Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI VE TÜM DETAYLARI

Halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen yasa aslında 6306 sayılı Afet riski altında alanların dönüştürülmesi hakkında çıkarılan ve resmi gazetede yayınlanan kanundur. Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan seçenekler iki farklı şekilde ele alınabilir.

...
Devlet tarafından afet riski altında bulunan alanlar 1999 yılı öncesinde yapılmış ve risk analizi sonucu riskli ilan edilen alanlar

Kentsel dönüşüm hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de kapladığı il ve ilçelerdir. Fakat 6306 sayılı kanun tüm Türkiye’yi kapsamaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında olmak için yeter ki kat malikleri ve menkul sahiplerinin risk raporu alarak bu avantajdan faydalanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Krediden faydalanmak için yapılması gerekenlerin başında “riskli yapı tespit raporu” almak geliyor. Ardından bakanlık ile anlaşması bulunan Bankalardan 120 ay geri ödemeli ve %3 oranında faiz imkanları ile bu krediden faydalanmaları mümkün olmaktadır. Bir diğer önemli not ise kentsel dönüşüm kredisinden faydalanan kat maliklerinin aynı zamanda kira yardımı alabilmesi mümkün değildir.

Kentsel Dönüşüm Yasası Sürekli Yenileniyor

2012 Ağustos ayında aktif edilen ve 2013-2014 yıllarında uygulamalarını görerek eksikliklerin belirlenmesi sayesinde ara yenilikler ile daha da iyileştirilen bu yasa, her geçen gün daha avantajlı bir hal alabilmektedir. Bu nedenle kat maliklerinin kentsel dönüşüm kapsamındaki haberleri güncel şekilde takip edebilmeleri için Yapi.com.tr haberlerine abone olmaları gerekmektedir.

Kuzguncuk'ta Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Kuzguncuk'ta Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Boğaz'ın incisi tarihi Kuzguncuk Mahallesi kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. 89 bin metrekarelik Boğaziçi etkilenme alanında kalan parsellerdeki kentsel dönüşüm projesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek. »

Konut Kira Yardımı Almak İçin Gerekli 8 Belge

Kentsel Dönüşüm - Konut Kira Yardımı Almak İçin Gerekli 8 Belge

Kentsel dönüşüm faaliyetleri kapsamında evi yıkılan malikler, kentsel dönüşüm kira yardımına başvurabiliyor. Başvuru sürecinde bazı belgeler gerekli oluyor. İşte konut kira yardımı almak için gerekli 8 belge. »

Bayrampaşa Cezaevi Dönüşüm Projesinde Son Durum

Kentsel Dönüşüm - Bayrampaşa Cezaevi Dönüşüm Projesinde Son Durum

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve KİPTAŞ işbirliğiyle Bayrampaşa ilçesi İsmetpaşa Mahallesi'nde "Eski Cezaevi Alanı" olarak bilinen alanda yeni bir kentsel dönüşüm projesi hayata geçiriliyor. »

TOKİ İlk 6 Ayda 20 Bin 973 Konutu İhale Etti

Kentsel Dönüşüm - TOKİ İlk 6 Ayda 20 Bin 973 Konutu İhale Etti

Haziran ayı sonunda 63 ihalede 20 bin 973 konutun ihalesini yapan TOKİ, Temmuz ve Ağustos ayında yapacağı ihaleler ile 23 bin 214 konutun ihalesini gerçekleştirmiş olacak. »

İmar Barışı'nda 54 Bin Yapı Kayıt Belgesi Verildi

Kentsel Dönüşüm - İmar Barışı'nda 54 Bin Yapı Kayıt Belgesi Verildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar barışı ile ilgili yaptığı açıklamada; bir-iki katlı yapılarda en çok başvurunun İstanbul ve İzmir'den geldiğini belirterek, bu illeri sırasıyla Bursa, Konya ve Kocaeli'nin takip ettiğini söyledi. »

Kentsel Dönüşüme 6,6 Milyar Harcandı

Kentsel Dönüşüme 6,6 Milyar Harcandı

Kentsel dönüşüm kapsamında toplam 6 milyar 689 milyon lira harcandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, 53 farklı şehirde 229 riskli alanda çalışmalara başladıklarını belirtti. »

Fikirtepe'de Yürütmeyi Durdurma Kararı

Kentsel Dönüşüm - Fikirtepe'de Yürütmeyi Durdurma Kararı

7 yıl önce Kadıköy Fikirtepe'de başlayan kentsel dönüşüm projesinde yeni gelişme yaşandı. Vatandaşlar, riskli alan kararının iptali için dava açtı ve mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. »

TOKİ Silivri Başvuruları Bugün Sona Eriyor

Kentsel Dönüşüm - TOKİ Silivri Başvuruları Bugün Sona Eriyor

TOKİ tarafından İstanbul Silivri’de dar ve orta gelirli vatandaşlara yönelik satışa çıkan 1.356 konut için başvurular bugün sona eriyor. »

TOKİ'den Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Kentsel Dönüşüm - TOKİ'den Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Türkiye'nin dört bir yanında konut üretim çalışmalarına hız kesmeden devam eden Toplu Konut İdaresi Başkanlığı binlerce konutu satışa çıkardı. Peki TOKİ'den nasıl ev sahibi olunur? İşte başvuru şartları... »

Esenler'de 40 Bin Konuta Kentsel Dönüşüm

Esenler'de 40 Bin Konuta Kentsel Dönüşüm

Esenler’de 4 yılda 40 bin konut kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek. Esenler Belediye Başkanı Göksu, "6-7 yılda dönüşmemiş konut kalmayacak" dedi »

