Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI VE TÜM DETAYLARI

Halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen yasa aslında 6306 sayılı Afet riski altında alanların dönüştürülmesi hakkında çıkarılan ve resmi gazetede yayınlanan kanundur. Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan seçenekler iki farklı şekilde ele alınabilir.

...
Devlet tarafından afet riski altında bulunan alanlar 1999 yılı öncesinde yapılmış ve risk analizi sonucu riskli ilan edilen alanlar

Kentsel dönüşüm hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de kapladığı il ve ilçelerdir. Fakat 6306 sayılı kanun tüm Türkiye’yi kapsamaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında olmak için yeter ki kat malikleri ve menkul sahiplerinin risk raporu alarak bu avantajdan faydalanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Krediden faydalanmak için yapılması gerekenlerin başında “riskli yapı tespit raporu” almak geliyor. Ardından bakanlık ile anlaşması bulunan Bankalardan 120 ay geri ödemeli ve %3 oranında faiz imkanları ile bu krediden faydalanmaları mümkün olmaktadır. Bir diğer önemli not ise kentsel dönüşüm kredisinden faydalanan kat maliklerinin aynı zamanda kira yardımı alabilmesi mümkün değildir.

Kentsel Dönüşüm Yasası Sürekli Yenileniyor

2012 Ağustos ayında aktif edilen ve 2013-2014 yıllarında uygulamalarını görerek eksikliklerin belirlenmesi sayesinde ara yenilikler ile daha da iyileştirilen bu yasa, her geçen gün daha avantajlı bir hal alabilmektedir. Bu nedenle kat maliklerinin kentsel dönüşüm kapsamındaki haberleri güncel şekilde takip edebilmeleri için Yapi.com.tr haberlerine abone olmaları gerekmektedir.

Enerji Verimliliği Haftası’nda Türkiye İMSAD'dan Açıklama

Kentsel Dönüşüm -  Enerji Verimliliği Haftası’nda Türkiye İMSAD'dan Açıklama

‘Enerji Verimliliği Haftası’ dolayısıyla açıklama yapan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, “İnsanlar buzdolabı ve çamaşır makinesinin harcadığı enerjiyi sorgularken, başını soktuğu evin enerji tüketimini aynı duyarlılıkla... »

Bodrum'da Kentsel Dönüşüm Oyunu

Bodrum'da Kentsel Dönüşüm Oyunu

Bodrum’daki 24 blok ve 204 konuttan oluşan bir sitede kentsel dönüşümün sahte raporlarla ranta dönüştürülmesi son anda önlendi. Valilik ve Çevre Bakanlığı mahkemede sahte raporu savundu. »

ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları

Kentsel Dönüşüm - ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları

ABS YAPI tarafından tamamen geri dönüşüm malzemelerden Türkiye’de yerli olarak üretilen ABS Hafif Dolgu Kör Kalıpları, sürdürülebilirlik anlamında da büyük bir verimlilik ortaya koyuyor. »

Nevşehir Kalesi için “Yenileme” Kararı

Kentsel Dönüşüm - Nevşehir Kalesi için “Yenileme” Kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Nevşehir Kalesi ve çevresini kapsayan bölge, "Yenileme Alanı" olarak belirlendi. »

Tepebaşı Belediyesi’nden "Yaşam Köyü" Projesi

Kentsel Dönüşüm - Tepebaşı Belediyesi’nden "Yaşam Köyü" Projesi

Eskişehir’in merkez ilçelerinden Tepebaşı Belediyesi’nin Remourban - Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi ile hayata geçirdiği “Yaşam Köyü”, kentsel dönüşüme farklı bir bakış açısı kazandırıyor. »

"İnşaat Sektöründe Beklentiler İyi, İşaretler Kötü"

Kentsel Dönüşüm - "İnşaat Sektöründe Beklentiler İyi, İşaretler Kötü"

KPMG Türkiye, ‘Sektörel Bakış 2020 – İnşaat Raporu’nu yayımladı. Rapora göre; Türkiye ekonomisinin lokomotifi inşaat sektörü, büyüme potansiyelini koruyor ancak ekonomik ve siyasi risklere karşı hassas… Rakamlar sektörün parlak günlerine kısa sürede... »

