Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI VE TÜM DETAYLARI

Halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen yasa aslında 6306 sayılı Afet riski altında alanların dönüştürülmesi hakkında çıkarılan ve resmi gazetede yayınlanan kanundur. Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan seçenekler iki farklı şekilde ele alınabilir.

...
Devlet tarafından afet riski altında bulunan alanlar 1999 yılı öncesinde yapılmış ve risk analizi sonucu riskli ilan edilen alanlar

Kentsel dönüşüm hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de kapladığı il ve ilçelerdir. Fakat 6306 sayılı kanun tüm Türkiye’yi kapsamaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında olmak için yeter ki kat malikleri ve menkul sahiplerinin risk raporu alarak bu avantajdan faydalanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Krediden faydalanmak için yapılması gerekenlerin başında “riskli yapı tespit raporu” almak geliyor. Ardından bakanlık ile anlaşması bulunan Bankalardan 120 ay geri ödemeli ve %3 oranında faiz imkanları ile bu krediden faydalanmaları mümkün olmaktadır. Bir diğer önemli not ise kentsel dönüşüm kredisinden faydalanan kat maliklerinin aynı zamanda kira yardımı alabilmesi mümkün değildir.

Kentsel Dönüşüm Yasası Sürekli Yenileniyor

2012 Ağustos ayında aktif edilen ve 2013-2014 yıllarında uygulamalarını görerek eksikliklerin belirlenmesi sayesinde ara yenilikler ile daha da iyileştirilen bu yasa, her geçen gün daha avantajlı bir hal alabilmektedir. Bu nedenle kat maliklerinin kentsel dönüşüm kapsamındaki haberleri güncel şekilde takip edebilmeleri için Yapi.com.tr haberlerine abone olmaları gerekmektedir.

Burdur'da Kentsel Dönüşüm Evlerinde Deprem Tatbikatı

Burdur'da Kentsel Dönüşüm Evlerinde Deprem Tatbikatı

Burdur'da lise öğrencilerinin katılımıyla deprem tatbikatı yapıldı. Senaryo gereği 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrası enkaz altında kalanların kurtarıldığı ve çıkan yangının söndürüldüğü tatbikat gerçeğini aratmadı. »

"Kapadokya’nın Geleceği, Tek İdareye Teslim Edilemez"

Kentsel Dönüşüm - "Kapadokya’nın Geleceği, Tek İdareye Teslim Edilemez"

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, eşsiz tarihi ve doğal güzelliklere sahip UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Kapadokya’ya yönelik yasa teklifine düzenlediği basın toplantısında tepki gösterdi. »

Erzurum'da Tarihi Mekanlar Kentsel Dönüşüme Alınıyor

Erzurum'da Tarihi Mekanlar Kentsel Dönüşüme Alınıyor

Erzurum Valisi Okay Memiş, ilde başlayacak kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili konuştu. "Bütün projeleri masaya yatırdık ve kısa süre içinde başlatmayı hedefliyoruz'' dedi. »

Ayder Yaylası'nda Yapılaşma Tehdidi

Kentsel Dönüşüm - Ayder Yaylası'nda Yapılaşma Tehdidi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Kirlettik’ çıkışı yaptığı Ayder’de kentsel dönüşüm başlıyor. Yaylaya 1800 araçlık otopark da yapılacak. Av. Demirci, “Otoparkları çoğaltırsanız, Ayder’e gelen araç sayısını da artırırsınız” diyor »

"Kentsel Dönüşümde Yaşanan Zorlukları Çözecek Düzenlemeyi Hazırlıyoruz"

"Kentsel Dönüşümde Yaşanan Zorlukları Çözecek Düzenlemeyi Hazırlıyoruz"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "6306 sayılı yasayla alakalı kentsel dönüşümde, hem hak sahiplerinin hem de yüklenicilerimizin yaşadığı sorunları çözecek bir düzenlemeyi hazırlıyoruz." dedi. »

