Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI VE TÜM DETAYLARI

Halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen yasa aslında 6306 sayılı Afet riski altında alanların dönüştürülmesi hakkında çıkarılan ve resmi gazetede yayınlanan kanundur. Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan seçenekler iki farklı şekilde ele alınabilir.

...
Devlet tarafından afet riski altında bulunan alanlar 1999 yılı öncesinde yapılmış ve risk analizi sonucu riskli ilan edilen alanlar

Kentsel dönüşüm hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de kapladığı il ve ilçelerdir. Fakat 6306 sayılı kanun tüm Türkiye’yi kapsamaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında olmak için yeter ki kat malikleri ve menkul sahiplerinin risk raporu alarak bu avantajdan faydalanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Krediden faydalanmak için yapılması gerekenlerin başında “riskli yapı tespit raporu” almak geliyor. Ardından bakanlık ile anlaşması bulunan Bankalardan 120 ay geri ödemeli ve %3 oranında faiz imkanları ile bu krediden faydalanmaları mümkün olmaktadır. Bir diğer önemli not ise kentsel dönüşüm kredisinden faydalanan kat maliklerinin aynı zamanda kira yardımı alabilmesi mümkün değildir.

Kentsel Dönüşüm Yasası Sürekli Yenileniyor

2012 Ağustos ayında aktif edilen ve 2013-2014 yıllarında uygulamalarını görerek eksikliklerin belirlenmesi sayesinde ara yenilikler ile daha da iyileştirilen bu yasa, her geçen gün daha avantajlı bir hal alabilmektedir. Bu nedenle kat maliklerinin kentsel dönüşüm kapsamındaki haberleri güncel şekilde takip edebilmeleri için Yapi.com.tr haberlerine abone olmaları gerekmektedir.

TOKİ’nin İndirim Kampanyası Cuma Günü Sona Eriyor

Kentsel Dönüşüm - TOKİ’nin İndirim Kampanyası Cuma Günü Sona Eriyor

TOKİ'nin, borcunu ödeyip tapusuna hemen sahip olmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için düzenlediği yüzde 24 indirim kampanyasına başvurular 19 Ekim Cuma günü son bulacak. »

TOKİ'den 355 TL Taksitle Ev

Kentsel Dönüşüm - TOKİ'den 355 TL Taksitle Ev

TOKİ 239 adet konutu bugün satışa çıkardı. Projelerdeki konutlar için en düşük taksit bedeli 355 TL olarak belirlendi. »

TOKİ 24 İlde 111 Arsayı Satışa Sundu

Kentsel Dönüşüm - TOKİ 24 İlde 111 Arsayı Satışa Sundu

TOKİ, Ağrı, Amasya, Ankara, Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Hatay, İstanbul, İzmir, Karaman, Kırşehir, Kocaeli, Mardin,Muğla, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Yozgat illerinde toplam 1.668.141 metrekare... »

Fikirtepe Mağdurları Çadır Nöbetinde

Kentsel Dönüşüm - Fikirtepe Mağdurları Çadır Nöbetinde

Fikirtepe’deki Pana Yapı mağdurlarının nöbeti 107’inci gününü geride bıraktı. Dönüşüm nedeniyle zarara uğrayanlar, “Krediyle yaşamaya çalışıyoruz. Gerekirse Saray’a yürüyeceğiz” diyor. »

Mahalleli Kendi "Dönüşümünü" Kendi Yapacak

Kentsel Dönüşüm - Mahalleli Kendi "Dönüşümünü" Kendi Yapacak

Çayırova’nın Emek ve İnönü Mahalleleri’nde mahalleli akademik destekle kendi kentsel dönüşümünü kendisi yapmaya hazırlanıyor. »

"Fikirtepe'de Makulün Ötesinde Taleplerle Anlaşma Yapıldı"

Kentsel Dönüşüm - "Fikirtepe'de Makulün Ötesinde Taleplerle Anlaşma Yapıldı"

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, Fikirtepe projesi üzerinden inşaat sektörünün kentsel dönüşüm deneyimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. »

Van'daki İnşaat Sektörü Temsilcilerinden Fırsatçılara Tepki

Kentsel Dönüşüm - Van'daki İnşaat Sektörü Temsilcilerinden Fırsatçılara Tepki

Van Müteahhitler ve Yapsatçılar Derneği Başkanı Seracettin Işıldar, dolara endeksli olmayan ürünlerin fırsat bilinerek zam yapılması nedeniyle zor günler yaşadıklarını belirterek, yetkililerin soruna el atması gerektiğini söyledi. »

TOKİ Kurasız Ev Başvuru Şartları

Kentsel Dönüşüm - TOKİ Kurasız Ev Başvuru Şartları

TOKİ 35 ilde 5 bin 543 konutu satışa çıkardı. Peki 80 bin liradan başlayan fiyatlar ve 285 liradan başlayan taksitlerle satılan konutlara nasıl başvurulur? Başvuru süreci sizler için araştırıldı. »

TOKİ 20 İlde 176 Arsayı Satışa Sundu

Kentsel Dönüşüm - TOKİ 20 İlde 176 Arsayı Satışa Sundu

TOKİ, Ankara, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Giresun, Hatay, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Nevşehir, Sivas, Tekirdağ, Van ve Yalova illerinde toplam 1.884.008 m2 büyüklüğünde 176 adet arsayı satışa... »

Ayder için Dönüşüm Projesi Hazırlandı!