Ayder Yaylası'nda Kentsel Dönüşüm Otoparkla Başladı

Ayder Yaylası'nda Kentsel Dönüşüm Otoparkla Başladı

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan dünyaca ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası'nda kentsel dönüşüm projesinin ilk etabı için adım atıldı. Yaylada yaşanan trafik ve park sorununu ortadan kaldıracak olan 1700 araç kapasiteli yer altı otoparkı için... »

Uzungöl ve Ayder'de Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Uzungöl ve Ayder'de Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Uzungöl ile Ayder Yaylası'nda kentsel dönüşüm projesini başlatıyor. Uzungöl ve Ayder'de gelecek hafta başlayacak kentsel dönüşümle altyapı ve ulaşım sorunları çözülecek, imar kirliliği tartışmaları ortadan kaldırılacak. »

Bakan Kurum: “1,5 Milyon Konutun Dönüşümünü Başlattık”

Kentsel Dönüşüm - Bakan Kurum: “1,5 Milyon Konutun Dönüşümünü Başlattık”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "81 ilimizde 'acil öncelikli' dediğimiz 1,5 milyon konutun dönüşümünü başlattık ve bu çerçevede her yıl 300 bin konutu dönüştüreceğiz." dedi. »

"İnsan Merkezli Kentsel Dönüşümle Marka Şehirleri İnşa Edeceğiz"

"İnsan Merkezli Kentsel Dönüşümle Marka Şehirleri İnşa Edeceğiz"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İnsan merkezli bir kentsel dönüşümle; afetlere hazır, kimlikli, kişilikli, engelli dostu marka şehirleri inşa etmek istiyoruz." dedi. »

Büyükçekmece'de Risk Taşıyan 5 Bina Yıkıldı

Kentsel Dönüşüm - Büyükçekmece'de Risk Taşıyan 5 Bina Yıkıldı

Büyükçekmece'de 26 Eylül'de meydana gelen deprem sonrası riskli olduğu tespit edilen 5 bina yıkıldı. »

Fikirtepe’de Mağdurların Hukuk Mücadelesi Sürüyor

Kentsel Dönüşüm - Fikirtepe’de Mağdurların Hukuk Mücadelesi Sürüyor

Fikirtepe’de 13 kişi hakkında “nitelikli dolandırıcılık” suçundan hazırlanan iddianamenin ardından, yargı, bir kentsel dönüşüm mağdurunun açtığı davada inşaat şirketini haksız buldu. »

İzocam'dan Dünya Şehircilik Günü Açıklaması
Kentsel Dönüşüm - İzocam'dan Dünya Şehircilik Günü Açıklaması

İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde enerji verimli şehirlere olan ihtiyacı ve enerji tasarrufu için kentsel dönüşümün gerekliliğini vurguluyor. »

ÇATIDER’den Dünya Şehircilik Günü Açıklaması
Kentsel Dönüşüm - ÇATIDER’den Dünya Şehircilik Günü Açıklaması

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şenal, Dünya Şehircilik Günü kapsamında bilinçli şehirleşmenin önemine dikkat çekerek, “Kentsel Dönüşüm, depreme dayanıklı yapıların yanı sıra yalıtımlı, enerji etkin yapılar için de fırsattır” dedi. »

Kartal'da Hak Sahiplerine Anahtar Teslimi Yapılacak
Kentsel Dönüşüm - Kartal'da Hak Sahiplerine Anahtar Teslimi Yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, İstanbul Kartal'da çöken Yeşilyurt Apartmanı'nın çevresinde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında başlatılan yenileme çalışmalarının yüzde 90'ı tamamlandı. »

Şırnak Halkı, Evlerinin 4 Yıldır Teslim Edilmemesine Tepkili
Kentsel Dönüşüm - Şırnak Halkı, Evlerinin 4 Yıldır Teslim Edilmemesine Tepkili

Şırnak’ta 4 yıl önce TOKİ tarafından başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. 4 yıldır bitirilemeyen evler halkın tepkisini çekerken 2 mahallede biten evler ise sahiplerine verilmedi. »

