Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI VE TÜM DETAYLARI

Halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen yasa aslında 6306 sayılı Afet riski altında alanların dönüştürülmesi hakkında çıkarılan ve resmi gazetede yayınlanan kanundur. Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan seçenekler iki farklı şekilde ele alınabilir.

...
Devlet tarafından afet riski altında bulunan alanlar 1999 yılı öncesinde yapılmış ve risk analizi sonucu riskli ilan edilen alanlar

Kentsel dönüşüm hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de kapladığı il ve ilçelerdir. Fakat 6306 sayılı kanun tüm Türkiye’yi kapsamaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında olmak için yeter ki kat malikleri ve menkul sahiplerinin risk raporu alarak bu avantajdan faydalanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Krediden faydalanmak için yapılması gerekenlerin başında “riskli yapı tespit raporu” almak geliyor. Ardından bakanlık ile anlaşması bulunan Bankalardan 120 ay geri ödemeli ve %3 oranında faiz imkanları ile bu krediden faydalanmaları mümkün olmaktadır. Bir diğer önemli not ise kentsel dönüşüm kredisinden faydalanan kat maliklerinin aynı zamanda kira yardımı alabilmesi mümkün değildir.

Kentsel Dönüşüm Yasası Sürekli Yenileniyor

2012 Ağustos ayında aktif edilen ve 2013-2014 yıllarında uygulamalarını görerek eksikliklerin belirlenmesi sayesinde ara yenilikler ile daha da iyileştirilen bu yasa, her geçen gün daha avantajlı bir hal alabilmektedir. Bu nedenle kat maliklerinin kentsel dönüşüm kapsamındaki haberleri güncel şekilde takip edebilmeleri için Yapi.com.tr haberlerine abone olmaları gerekmektedir.

"Kentleri Meteorolojik Risklere Göre İnşa Etmeliyiz"

Kentsel Dönüşüm - "Kentleri Meteorolojik Risklere Göre İnşa Etmeliyiz"

İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Koordinatörü Serhat Yılmaz, son günlerde artan sel baskınlarıyla ilgili değerlendirmede bulundu. »

“Yeni Deprem Yönetmeliği ile Kentsel Dönüşüm Şimdi Başlıyor”

“Yeni Deprem Yönetmeliği ile Kentsel Dönüşüm Şimdi Başlıyor”

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ‘17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 20’nci yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye’de riski depremin değil güvensiz yapıların oluşturduğunu belirterek, “Kentsel dönüşüm sürecinde binaları... »

“Korkmak Yerine Güvenli Binalarla Depreme Hazırlıklı Olmalıyız”

Kentsel Dönüşüm - “Korkmak Yerine Güvenli Binalarla Depreme Hazırlıklı Olmalıyız”

Yatılım sektörünün çatı örgütü İZODER, 8 Ağustos’ta Ege Bölgesi’nde yaşanan depremler ve '17 Ağustos Marmara Depremi’nin 20’nci yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı. »

Yan Bina Yıkılınca Duvarsız Yaşadıkları Ortaya Çıktı 

Kentsel Dönüşüm - Yan Bina Yıkılınca Duvarsız Yaşadıkları Ortaya Çıktı 

Avcılar’da kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesine karar verilen 4 katlı bina yıkılınca, bitişikteki binanın üst katındaki iki dairenin duvarlarının olmadığı ortaya çıktı. »

Eski Cezaevi Alanı İmar Planları Tekrar İptal Edildi

Kentsel Dönüşüm - Eski Cezaevi Alanı İmar Planları Tekrar İptal Edildi

Bayrampaşa İlçesi'nde yer alan ve "Eski Cezaevi Alanı" olarak bilinen alana ilişkin imar planları 4. kez iptal edildi. TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubeleri konu hakkında basın açıklaması yaptı. »

