Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI VE TÜM DETAYLARI

Halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen yasa aslında 6306 sayılı Afet riski altında alanların dönüştürülmesi hakkında çıkarılan ve resmi gazetede yayınlanan kanundur. Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan seçenekler iki farklı şekilde ele alınabilir.

...
Devlet tarafından afet riski altında bulunan alanlar 1999 yılı öncesinde yapılmış ve risk analizi sonucu riskli ilan edilen alanlar

Kentsel dönüşüm hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de kapladığı il ve ilçelerdir. Fakat 6306 sayılı kanun tüm Türkiye’yi kapsamaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında olmak için yeter ki kat malikleri ve menkul sahiplerinin risk raporu alarak bu avantajdan faydalanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Krediden faydalanmak için yapılması gerekenlerin başında “riskli yapı tespit raporu” almak geliyor. Ardından bakanlık ile anlaşması bulunan Bankalardan 120 ay geri ödemeli ve %3 oranında faiz imkanları ile bu krediden faydalanmaları mümkün olmaktadır. Bir diğer önemli not ise kentsel dönüşüm kredisinden faydalanan kat maliklerinin aynı zamanda kira yardımı alabilmesi mümkün değildir.

Kentsel Dönüşüm Yasası Sürekli Yenileniyor

2012 Ağustos ayında aktif edilen ve 2013-2014 yıllarında uygulamalarını görerek eksikliklerin belirlenmesi sayesinde ara yenilikler ile daha da iyileştirilen bu yasa, her geçen gün daha avantajlı bir hal alabilmektedir. Bu nedenle kat maliklerinin kentsel dönüşüm kapsamındaki haberleri güncel şekilde takip edebilmeleri için Yapi.com.tr haberlerine abone olmaları gerekmektedir.

"Bugüne Kadar 590 Bin Konutun Dönüşümünü Sağladık"

Kentsel Dönüşüm - "Bugüne Kadar 590 Bin Konutun Dönüşümünü Sağladık"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüme hız vereceklerini belirterek, "2012 yılında Cumhurbaşkanımızın başlattığı kentsel dönüşüm seferberliğinde bugüne kadar 590 bin konutun dönüşümünü sağladık. Hedefimiz 5 yılda 1.5 milyon konutun... »

Altensis, Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi'ni Yorumladı

Altensis, Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi'ni Yorumladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından açıklanan Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi'ni yorumlayan Altensis, kentsel dönüşümde sosyal ve çevresel etkileri gözeten yeni bir sürecin başlayacağını ifade etti. »

Şişli’deki Tescilli Binalarda Tedirgin Bekleyiş

Kentsel Dönüşüm - Şişli’deki Tescilli Binalarda Tedirgin Bekleyiş

İstanbul Şişli’de 6 mahalle tarihi ve kentsel sit alanı ilan edildi, binalar tescillendi. Tescillenen binaların bir kısmında riskli yapı raporu var. Binalar için eski ve tarihi ayrımı yapılmaksızın tescil kararı alındığını iddia eden vatandaşlar... »

"Kirazlıtepe’de Asbest Tespit İşlemi Yönetmeliklere Uygun Yapılmadı"

Kentsel Dönüşüm - "Kirazlıtepe’de Asbest Tespit İşlemi Yönetmeliklere Uygun Yapılmadı"

TMMOB İstanbul İKK Kirazlıtepe’deki yıkım faaliyetlerinde asbest tespit işlemlerinin yönetmeliğe uygun yapılmadığını açıkladı. »

Kentsel Dönüşüme 960 TL Kira Katkısı

Kentsel Dönüşüme 960 TL Kira Katkısı

Meydana gelen afet durumunlarında hasar ve kayıp riskini minimuma indirmeyi hedefleyen hükümet, kentsel dönüşüm kapsamında 960 TL kira yardımı yapacak. »

Avcılar'daki Tehlikeli Bina İçin Risk Raporu

Kentsel Dönüşüm - Avcılar'daki Tehlikeli Bina İçin Risk Raporu

Avcılar'da bulunan 3 katlı bir binanın "tehlike arz ettiği'' nedeniyle, bina sahibine risk analizi yaptırıp kentsel dönüşüme başvurması istendi. »

TOKİ'den 327 TL Taksitle Konut

Kentsel Dönüşüm - TOKİ'den 327 TL Taksitle Konut

Bugün itibariyle 5 yeni kampanyaya başlayan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı düşük taksitlerle konut fırsatı sunuyor. Satışa çıkan konutlar için başvuru dönemi bugün itibariyle başlıyor. »

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kaçak Yapılaşmada Sabrımız Taştı

Kentsel Dönüşüm - Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kaçak Yapılaşmada Sabrımız Taştı

İstanbul Kartal'da çöken binayla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Kentsel dönüşüm değişim olsaydı, bunlar planlı olsaydı, kaçak yapılaşma olmasaydı başımıza bunlar gelir miydi? Milletime sesleniyorum, artık sabrımız... »

Kentsel Dönüşümde Teminat ya da Tamamlama Sigortası Şartı

Kentsel Dönüşümde Teminat ya da Tamamlama Sigortası Şartı

Kentsel dönüşümde yaşanan mağduriyetleri sona erdirmek adına Bakanlıklar bir dizi çalışmalar yapıyorlar. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşümde yeni yol haritasını açıkladı. »

Fikirtepe Platformu'ndan Bakanlığa 'Yasal Düzenleme' Çağrısı

Kentsel Dönüşüm - Fikirtepe Platformu'ndan Bakanlığa 'Yasal Düzenleme' Çağrısı

Leke Fikirtepe kampanyası, ikinci ayında da devam ediyor… Fikirtepe Platformu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na “Yasal Düzenleme” çağrısı yapıyor. »

