algılanıyor. Bu nedenle biz yeni yasada dönüşümün asıl amacına uygun olan depreme hazırlık yasasını hazırladık. Dönüşümün bütçesi de tamam” dedi »

Sosyal Tesisler "Kentsel Dönüşüm" için Satılacak

Sosyal Tesisler "Kentsel Dönüşüm" için Satılacak

İller Bankası’nın tüm sosyal tesisleri “Kentsel Dönüşüm Fonu” için satılacak. »

Kentsel Dönüşümde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kentsel Dönüşümde Dikkat Edilmesi Gerekenler

7 milyonu aşkın riskli yapısı olan Türkiye için kentsel dönüşüm öncelikli çözüm bekleyen konulardan biri. 2012’de başlayan dönüşüm süreci bugüne kadar istenen hızla gitmese de bundan sonrası için hedef büyük. Yılda 500 bin konutun yenilenmesi... »

Ayder Yaylası'nda Kentsel Dönüşüm Tedirginliği

Ayder Yaylası'nda Kentsel Dönüşüm Tedirginliği

Rize’de bulunan Ayder Yaylası’nda TOKİ tarafından hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projesi, işletmecileri tedirgin ediyor. »

"Kentsel Dönüşüm Uygulamaları, Yeni Sorun Alanları Yaratıyor"

"Kentsel Dönüşüm Uygulamaları, Yeni Sorun Alanları Yaratıyor"

İnşaat Mühendisleri Odası Cemal Gökçe, kentsel dönüşüm bölgelerinin deprem riski olan bölgelerle örtüşmediğini belirterek “Depreme karşı yapı stokunu güvenli hale getirmek iddiasıyla başlatılan kentsel dönüşüm uygulamaları, yeni sorun alanları... »

'7 Milyondan Fazla Riskli Konut Var'

Kentsel Dönüşüm - '7 Milyondan Fazla Riskli Konut Var'

Türkiye İMSAD Başkanı Erdoğan: "Ülkemizde 7 milyondan fazla riskli konumda yapı mevcut. Yaşanan her deprem sonrası felaket senaryoları dile getirmek yerine, yapısal problemleri çözüp ülkemizin daha güvenli yapılara ulaşmasını sağlamalıyız ve depremi... »

Danıştay Sulukule’de Bir Kez Daha Kamu Yararı Bulmadı

Kentsel Dönüşüm - Danıştay Sulukule’de Bir Kez Daha Kamu Yararı Bulmadı

Danıştay, Sulukule mahallesinin 2. avan projesini uygun bulan yerel mahkeme kararını bozdu. Avukat Küey, "Hukuki olarak hep kazanıyoruz ama mahalleyi kaybettik" dedi. »

Belediyeden Kentsel Dönüşüm İndirimi

Belediyeden Kentsel Dönüşüm İndirimi

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi'de devam eden kentsel dönüşüm uygulamasında binaları inşa eden müteahhitlerin ödemesi gereken 17 çeşitli harcın alınmadığını söyledi. »

Ayder Yaylası’nı Ranta Açacaklar

Kentsel Dönüşüm - Ayder Yaylası’nı Ranta Açacaklar

Erdoğan’ın “Kirlettik, rezil ettik” açıklamasının ardından dün Ayder Yaylası için kentsel dönüşüm projesi ihalesi yapıldı. Karadeniz İsyandadır Platformu’ndan Dağıstanlı, “Amaç Ayder’i korumak değil, ranta açmak” dedi »

30 Yıldır Korunamayan Ayder Yaylası TOKİ'ye Emanet

Kentsel Dönüşüm - 30 Yıldır Korunamayan Ayder Yaylası TOKİ'ye Emanet

Rize'de 5 ayrı koruma kararına rağmen kaçak yapıların yükseldiği doğa harikası ve önemli turizm merkezlerinden olan Ayder Yaylası'nda, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi için ihale yapıldı. »

Kentsel Dönüşümde 'Türbe' Tartışması
Kentsel Dönüşümde 'Türbe' Tartışması

Erzurum'da merkez Yakutiye İlçesi'ndeki Hasan-ı Basri Mahallesi'nde başlatılan kentsel dönüşüm ile birlikte 'türbe krizi' ortaya çıktı. Mahalleden birkaç kişi, 'Türbeyi yıktırmayız' diyerek inşaat çalışmalarına engel oldu. »

Binlerce Dönüşümzede Çözüm Bekliyor
Kentsel Dönüşüm - Binlerce Dönüşümzede Çözüm Bekliyor

