Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI VE TÜM DETAYLARI

Halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen yasa aslında 6306 sayılı Afet riski altında alanların dönüştürülmesi hakkında çıkarılan ve resmi gazetede yayınlanan kanundur. Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan seçenekler iki farklı şekilde ele alınabilir.

...
Devlet tarafından afet riski altında bulunan alanlar 1999 yılı öncesinde yapılmış ve risk analizi sonucu riskli ilan edilen alanlar

Kentsel dönüşüm hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de kapladığı il ve ilçelerdir. Fakat 6306 sayılı kanun tüm Türkiye’yi kapsamaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında olmak için yeter ki kat malikleri ve menkul sahiplerinin risk raporu alarak bu avantajdan faydalanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Krediden faydalanmak için yapılması gerekenlerin başında “riskli yapı tespit raporu” almak geliyor. Ardından bakanlık ile anlaşması bulunan Bankalardan 120 ay geri ödemeli ve %3 oranında faiz imkanları ile bu krediden faydalanmaları mümkün olmaktadır. Bir diğer önemli not ise kentsel dönüşüm kredisinden faydalanan kat maliklerinin aynı zamanda kira yardımı alabilmesi mümkün değildir.

Kentsel Dönüşüm Yasası Sürekli Yenileniyor

2012 Ağustos ayında aktif edilen ve 2013-2014 yıllarında uygulamalarını görerek eksikliklerin belirlenmesi sayesinde ara yenilikler ile daha da iyileştirilen bu yasa, her geçen gün daha avantajlı bir hal alabilmektedir. Bu nedenle kat maliklerinin kentsel dönüşüm kapsamındaki haberleri güncel şekilde takip edebilmeleri için Yapi.com.tr haberlerine abone olmaları gerekmektedir.

Raci Bademli İyi Uygulamalar Ödülü 2019

Kentsel Dönüşüm - Raci Bademli İyi Uygulamalar Ödülü 2019

TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından düzenlenen Raci Bademli İyi Uygulamalar Ödülü Yarışması'na son katılım tarihi 20 Eylül. »

Hemşin Şimdilik Kurtuldu

Kentsel Dönüşüm - Hemşin Şimdilik Kurtuldu

Rize’nin Hemşin ilçesinde yapılmak istenen TOKİ projesine mahkeme geçit vermedi. Belediyenin kentsel dönüşüme temel oluşturan kararı iptal edildi. »

Murat Kurum: Kentsel Dönüşümde 3 Temel Kriterimiz Var

Murat Kurum: Kentsel Dönüşümde 3 Temel Kriterimiz Var

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "3 temel kriterimiz var. Birincisi yerinde dönüşüm. İkincisi de rızaya dayalı ve gönüllü dönüşüm yapacağız. Üçüncüsü de süratli dönüşüm" dedi. »

21. Yüzyılda Konut Tartışmaları Kongresi

Kentsel Dönüşüm - 21. Yüzyılda Konut Tartışmaları Kongresi

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin düzenlediği “21. Yüzyılda Konut Tartışmaları” başlıklı kongre 13-14 Şubat 2020 tarihinde gerçekleşecektir. »

Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Protestosu

Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Protestosu

Gaziosmanpaşa’da, kentsel dönüşüm mağdurları, yaşadıkları evlerin yıkımıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verilmesine rağmen binalardaki elektrik, su, doğalgaz sayaçlarını söken Gaziosmanpaşa Belediyesi’ni protesto etti. »

Murat Kurum: Fikirtepe'de Metruk Bina Kalmayacak

Kentsel Dönüşüm - Murat Kurum: Fikirtepe'de Metruk Bina Kalmayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Fikirtepe'deki kentsel dönüşüm alanını ziyaret etti. »

Bakan Kurum: Kentsel Dönüşümde Tek Taraflı Fesih Hakkını Getireceğiz

Bakan Kurum: Kentsel Dönüşümde Tek Taraflı Fesih Hakkını Getireceğiz

Bakan Murat Kurum, kentsel dönüşüm projelerine ilişkin, "Eğer vatandaşımız bir müteahhitle anlaşmış fakat müteahhit edinimini yerine getiremediyse Bakanlığın tespitini yapmak suretiyle de tek taraflı fesih hakkını getireceğiz" dedi. »