TOKİ Silivri Başvuruları İçin Son 5 Gün

Kentsel Dönüşüm - TOKİ Silivri Başvuruları İçin Son 5 Gün

TOKİ'nin İstanbul Silivri'de hayata geçirdiği 1.356 adet konut için başvuru dönemi 5 gün sonra sona eriyor. »

TOKİ’nin Silivri Konutlarına Başvurular Başladı

Kentsel Dönüşüm - TOKİ’nin Silivri Konutlarına Başvurular Başladı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, İstanbul Silivri’de yatay mimari ve mahalle konsepti ile dar ve orta gelirliler için satışa sunulan bin 356 yeni konut için başvuruların başladığını söyledi. »

Türkiye'nin En Büyük Dönüşümü Başlıyor
Kentsel Dönüşüm - Türkiye'nin En Büyük Dönüşümü Başlıyor

2 milyon 250 bin metrekare büyüklüğüyle Türkiye'nin en büyüğü olan Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi için ilk kazma vuruluyor. Beyoğlu Belediyesi tarafından geliştirilen Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesinin birinci etap startı, 9 Haziran Cumartesi... »

Tarihi Yarımada'da Dönüşüm Başlıyor
Kentsel Dönüşüm - Tarihi Yarımada'da Dönüşüm Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Yarımada'yı sil baştan değiştirecek. “Tarihi ve kültürel miras alanlarında kentsel dönüşüm planlama yaklaşımı geliştirilmesine yönelik analitik etütlerin yapılması” hizmet alımı ihalesi bugün yapılacak. »

Kentsel Dönüşüm Mağdurları İBB Önünde Eylemde
Kentsel Dönüşüm Mağdurları İBB Önünde Eylemde

Kentsel dönüşüm mağdurları, yıllardır çözülemeyen tapu ve riskli alan sorunlarına çare bulunması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaptı. Mağdurlar, tapu tahsis belgelerinin verilmesini ve kentsel dönüşüm süreçlerinde görüşlerinin... »

Okmeydanı’nda Kentsel Dönüşüm
Okmeydanı’nda Kentsel Dönüşüm

Esnaf ziyaretlerini sürdüren Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Okmeydanı esnafıyla kahvaltıda bir araya geldi. Vatandaşlarla sohbet ederek talep ve önerilerini dinleyen Demircan, Okmeydanı Dönüşüm Projesiyle ilgili soruları da... »

Tarihi Yarımada Kentsel Dönüşüme Açılıyor
Tarihi Yarımada Kentsel Dönüşüme Açılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dünya mirası Tarihi Yarımada'yı sil baştan değiştiriyor. İBB’nin belirlediği 22 adet “kentsel dönüşüm fırsat alanı”ndan biri olan Tarihi Yarımada’daki siluet kararları ve imar hakları kentsel dönüşümün önüne açacak... »

Sinop'ta TOKİ Konutları Kurayla Sahiplerini Buldu
Kentsel Dönüşüm - Sinop'ta TOKİ Konutları Kurayla Sahiplerini Buldu

Sinop'un Dikmen ilçesinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan konutlar, düzenlenen kura çekilişi ile sahiplerini buldu. »

Kartal'da Kentsel Dönüşüm Atağı
Kartal'da Kentsel Dönüşüm Atağı

Kartal Belediyesi’nin, vatandaşı olası depreme karşı korumak amacıyla hayata geçirdiği 'Kentsel Dönüşüm' çalışmaları kapsamında Gümüşpınar Mahallesi'nde Bağlar sitesinin temel atma töreni düzenlendi. »

15 Milyon İhtilaflı Yapıya İmar Affı
Kentsel Dönüşüm - 15 Milyon İhtilaflı Yapıya İmar Affı

Türkiye’de 25-26 milyon yapının yüzde 60’ının devletle ihtilaflı olduğuna dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “İmara aykırılıklar, işgaller var. 1 hafta içinde Meclis’e gelecek. Vatandaş cüzi bir ücret karşılığı kayıt altına... »

200 Bin Kişilik Şehir Yükseliyor
Kentsel Dönüşüm - 200 Bin Kişilik Şehir Yükseliyor

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Gaziantep’te hayata geçirdikleri Kuzey Şehir Projesi’yle 50 bin konut inşa edeceklerini söyledi. Turan, konutları 2023’e kadar tamamlayacaklarını ifade etti »

Müteahhitlerden Sert Müteahhit Tepkisi
Kentsel Dönüşüm - Müteahhitlerden Sert Müteahhit Tepkisi

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, ekonomi ve piyasa gerçeklerini bilmeden sektörde iş yapmaya başlayan müteahhitlere sert tepki gösterdi. »

TOKİ'den 185 TL Taksitle Ev
Kentsel Dönüşüm - TOKİ'den 185 TL Taksitle Ev

Dar gelirliyi konut sahibi yapmaya devam eden Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın 20 yıl vade ve 185 TL'den başlayan taksitlerle satışa çıkardığı projeler için başvurular başladı. »

İBB Başkanı'ndan Kentsel Dönüşüm Açıklaması
İBB Başkanı'ndan Kentsel Dönüşüm Açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal Silivri'deki kentsel dönüşümle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Uysal, "Zorla kimseye kentsel dönüşüm yaptırmayacağız. İmzasını getirenlerin yerinde kentsel dönüşüm yapacağız" ifadelerini... »

TOKİ Nisan Ayında 1.521 Konut Satacak
Kentsel Dönüşüm - TOKİ Nisan Ayında 1.521 Konut Satacak

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) bu ay 6 ilde toplam 1.521 konutu kurayla satışa çıkarıyor. İşte TOKİ'nin Nisan 2018 kura listesi. »

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!