Eski, riskli evlerde yaşayan vatandaş yeni ev hayali ile kentsel dönüşüme evet dedi, ancak sonu hüsran oldu. Kimi vatandaşın eski evi yıkıldı, yenisi için kazma dahi vurulmadı, kimisinde inşaatlar yarım kaldı. Binlerce dönüşümzede sorunlarına çözüm... »

Fikirtepe'de 45 Milyar Liralık İnşaat Ekonomisi
Kentsel Dönüşüm - Fikirtepe'de 45 Milyar Liralık İnşaat Ekonomisi

Kentsel dönüşümün devam ettiği Fikirtepe'de biten bazı projelerde yaşam başlarken, bölgede sadece dönüşüm sürecinde 45 milyar liralık bir inşaat ekonomisinin oluştuğu belirtildi. »

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Değişti
Kentsel Dönüşüm - Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Değişti

Son olarak 2013 yılında bir değişiklik geçiren ve özellikle imar hakları konusunda yaklaşık 4 yıldır tartışmalı maddeler içeren ‘Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ değişti. »

Artık Her Daire için Zorunlu Olacak!
Kentsel Dönüşüm - Artık Her Daire için Zorunlu Olacak!

Eskiden bir daireye bir oda yapılırken, şimdi en küçük evde oturma odası 12, yatak odası 9, tuvalet 1.2, banyo 3 ve mutfak net 3.3 metrekare olacak. »

Başbakan Yardımcısı: İnsanı Öldüren Deprem Değil, Yapılar
Kentsel Dönüşüm - Başbakan Yardımcısı: İnsanı Öldüren Deprem Değil, Yapılar

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kentsel dönüşümün önemine ilişkin, "Deprem, afet aslında insan öldürmüyor, insanı öldüren tekniğe uygun yapılmamış yapılar." dedi. »

Hafriyat Terörü 1 Yılda 24 Can Aldı
Kentsel Dönüşüm - Hafriyat Terörü 1 Yılda 24 Can Aldı

Son yıllarda İstanbul trafiğinin kâbusu haline gelen hafriyat kamyonları ile beton mikserleri tehlike saçmaya devam ediyor. Hız sınırı ve sürüş kurallarını ihlal eden hafriyat kamyonları ile beton mikserleri son bir yılda 24 can aldı. Kazalarda... »

Kentsel Dönüşüm Romanları Dışlıyor
Kentsel Dönüşüm Romanları Dışlıyor

Sıfır Ayrımcılık Derneği ve Uluslararası Azınlık Hakları Grubu’nun (MRG) hazırladığı “Görmezlikten Gelinen Eşitsizlik: Türkiye’de Romanların Barınma ve Eğitim Hakkına Erişimi” raporu Roman yurttaşların yaşadığı problemleri gözler önüne serdi. »

"Kentsel Dönüşüm Hızlansın"
"Kentsel Dönüşüm Hızlansın"

EGE Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, son günlerde bölgede meydana gelen depremlere değinerek, "Kentsel dönüşüm biran önce tamamlansın" dedi. »

54 Vilayette 125 Bin Konut İnşa Etti
Kentsel Dönüşüm - 54 Vilayette 125 Bin Konut İnşa Etti

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca şu ana kadar 54 vilayette 125 alanda yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 125 bin konut inşa edildi. »

Kentsel Dönüşümde Finansman Sorunu Çözülüyor
Kentsel Dönüşümde Finansman Sorunu Çözülüyor

Kentsel dönüşümde kaynak sorununu çözmek için yeni bir çalışma yapılıyor. 5 yılda sektöre 75 milyar lıralık kaynak aktarılması planlanıyor, önümüzdeki yıl için bu rakam ise 15 milyar lira olacak. »

“İstanbul’un Tek Kurtuluşu Ada Bazlı Kentsel Dönüşüm”
 “İstanbul’un Tek Kurtuluşu Ada Bazlı Kentsel Dönüşüm”

AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erkutoğlu, parsel bazında kentsel dönüşümden bir an önce vazgeçilerek, ada bazında kentsel dönüşüme geçilmesi gerektiğini söylüyor. İstanbul’un ancak bu uygulama ile kurtulacağına dikkat çeken Ahmet... »

Bazı Alanlar Kentsel Dönüşüm Alanı İlan Edildi
Bazı Alanlar Kentsel Dönüşüm Alanı İlan Edildi

Kütahya'da bazı alanların kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yer aldı. »

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!