Yargı'dan, Büyükesat Vadisi Projesi'ne Dur Kararı

Kentsel Dönüşüm - Yargı'dan, Büyükesat Vadisi Projesi'ne Dur Kararı

Yargı, yol çökmelerinin yaşandığı Büyükesat Vadisi plan değişiklikleri iptal kararını istinafa taşıyan Büyükşehir’in başvurusunu reddetti. »

Hiçbir Konut Yarım Kalmayacak

Kentsel Dönüşüm - Hiçbir Konut Yarım Kalmayacak

Kentsel dönüşümün yol haritası belirlendi. Yeterliliği olmayan firmalar dönüşüm yapamayacak. Kentsel dönüşümde alan bazlı sisteme geçilecek, müteahhitten yüzde 10 teminat talep edilecek. Maketten ve temelden satma dönemi bitecek. »

Kartal'da 8 Katlı Bir Bina Çöktü
Kentsel Dönüşüm - Kartal'da 8 Katlı Bir Bina Çöktü

İstanbul Kartal'da çöken binada 3 kişinin hayatını kaybettiği, 12 vatandaşın enkazdan yaralı kurtarıldığı bildirildi. »

Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem
Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Yıllık 300 bin konutun 30 binini Bakanlık olarak dönüştüreceğiz. Kalan 270 bin konut için de belediyelere, özel sektörümüze çağrıda bulunuyorum" dedi. »

"Hedefimiz Yılda 300 Bin Konutu Dönüştürmek"
Kentsel Dönüşüm - "Hedefimiz Yılda 300 Bin Konutu Dönüştürmek"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlık olarak hedeflerinin her yıl 300 bin konutu dönüştürmek olduğunu açıkladı. »

"Evinizi Müteahhide Vermeye Mecbur Değilsiniz"
Kentsel Dönüşüm - "Evinizi Müteahhide Vermeye Mecbur Değilsiniz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zorla bir kentsel dönüşüm çalışmalarının olmadığını, amaçlarının kentsel dönüşüm bölgelerinde depremle ilgili sıkıntıyı gidermek olduğunu belirtti. »

"Yeni Şehircilik Vizyonu"
Kentsel Dönüşüm - "Yeni Şehircilik Vizyonu"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şehirleri yönetme anlayışının özünü oluşturan 11 maddelik seçim manifestosunu açıkladı. »

Milyar Dolarlık Projeye Dubaili Yatırımcı İlgisi
Kentsel Dönüşüm - Milyar Dolarlık Projeye Dubaili Yatırımcı İlgisi

"Sıcaksu-Tabakhaneler Bölgesi"ni termal turizm merkezine dönüştürecek 1 milyar dolarlık projeyi yürüten Bursa Büyükşehir Belediyesi, Dubaili firmayla görüşüyor. »

Kentsel Dönüşümden Ev Alanlara Çağrı
Kentsel Dönüşümden Ev Alanlara Çağrı

Hukukçular, dönüşüm kapsamında yapılan binalardaki tüm harç, vergi ve ücretlerden muaf tutulma durumunun 10 Aralık 2018’deki mevzuat değişikliği ile yoruma tamamen kapatıldığını söylüyor ve ödeme yapanlara paralarını geri almaları yönünde çağrıda... »

"Şehirlerimiz Akıllı Şehirlere Dönüştürülecek"
Kentsel Dönüşüm - "Şehirlerimiz Akıllı Şehirlere Dönüştürülecek"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Antalya'da düzenlenen '2023’e Doğru Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı'nın sonuç bildirgesini açıkladı. »

İstanbul'un Kentsel Dönüşümü Mercek Altında
İstanbul'un Kentsel Dönüşümü Mercek Altında

Coğrafi konumu ve mimari tarihiyle dikkat çeken İstanbul'da mahalle kültürünün yok olma tehlikesi kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırdı. Özellikle Anadolu yakasında kentsel dönüşüm süreci başladı. »

Türkiye'nin En Dar Sokağı Kahramanmaraş’ta
Kentsel Dönüşüm - Türkiye'nin En Dar Sokağı Kahramanmaraş’ta

Onikişubat ilçesi Karamanlı Mahallesi'nde bulunan 40014. Sokak, çarpık kentleşme sonucunda dar bir alana kurulmuş. Yaklaşık 50 yıldır bu sokaktan geçen vatandaşlar, sokağın düzenlenmesi için yetkililerden yardım istiyor.  »

Büyükçekmece'de Yerinde Dönüşüm Yıkımı
Kentsel Dönüşüm - Büyükçekmece'de Yerinde Dönüşüm Yıkımı

İstanbul'un Büyükçekmece ilçesinde depremde yıkılma riski taşıyan eski binaların yıkımı başladı. Yerinde dönüşüm kapsamında yıkılan binalar havadan görüntülendi. »

İzmir Karabağlar'a Yüksek Yoğunluklu Yeni İmar Planı
Kentsel Dönüşüm - İzmir Karabağlar'a Yüksek Yoğunluklu Yeni İmar Planı

İzmir’in Karabağlar ilçesi için hazırlanan plan hayata geçirilir ise 2-3 katlı binaların yerini 15-20 katlı binalar alacak, nüfus 3 katına çıkacak. »

Narlıdere İçin Kentsel Dönüşüm Açıklaması
Narlıdere İçin Kentsel Dönüşüm Açıklaması

İzmir Narlıdere Belediye Başkanı Adayı CHP’li Erkan Karasu, yeni dönemde hayata geçireceği vaatlerini anlattı. Karasu, ''Kentsel dönüşüm önceliğimiz olacak” diye konuştu. »

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!