Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Dönüşüm

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI VE TÜM DETAYLARI

Halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen yasa aslında 6306 sayılı Afet riski altında alanların dönüştürülmesi hakkında çıkarılan ve resmi gazetede yayınlanan kanundur. Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan seçenekler iki farklı şekilde ele alınabilir.

...
Devlet tarafından afet riski altında bulunan alanlar 1999 yılı öncesinde yapılmış ve risk analizi sonucu riskli ilan edilen alanlar

Kentsel dönüşüm hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de kapladığı il ve ilçelerdir. Fakat 6306 sayılı kanun tüm Türkiye’yi kapsamaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında olmak için yeter ki kat malikleri ve menkul sahiplerinin risk raporu alarak bu avantajdan faydalanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Krediden faydalanmak için yapılması gerekenlerin başında “riskli yapı tespit raporu” almak geliyor. Ardından bakanlık ile anlaşması bulunan Bankalardan 120 ay geri ödemeli ve %3 oranında faiz imkanları ile bu krediden faydalanmaları mümkün olmaktadır. Bir diğer önemli not ise kentsel dönüşüm kredisinden faydalanan kat maliklerinin aynı zamanda kira yardımı alabilmesi mümkün değildir.

Kentsel Dönüşüm Yasası Sürekli Yenileniyor

2012 Ağustos ayında aktif edilen ve 2013-2014 yıllarında uygulamalarını görerek eksikliklerin belirlenmesi sayesinde ara yenilikler ile daha da iyileştirilen bu yasa, her geçen gün daha avantajlı bir hal alabilmektedir. Bu nedenle kat maliklerinin kentsel dönüşüm kapsamındaki haberleri güncel şekilde takip edebilmeleri için Yapi.com.tr haberlerine abone olmaları gerekmektedir.

Deprem Zararını Azaltmanın Yolu Bilinçlenme ve Yapı Güvenliği

Kentsel Dönüşüm - Deprem Zararını Azaltmanın Yolu Bilinçlenme ve Yapı Güvenliği

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, depremin Türkiye’nin en önemli gerçeği olarak kabul edildiğini belirterek, “Deprem zararını azaltmak için toplumsal olarak bilinçlenmemiz ve yapı güvenliğimizi en yüksek derecede sağlayacak depreme... »

“Kentsel Dönüşüm Sürecine Bütüncül Yaklaşımla Bakmalıyız”

“Kentsel Dönüşüm Sürecine Bütüncül Yaklaşımla Bakmalıyız”

Deprem Haftası dolayısıyla açıklamada bulunan GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, “Ülkemizde depreme hazırlıklı olmak amacıyla hayata geçirilen kentsel dönüşüm sürecine bütüncül bir yaklaşımla bakmamız gerekiyor.” dedi. »

Samsun Cumhuriyet Meydanı Projesine İtirazlar Yükseliyor

Kentsel Dönüşüm - Samsun Cumhuriyet Meydanı Projesine İtirazlar Yükseliyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhuriyet Meydanı’nda ve Site Cami çevresinde yapmayı planladığı kentsel dönüşüm çalışmasıyla ilgili mülk sahiplerinden belediyeye itirazlar yapılmaya devam ediyor. »

Bakan Kurum’dan Kanal İstanbul ve Kentsel Dönüşüm Açıklaması

Bakan Kurum’dan Kanal İstanbul ve Kentsel Dönüşüm Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Kanal İstanbul sayesinde oluşacak cazibeden devletin ve milletin faydalanacağını belirterek, "Bu proje İstanbul'un marka değerine değer katacak, Türkiye'yi dünyada lider ülke yapacak bir projedir." dedi. »

Ayder'de Dağın İçerisine Otopark Yapılıyor

Kentsel Dönüşüm - Ayder'de Dağın İçerisine Otopark Yapılıyor

Ayder Yaylası'nda kentsel dönüşüm kapsamında dağ yamacının içerisine bin 732 araçlık otopark inşaatı sürüyor. Üzeri çimle kaplanacak olan ve dışarıdan görülmeyecek otoparkın yüzde 15'i tamamlandı. »

Binaların Taşıyıcı Kolonlarını Kaldırmışlar

Kentsel Dönüşüm - Binaların Taşıyıcı Kolonlarını Kaldırmışlar

Rize’de kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkım çalışmalarına başlandı. Çalışmaları sırasında binaların taşıyıcı kolonlarının yerlerinin değiştirildiği ortaya çıktı. »

Altınpark Arkeolojik Parka Dönüştürülecek

Kentsel Dönüşüm - Altınpark Arkeolojik Parka Dönüştürülecek

Konak Belediyesi tarihi Altınpark Kazı Alanı için hazırlanan avan proje ile Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna başvuru yaptı. »

Belediye, Yargı Kararına Rağmen Dönüşümde Israrcı

Kentsel Dönüşüm - Belediye, Yargı Kararına Rağmen Dönüşümde Israrcı

Hemşin’de son kentsel dönüşüm projesine ilişkin bilirkişiler, planlanan konut sayısının ihtiyacın iki katı olduğunu belirtti. »