Taşyapı Evlerinden Etti Üstüne Para İstedi

Kentsel Dönüşüm - Taşyapı Evlerinden Etti Üstüne Para İstedi

Taşyapı 13 Şubat 2019’da 300’ü aşkın hak sahibine gönderdiği ihtarnameyle sözleşmeleri tek taraflı feshetti ve yaptığı masrafların faiziyle birlikte kendisine ödenmesini istedi. Hak sahipleri ise “asıl mağdur biziz” dedi. »

Kağıthane'de 42 Bin Metrekarelik Alanda Kentsel Dönüşüm Yapılacak

Kağıthane'de 42 Bin Metrekarelik Alanda Kentsel Dönüşüm Yapılacak

Bakan Murat Kurum, Kağıthane'de istinat duvarının çökmesinin ardından saha incelemesi yaptıklarını belirterek, "42 bin metrekarelik alanda 176 binanın bulunduğu bölgeyi kentsel dönüşüm projesi olarak belirledik." dedi. »

Ankara Altındağ'daki 50 Metruk Bina Yıkıldı

Kentsel Dönüşüm - Ankara Altındağ'daki 50 Metruk Bina Yıkıldı

Altındağ Belediyesi; Beşikkaya, Feridun Çelik, Hacettepe ve Peçenek Mahallesi'nde halk sağlığını tehdit eden 50 metruk yapıyı yıktı. »

Binali Yıldırım: İstanbul'un Deprem Dönüşümüne İhtiyacı Var

Kentsel Dönüşüm - Binali Yıldırım: İstanbul'un Deprem Dönüşümüne İhtiyacı Var

Binali Yıldırım, kentin deprem dönüşümüne ihtiyacı olduğunu, öncelikli ve ağırlıklı olarak bu meseleyi önemsediklerini söyledi... »

Burdur'da Kentsel Dönüşüm Evlerinde Deprem Tatbikatı

Burdur'da Kentsel Dönüşüm Evlerinde Deprem Tatbikatı

Burdur'da lise öğrencilerinin katılımıyla deprem tatbikatı yapıldı. Senaryo gereği 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrası enkaz altında kalanların kurtarıldığı ve çıkan yangının söndürüldüğü tatbikat gerçeğini aratmadı. »

"Kapadokya’nın Geleceği, Tek İdareye Teslim Edilemez"
Kentsel Dönüşüm - "Kapadokya’nın Geleceği, Tek İdareye Teslim Edilemez"

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, eşsiz tarihi ve doğal güzelliklere sahip UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Kapadokya’ya yönelik yasa teklifine düzenlediği basın toplantısında tepki gösterdi. »

Erzurum'da Tarihi Mekanlar Kentsel Dönüşüme Alınıyor
Erzurum'da Tarihi Mekanlar Kentsel Dönüşüme Alınıyor

Erzurum Valisi Okay Memiş, ilde başlayacak kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili konuştu. "Bütün projeleri masaya yatırdık ve kısa süre içinde başlatmayı hedefliyoruz'' dedi. »

Ayder Yaylası'nda Yapılaşma Tehdidi
Kentsel Dönüşüm - Ayder Yaylası'nda Yapılaşma Tehdidi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Kirlettik’ çıkışı yaptığı Ayder’de kentsel dönüşüm başlıyor. Yaylaya 1800 araçlık otopark da yapılacak. Av. Demirci, “Otoparkları çoğaltırsanız, Ayder’e gelen araç sayısını da artırırsınız” diyor »

"Kentsel Dönüşümde Yaşanan Zorlukları Çözecek Düzenlemeyi Hazırlıyoruz"
"Kentsel Dönüşümde Yaşanan Zorlukları Çözecek Düzenlemeyi Hazırlıyoruz"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "6306 sayılı yasayla alakalı kentsel dönüşümde, hem hak sahiplerinin hem de yüklenicilerimizin yaşadığı sorunları çözecek bir düzenlemeyi hazırlıyoruz." dedi. »