Bayrampaşa Cezaevi Gitti Yerine Beton Bloklar Geldi

Kentsel Dönüşüm - Bayrampaşa Cezaevi Gitti Yerine Beton Bloklar Geldi

Bayrampaşa Cezaevi’nin kentsel dönüşüm planıyla ilgili açılan davayı reddeden İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin kararı Bölge İdare Mahkemesi’nce kaldırıldı ve plan değişikliği iptal edildi. »

"Hukuki Bir Kazanım Daha"

Kentsel Dönüşüm - "Hukuki Bir Kazanım Daha"

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası; Mühye ve Karataş Mahalleleri sınırları içerisinde bulunan bazı alanların "Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı” olarak ilan edilmesine ilişkin kararın iptal edildiğini duyurdu. »

AOÇ Arazisi de Medipol’e Verildi

Kentsel Dönüşüm - AOÇ Arazisi de Medipol’e Verildi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi TCDD arazilerinin Medipol’e verilmesinin ardından, AOÇ kapsamındaki hazine arazisinden 555 bin metrekarelik alanın da Medipol’un kurucu vakıfı TEBA Vakfı'na verildiğini ifade etti. »

Üsküdar'da Riskli Binaların Yıkımı Sürüyor

Kentsel Dönüşüm - Üsküdar'da Riskli Binaların Yıkımı Sürüyor

Üsküdar Çamlıca Camii eteklerindeki Kirazlıtepe Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi'nin yıkım çalışmalarında ikinci parsele geçildi. »

Ankara'da 11 Alanda Kentsel Dönüşüm Kararı İptal Edildi

Ankara'da 11 Alanda Kentsel Dönüşüm Kararı İptal Edildi

Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararı iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı. Ankara 2. İdare Mahkemesi İmrahor Vadisi 2018 İmar Planı’nın yürütmesini durdurdu. »

Kirazlıtepe'de Zoraki Dönüşüm

Kentsel Dönüşüm - Kirazlıtepe'de Zoraki Dönüşüm

Çamlıca Camisi’nin dibindeki Kirazlıtepe mahallesinde zoraki kentsel dönüşüm yaşanıyor. »

Kentsel Dönüşümde Sürpriz Değişiklik

Kentsel Dönüşümde Sürpriz Değişiklik

Riskli bir yapıda hak sahiplerinin 3’te 2’si dönüşüme evet derse, 3’te 1’in payı satılıyor. Geçmişte Hazine’nin alımına açık olan bu hisseler artık 3’üncü kişilere de satılacak. Yapılan düzenlemeye göre malikler arasında bu hisseleri alan çıkmazsa... »

Hazineye Ait Sanayi Parselleri Küçük Sanayi Kooperatiflerine Satılacak
Kentsel Dönüşüm - Hazineye Ait Sanayi Parselleri Küçük Sanayi Kooperatiflerine Satılacak

On Birinci Kalkınma Planı'na göre, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Hazineye ait sanayi parsellerinin, küçük sanayi kooperatiflerine satışı yapılacak. »

TOKİ, 6 Ayda 21 Bin Konut Teslim Etti
Kentsel Dönüşüm - TOKİ, 6 Ayda 21 Bin Konut Teslim Etti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) bu yılın 6 ayında 20 bin 918 konut, hak sahiplerine teslim edildi. »

Kentsel Dönüşüme Yeni Kurallar
Kentsel Dönüşüme Yeni Kurallar

Kentsel dönüşüm alanları, metruk binaların yıkımı, tarım arazileri, İmar Yasası ile afet riski altındaki bölgeler gibi başlıkları içeren tapu ve imar yasalarında değişiklik düzenlemesi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. »

Kentsel Dönüşüm Düzenlemesi Yasalaştı
Kentsel Dönüşüm Düzenlemesi Yasalaştı

Kentsel dönüşüm alanları ile afet riski altındaki bölgeleri doğrudan ilgilendiren tapu ve imar yasalarında değişiklik düzenlemesi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. »