Riskli Duvara Müdahale

Kentsel Dönüşüm - Riskli Duvara Müdahale

İstanbul Kağıthane’de çöken bina sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düğmeye bastı. İlçe ilçe yarım kalan inşaatlar ve risk oluşturan istinat duvarları tespit ediliyor. Kağıthane’de ve Fikirtepe’de tutanaklar tutulmaya başlandı. Yapılacak... »

Türkiye İMSAD Gündem Buluşmaları

Kentsel Dönüşüm - Türkiye İMSAD Gündem Buluşmaları

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından düzenlenen ‘Gündem Buluşmaları’ toplantısı, ‘Fırtınalı Havada Dümende Olmak’ başlığı altında gerçekleştirildi. Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, sanayinin... »

Kağıthane'de Kentsel Dönüşüm Başlayacak

Kağıthane'de Kentsel Dönüşüm Başlayacak

Kağıthane'de çöken bina hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "26 binamızı can güvenliği sebebiyle boşalttık. Çalışmalar sonrasında burada kentsel dönüşüm başlatacağız'' dedi. »

"Tarihi-Kültürel Mirasa Müdahale İçin Özel Ekipler Kurulmalı"

Kentsel Dönüşüm - "Tarihi-Kültürel Mirasa Müdahale İçin Özel Ekipler Kurulmalı"

Paris’teki Notre–Dame Katedrali’nde yaşanan yangınla ilgili açıklamalarda bulunan Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eva Şarlak; “İnsanlığın ortak kültürel mirasının sınırlarla ayrılamadığı günümüz dünyasında bu yangın,... »

Kadıköy'de Bahçe Duvarı Çöktü, Apartman Mühürlendi

Kentsel Dönüşüm - Kadıköy'de Bahçe Duvarı Çöktü, Apartman Mühürlendi

Kadıköy'de etkili olan yağış sonrası inşaat alanının yanındaki binanın bahçe duvarı çöktü. Bina belediye ekipleri tarafından boşaltılıp mühürlendi. »

TMB, Nisan 2019 İnşaat Sektörü Analizi’ni Açıkladı

Kentsel Dönüşüm - TMB, Nisan 2019 İnşaat Sektörü Analizi’ni Açıkladı

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB)'nin yayımladığı, “Ekonomide Gözler, Yeni Yol Haritasında” başlıklı raporda, 2019 yılı ilk çeyreğinde yaşanan küresel ve ulusal gelişmelerin yanında tüm ekonomik veriler de detaylı bir şekilde değerlendirildi. »

TOKİ İstanbul ve Ankara'da Dönüşüme Başladı

Kentsel Dönüşüm - TOKİ İstanbul ve Ankara'da Dönüşüme Başladı

İstanbul’da Esenler ve Üsküdar ile Ankara Mamak'ta kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilecek konutların temeli atıldı. Önemli dönüşüm projeleri arasında bulunan yerleşim alanlarında toplam 62 bin 309 konut aşamalı olarak yenilenecek. »

Bakanlıktan Riskli Bina İtirafı: Dönüşüm Yüzde 15'te Kaldı
Kentsel Dönüşüm - Bakanlıktan Riskli Bina İtirafı: Dönüşüm Yüzde 15'te Kaldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, afet riski altındaki 500 bin haneden sadece yüzde 15’inin dönüşümünün tamamlanabildiğini açıkladı »

Fikirtepe 8 Yıldır Dönüşemedi
Kentsel Dönüşüm - Fikirtepe 8 Yıldır Dönüşemedi

8 yıldır kentsel dönüşümün konuşulduğu Fikirtepe hâlâ dönüşemedi. Son aylarda inşaatların yavaşladığı bölgede vatandaşlar mağdur. Evleri yıkılan ama yenisi yapılmayan hak sahipleri kamudan çözüm bekliyor. Pek çok kişi anlaştığı inşaat firmasından... »

Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Hızlanacak
Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Hızlanacak

İstanbul Kartal’da çöken binanın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı kentsel dönüşüm süreci hız kazanacak. »