Riskli Duvara Müdahale
Kentsel Dönüşüm - Riskli Duvara Müdahale

İstanbul Kağıthane’de çöken bina sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düğmeye bastı. İlçe ilçe yarım kalan inşaatlar ve risk oluşturan istinat duvarları tespit ediliyor. Kağıthane’de ve Fikirtepe’de tutanaklar tutulmaya başlandı. Yapılacak... »

Türkiye İMSAD Gündem Buluşmaları
Kentsel Dönüşüm - Türkiye İMSAD Gündem Buluşmaları

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından düzenlenen ‘Gündem Buluşmaları’ toplantısı, ‘Fırtınalı Havada Dümende Olmak’ başlığı altında gerçekleştirildi. Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, sanayinin... »

Kağıthane'de Kentsel Dönüşüm Başlayacak
Kağıthane'de Kentsel Dönüşüm Başlayacak

Kağıthane'de çöken bina hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "26 binamızı can güvenliği sebebiyle boşalttık. Çalışmalar sonrasında burada kentsel dönüşüm başlatacağız'' dedi. »

"Tarihi-Kültürel Mirasa Müdahale İçin Özel Ekipler Kurulmalı"
Kentsel Dönüşüm - "Tarihi-Kültürel Mirasa Müdahale İçin Özel Ekipler Kurulmalı"

Paris’teki Notre–Dame Katedrali’nde yaşanan yangınla ilgili açıklamalarda bulunan Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eva Şarlak; “İnsanlığın ortak kültürel mirasının sınırlarla ayrılamadığı günümüz dünyasında bu yangın,... »

Kadıköy'de Bahçe Duvarı Çöktü, Apartman Mühürlendi
Kentsel Dönüşüm - Kadıköy'de Bahçe Duvarı Çöktü, Apartman Mühürlendi

Kadıköy'de etkili olan yağış sonrası inşaat alanının yanındaki binanın bahçe duvarı çöktü. Bina belediye ekipleri tarafından boşaltılıp mühürlendi. »

TMB, Nisan 2019 İnşaat Sektörü Analizi’ni Açıkladı
Kentsel Dönüşüm - TMB, Nisan 2019 İnşaat Sektörü Analizi’ni Açıkladı

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB)'nin yayımladığı, “Ekonomide Gözler, Yeni Yol Haritasında” başlıklı raporda, 2019 yılı ilk çeyreğinde yaşanan küresel ve ulusal gelişmelerin yanında tüm ekonomik veriler de detaylı bir şekilde değerlendirildi. »

TOKİ İstanbul ve Ankara'da Dönüşüme Başladı
Kentsel Dönüşüm - TOKİ İstanbul ve Ankara'da Dönüşüme Başladı

İstanbul’da Esenler ve Üsküdar ile Ankara Mamak'ta kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilecek konutların temeli atıldı. Önemli dönüşüm projeleri arasında bulunan yerleşim alanlarında toplam 62 bin 309 konut aşamalı olarak yenilenecek. »

Bakanlıktan Riskli Bina İtirafı: Dönüşüm Yüzde 15'te Kaldı
Kentsel Dönüşüm - Bakanlıktan Riskli Bina İtirafı: Dönüşüm Yüzde 15'te Kaldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, afet riski altındaki 500 bin haneden sadece yüzde 15’inin dönüşümünün tamamlanabildiğini açıkladı »

Fikirtepe 8 Yıldır Dönüşemedi
Kentsel Dönüşüm - Fikirtepe 8 Yıldır Dönüşemedi

8 yıldır kentsel dönüşümün konuşulduğu Fikirtepe hâlâ dönüşemedi. Son aylarda inşaatların yavaşladığı bölgede vatandaşlar mağdur. Evleri yıkılan ama yenisi yapılmayan hak sahipleri kamudan çözüm bekliyor. Pek çok kişi anlaştığı inşaat firmasından... »

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!