Yıkıp Ranta Açtılar
Kentsel Dönüşüm - Yıkıp Ranta Açtılar

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nin Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde, 10 butik otelin yapımına başlandı. Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Sur’ da konut, butik otel ve iş merkezi inşaatları için 2018 yılında 100 milyon TL tutarında dört ihale yapıldı. »

İMSAD Gündem Buluşmaları: ‘Fırtınalı Havada Dümende Olmak’
Kentsel Dönüşüm - İMSAD Gündem Buluşmaları: ‘Fırtınalı Havada Dümende Olmak’

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından düzenlenen ‘Gündem Buluşmaları’ toplantısı, ‘Fırtınalı Havada Dümende Olmak’ başlığı altında gerçekleştirildi. »

Çevre ve Şehircilik'te Yeni Yasa Teklifi
Kentsel Dönüşüm - Çevre ve Şehircilik'te Yeni Yasa Teklifi

AK Parti Grubu, çevre ve şehircilik alanında; gayrimenkul alım satımları, imar barışı, kentsel dönüşüm gibi konuları da içeren bir dizi uygulama değişikliği için 28 maddelik yasa teklifi hazırladı. »

Kocaeli’de Bin 619 Bina 20 Yıldır Yıkılmayı Bekliyor
Kentsel Dönüşüm - Kocaeli’de Bin 619 Bina 20 Yıldır Yıkılmayı Bekliyor

Kocaeli depremin yaralarını uzun yıllardır sarmaya çalışırken, Kocaeli AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, 1999 Marmara depretminden kalan 1.619 orta hasarlı binanın yıkım için beklediğini söyledi. »

Bağcılar'da Kentsel Dönüşüm Mağduriyeti
Bağcılar'da Kentsel Dönüşüm Mağduriyeti

Bağcılar'da riskli olan binalar için yıkım kararı verildi ancak 3 yıl geçmesine rağmen bir çivi bile çakmadı. 82 mağdur aile ise 38 aydır mağdur olduklarını iddia etti. »

Bakan Kurum'dan İmar Barışı Açıklaması
Kentsel Dönüşüm - Bakan Kurum'dan İmar Barışı Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziosmanpaşa Yıldıztabya Mahallesi'nde çalışmaları devam eden kentsel dönüşüm alanında incelemelerde bulundu. Kurum, “İmar barışı için yaklaşık 10 milyon 350 bin vatandaşımız başvurdu. Ödeme sürecimiz de 30... »

‘Küresel Isınmadan Bahseden Aday Duydunuz Mu?'
Kentsel Dönüşüm - ‘Küresel Isınmadan Bahseden Aday Duydunuz Mu?'

Y. Mimar ve Kentbilimci Prof. Emeritus Dr. Ahmet Vefik Alp, tekrarlanacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine az bir süre kala, seçim vaatlerine dair görüşlerini paylaştı. »

Türkiye İMSAD, Yapı Fuarı’nda Katılımcılarla Buluştu
Kentsel Dönüşüm - Türkiye İMSAD, Yapı Fuarı’nda Katılımcılarla Buluştu

42. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’un ilk günü yapı sektörünün masaya yatırıldığı ‘Başkanlar Forumu’ ile ‘Turizm ve İnşaat’ başlıklı ‘Yatırım Odağı Forumu’nda konuşan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan; maliyet artışı, sektörün... »

İzocam, Çevre Dostu Ürünleriyle Yalıtım İhtiyacına Çözüm Sunuyor
Kentsel Dönüşüm - İzocam, Çevre Dostu Ürünleriyle Yalıtım İhtiyacına Çözüm Sunuyor

Çevre korumaya katkı sağlayan ürünler geliştiren ve bu konudaki bilinçlenmeyi çok önemseyen İzocam, doğru malzeme ile yapılan yalıtım uygulamalarıyla enerji tüketiminin düşürülebileceğini vurguluyor. »

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!