"Halk Zehir Soluyor"
Kentsel Dönüşüm - "Halk Zehir Soluyor"

Ankara Tabip Odası’nın “Verilerle Ankara’nın Sağlığı” raporu açıklandı. Raporda, ‘Ankara’da hava kirliliğinin ciddi düzeyde bir çevre ve halk sağlığı problemi oluşturabileceği’ uyarısı yapıldı. »

TOKİ'den 7 Bin Lira Peşinatla Ev
Kentsel Dönüşüm - TOKİ'den 7 Bin Lira Peşinatla Ev

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bugün itibariyle 4 yeni kampanyaya başladı. TOKİ'nin satışa çıkardığı projelerden 7 bin TL peşinatla konut sahibi olmak mümkün. »

"Depreme Karşı Güçlendirilebilecek Binalara Odaklanmalıyız"
Kentsel Dönüşüm - "Depreme Karşı Güçlendirilebilecek Binalara Odaklanmalıyız"

Türkiye Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu, Türkiye'de dönüşmesi gereken 6,5 milyonluk stokun bir anda yenilenemeyeceğini söyleyerek, "Birinci odaklanmamız gereken nokta güçlendirilebilecek binalar olmalıdır" şeklinde konuştu. »

Bakan Kurum: 6,7 Milyon Konutun Yenilenmesi Gerekiyor
Kentsel Dönüşüm - Bakan Kurum: 6,7 Milyon Konutun Yenilenmesi Gerekiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "(Kentsel dönüşüm) Biz bu dönüşümü vatandaşlarımızla el birliği içinde kararlı bir şekilde yönetmek zorundayız. Bizim terör kadar önceliğimiz kentsel dönüşüm" diye açıklama yaptı. »

"Depremler Kentsel Dönüşümün Önemli Olduğunu Gösterdi"
"Depremler Kentsel Dönüşümün Önemli Olduğunu Gösterdi"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Bu depremler bize kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi." dedi. »

Yıkılacak Binalarda İlginç Duvar Yazıları
Kentsel Dönüşüm - Yıkılacak Binalarda İlginç Duvar Yazıları

Burdur'da kentsel dönüşüme alınan 46 blokluk Depremevleri Konutları boşaltıldı. Nisan ayında yıkım ve hafriyat işlerinin başlayacağı bloklar arasında bugünlerde yalnızca hurdacıların sesi yankılanırken, binaların dış duvarlarına sprey boyayla... »

Roman Yurttaşların Evleri Ellerinden Alınıyor
Kentsel Dönüşüm - Roman Yurttaşların Evleri Ellerinden Alınıyor

İstanbul Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi’nde yaşayan roman yurttaşlar evlerinin cüzi bir bedelle ellerinden alınmak istediğini belirtti. yurttaşlar, Bölgede bulunan mezarlığın “göz zevkini bozuyor” diye duvarlarla çevrileceğini söyledi. »

Yeşilyurt Apartmanı'nın Yerine 5 Katlı Bina Yapılacak
Kentsel Dönüşüm - Yeşilyurt Apartmanı'nın Yerine 5 Katlı Bina Yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ''Kartal'da çöken bina yerine 5 katlı bina yapacağız. Haftaya temel atıyoruz" diye konuştu. »

Fikirtepe'de Hak Sahipleri Kiralarını Alamıyor
Kentsel Dönüşüm - Fikirtepe'de Hak Sahipleri Kiralarını Alamıyor

Kentsel dönüşüm şehri Fikirtepe'de hak sahipleri kiralarını alamıyor. Firmalar Araplara konut satışını hızlandırmak için reklam yapmaya başladı. »

“Poligon Vadisi’ne Millet Bahçesi İstemiyoruz”
Kentsel Dönüşüm - “Poligon Vadisi’ne Millet Bahçesi İstemiyoruz”

Karabağlar Kent Konseyi'nin öncülüğünde toplanan yurttaşlar, Poligon Vadisi'ne Millet Bahçesi yapılmasını kabul etmeyeceklerini vurguladı. »

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!