Bakan Kurum: “Tarihi Eserlerimizi Gün Yüzüne Çıkaracağız”
Kentsel Dönüşüm - Bakan Kurum: “Tarihi Eserlerimizi Gün Yüzüne Çıkaracağız”

Erzurum’da kentsel dönüşüm alanlarında incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Erzurum Kalesi, Çifte Minareli Medrese ve Üç Kümbetlerin bulunduğu bölgede yapılacak Kültür Yolu projesi ve Millet Bahçesi projesiyle tarihin gün... »

Fikirtepe’de Mağdurların Şikayeti Kabul Edildi
Kentsel Dönüşüm - Fikirtepe’de Mağdurların Şikayeti Kabul Edildi

Fikirtepe’deki 131 kentsel dönüşüm mağdurunun şikâyeti üzerine başlayan soruşturmada iddianame kabul edildi. 13 kişi, ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan yargılanacak. »

İBB 3 Lüks Aracı Müzayede ile Sattı
Kentsel Dönüşüm - İBB 3 Lüks Aracı Müzayede ile Sattı

İBB şirketi KİPTAŞ’ın tarihinde ilk kez düzenlediği halka açık müzayedede, önceki dönemde İBB'nin üst düzey yönetimi tarafından kullanılan şirkete ait 3 lüks araç da satıldı. »

Kentsel Dönüşümde Vatandaşa Tek Taraflı Fesih Hakkı Getirildi
Kentsel Dönüşümde Vatandaşa Tek Taraflı Fesih Hakkı Getirildi

Kentsel dönüşüm kapsamında arsa payı karşılığı müteahhitle yapılacak olan anlaşmalarda fesih konusunda önemli değişiklikler yapıldı. Kentsel dönüşümde müteahhit inşaata başlamaz veya yapım işini geciktirirse, bina ve arsa sahipleri sözleşmeyi tek... »

Mahkeme, Kirazlıtepe’deki Evlerin Satışına İzin Vermedi
Kentsel Dönüşüm - Mahkeme, Kirazlıtepe’deki Evlerin Satışına İzin Vermedi

Kirazlıtepe Mahallesinde kentsel dönüşüm yapmak isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na mahkeme “dur” dedi. »

Türkiye Müteahhitler Birliği, İnşaat Sektörü Analizi’ni Yayımladı
Kentsel Dönüşüm - Türkiye Müteahhitler Birliği, İnşaat Sektörü Analizi’ni Yayımladı

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin “2019 Yılı Beklenenden Zor Geçiyor” başlıklı İnşaat Sektörü Analizi’nde; inşaat sektörünün, son 5 çeyrekte daralmayı sürdürdüğü, sektörde mali yapılarda bozulmanın, finansman sıkıntısı ve talep daralması ile oluşan... »

Depremden Ders Aldık; 32 Bin Kişi Alo 181’i Aradı
Kentsel Dönüşüm - Depremden Ders Aldık; 32 Bin Kişi Alo 181’i Aradı

Marmara Denizi'nde merkez üssü İstanbul'un Silivri ilçesi açıkları olan Richter ölçeğine göre 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından vatandaşlar, konut ve iş yeri güvenliği konusunda daha duyarlı hale geldi. Deprem sonrası kentsel dönüşümle ilgili... »

Büyükçekmece'de Riskli Binalar Yıkılıyor
Kentsel Dönüşüm - Büyükçekmece'de Riskli Binalar Yıkılıyor

Büyükçekmece'de kentsel dönüşüm kapsamında haklarında yıkım kararı verilen binaların yıkımına başlandı. »

Avcılar’da 7 Mahalle için İmar Değişikliği Kabul Edildi
Kentsel Dönüşüm - Avcılar’da 7 Mahalle için İmar Değişikliği Kabul Edildi

Silivri açıklarında 26 Eylül’de meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremden etkilenen Avcılar’da depreme dayanıklı, güvenli, dirençli yapılar inşa edilmesine olanak sağlayacağı belirtilen imar planı değişikliği oybirliğiyle kabul edildi. »

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!