Kentsel Dönüşüm - Ayder için Dönüşüm Projesi Hazırlandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ayder'i kirlettik, rezil ettik" çıkışıyla gündeme gelen Rize'nin ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası için harekete geçildi. Ayder Yaylası'nda, TOKİ öncülüğünde 5 bakanlığın ortaklaşa uygulayacağı ve yaz sezonu... »

“Kaçak Yapılaşmaya Getirilen İmar Afları Afet Risklerini Artırıyor"

Kentsel Dönüşüm - “Kaçak Yapılaşmaya Getirilen İmar Afları Afet Risklerini Artırıyor"

Doğal afetlerin tahribata ve can kaybına yol açmasının temelinde yer alan, mimarlık ve şehircilik ilkelerine aykırı gerçekleştirilen planlama, yapılaşma ve denetleme süreçleri karşısında mücadelelerini sürdüren TMMOB Mimarlar Odası, Marmara... »

TOKİ'den Dar Gelirliye 1.424 Yeni Konut

Kentsel Dönüşüm - TOKİ'den Dar Gelirliye 1.424 Yeni Konut

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Eylül ve Ekim ayları içerisinde 1.424 adet konutun ihalesini gerçekleştirecek. »

"İBB Kentsel Dönüşüme 1 Milyar Lira Pay Ayırdı"
"İBB Kentsel Dönüşüme 1 Milyar Lira Pay Ayırdı"

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşüme 2018 bütçesinden 1 milyar lira pay ayırdığını söyledi. »

TOKİ Konutunda ABD Malzemesi Olmayacak
Kentsel Dönüşüm - TOKİ Konutunda ABD Malzemesi Olmayacak

Dolardaki dalgalanma ve Cumhurbaşkanı'nın ABD'ye boykot çağrısı sonrası harekete geçenler arasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da yer aldı. »

TOKİ'den 295 TL Taksitle Ev
Kentsel Dönüşüm - TOKİ'den 295 TL Taksitle Ev

Dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmaya devam eden TOKİ, Ağustos ayı içerisinde 1.180 konutu satışa çıkardı. Projeler için en düşük taksit bedeli 295 TL olarak belirlendi. »

TOKİ'den 83 Bin TL'ye 2+1 Daire
Kentsel Dönüşüm - TOKİ'den 83 Bin TL'ye 2+1 Daire

TOKİ, 828 konutu satışa çıkardı. Projeler için en düşük konut bedeli 83 bin 363 TL olarak belirlendi. »

TOKİ'den 10 Bin TL Peşinatla Konut Projesi
Kentsel Dönüşüm - TOKİ'den 10 Bin TL Peşinatla Konut Projesi

TOKİ, Ağustos ayı içerisinde 1.180 konutu satışa çıkardı. Projeler için en düşük peşinat bedeli 10 bin TL olarak belirlendi. »

Mardin Yeşilli'de "Kentsel Dönüşüm Projesi" Başladı
Mardin Yeşilli'de "Kentsel Dönüşüm Projesi" Başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Yeşilli Belediyesi’nce hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesi kapsamında 501 yapının yıkım çalışmalarına başlandı. »

Danıştay, Kentsel Dönüşüm Kararını Durdurdu
Danıştay, Kentsel Dönüşüm Kararını Durdurdu

Bakanlar Kurulu, İstanbul’daki 156 dönümlük Nakliyeciler Sitesi’ni riskli alan ilan etti. Danıştay, kentsel dönüşüm kararının hukuki olmadığını belirtip yürütmesini durdurdu. »

İzmir'de Dönüşüm Hedefi 40 Bin Konut
Kentsel Dönüşüm - İzmir'de Dönüşüm Hedefi 40 Bin Konut

EBSO Meclis toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, halen Uzundere ve Örnekköy'de 1500 civarında daire ve iş yerinin dönüşümünü sürdürdüklerini belirterek, "İlk hedefimiz 35 bin ile 40 bin adet arasında konut üretmek"... »

Bağdat Caddesi'nde Gayrimenkul Piyasası Durdu
Kentsel Dönüşüm - Bağdat Caddesi'nde Gayrimenkul Piyasası Durdu

İstanbul'un en değerli ve prestijli yaşam alanlarından biri olan Bağdat Caddesi, kentsel dönüşüm projeleri, yarım kalmış binalar ve boş mağaza sayılarındaki artış ile dikkat çekiyor. »

TOKİ'den 1.290 Ucuz Konut Geliyor
Kentsel Dönüşüm - TOKİ'den 1.290 Ucuz Konut Geliyor

Dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmaya devam eden TOKİ Ağustos ayı içerisinde 1.290 adet konutun ihalesini gerçekleştirecek. »

"Toprak Kaymalarına Çarpık Yapılaşma Yol Açıyor"
Kentsel Dönüşüm - "Toprak Kaymalarına Çarpık Yapılaşma Yol Açıyor"

Sütlüce’de 4 katlı bir bina ve Sancaktepe’de bir okulun çökmesi sonucunda “İstanbul’un zeminine ne oluyor?” sorusu gündeme geldi. Uzmanlara göre, olayların nedeni ihmal ve hata. »

TOKİ'nin Kentsel Dönüşüm Projelerine Nasıl Başvurulur?
TOKİ'nin Kentsel Dönüşüm Projelerine Nasıl Başvurulur?

TOKİ kentsel dönüşüm projelerine devam ediyor. Peki, binlerce konut inşa eden TOKİ'nin kentsel dönüşüm projelerinden nasıl ev sahibi olunur? İşte başvuru şartları. »

Kentsel Dönüşümde Ödenen Tapu Harçları Geri Alınabiliyor
Kentsel Dönüşümde Ödenen Tapu Harçları Geri Alınabiliyor

Mahkeme kararları sonucu, 6306 sayılı Kanun (Kentsel Dönüşüm Kanunu) kapsamında yapılan yapılarda müteahhitlerin yaptıkları satışlarda yatırılan tapu devir harçları ve müteahhitlerden daire satın alanların ödedikleri tapu harçlarını geri... »

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!