İstanbul'un En Yaşlı Konutları Fatih ve Beyoğlu'nda

Kentsel Dönüşüm - İstanbul'un En Yaşlı Konutları Fatih ve Beyoğlu'nda

İstanbul'da 1980 yılı ve öncesi yapılan bina sayısı 263 bine yaklaşırken, bu alanda başı 32 bin adetle Fatih, 17 bin adetle Beyoğlu çekiyor. »

Kentsel Dönüşüm, Kiraları İkiye Katladı

Kentsel Dönüşüm, Kiraları İkiye Katladı

Rize'de deniz dolgusu üzerine yapılan ve korozyon nedeniyle riskli duruma gelen 23 hektarlık alandaki 118 dükkân, 174 ofis ve 60 konutta kentsel dönüşüm başladı. Proje ile birlikte kiralık iş yeri arayanların sayısı artınca kentte kiralarda bir anda... »

Kentsel Dönüşüm Mağdurlarına 5 Aydır Kira Ödemesi Yapılmıyor

Kentsel Dönüşüm Mağdurlarına 5 Aydır Kira Ödemesi Yapılmıyor

Antalya’nın Kepez ilçesinde kentsel dönüşüm projesindeki hak sahibi vatandaşlara 5 aydır kira yardımı ödemesi yapılmaması tepki topladı. »

Kentsel Dönüşümde Faiz Desteği Artırıldı

Kentsel Dönüşümde Faiz Desteği Artırıldı

Binasını yenilemek veya güçlendirmek isteyenlerin bankalardan kullanacağı kredilere verilen faiz desteğinde güncellemeye gidildi. »

Rize’de Riskli Binalarda Yıkım Başladı
Kentsel Dönüşüm - Rize’de Riskli Binalarda Yıkım Başladı

Rize'de deniz dolgusu üzerine yapılan ve korozyon nedeniyle riskli duruma gelen 4 bin 174 bağımsız yapıda, kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkım çalışmalarına başlandı. »

MİT Kooperatifi’nde Adrese Teslim Kentsel Dönüşüm
MİT Kooperatifi’nde Adrese Teslim Kentsel Dönüşüm

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı karşısında yer alan MİT Mensupları Kooperatifi’ne yönelik kentsel dönüşüm sürecini online basın toplantısında masaya yatırdı. »

Rize'de Binalar Birbirine Yaslanıyor
Kentsel Dönüşüm - Rize'de Binalar Birbirine Yaslanıyor

Rize'de deniz dolgusu üzerine yapılan ve korozyon nedeniyle riskli duruma gelen 4 bin 174 bağımsız yapıda, kentsel dönüşüm projesi başladı. Vali Çeber, “Dolgu alanında 50-60 yıl öncenin tekniğiyle yapılan binalar adeta birbirine yaslanarak ayakta... »

Balkonları Çöken Bina, 44 Gün Sonra Yıkıldı
Kentsel Dönüşüm - Balkonları Çöken Bina, 44 Gün Sonra Yıkıldı

Avcılar'da süreci tamamlanmadan balkon demirleri sökülmek istenirken iki balkonu birden çöken bina 44 gün sonra yıktırıldı. »

Zoraki Dönüşüm Yargıda
Kentsel Dönüşüm - Zoraki Dönüşüm Yargıda

Güngören’in ‘riskli alan’ ilan edilerek kentsel dönüşüme zorlanan Tozkoparan ve Küba mahallerindeki 900 haneye gönderilen tahliye tebligatları yargıya taşınıyor. »

Yapıları Yıkalım mı Güçlendirelim mi?
Kentsel Dönüşüm - Yapıları Yıkalım mı Güçlendirelim mi?

Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi, İnşaat Mühendisi Şeref Alpago, İzmir depremi sonrası herkesin güvenli konut arayışı içerisine girdiğini belirterek “Yurttaşların yaşadıkları binayı mutlaka testten geçirmesi gerekir.” uyarısında bulundu. »

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çalışanları için Toplu Konut Yapacak
Kentsel Dönüşüm - İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çalışanları için Toplu Konut Yapacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli'deki 91 dönümlük arazisine çalışanları için toplu konut yapacak. Sayısı 720 ile 780 arasında olacağı belirtilen konutlar için 550 kişinin ön kayıt yaptırdığı açıklandı. »

Kartal Belediyesi Riskli Yapıların Yıkımına Devam Ediyor
Kentsel Dönüşüm - Kartal Belediyesi Riskli Yapıların Yıkımına Devam Ediyor

Kartal Belediyesi, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca riskli yapı raporu alınan binaların yıkımına devam ediliyor. »

Rize'nin 'Pisa Kuleleri'nin Yıkımına Başlandı
Kentsel Dönüşüm - Rize'nin 'Pisa Kuleleri'nin Yıkımına Başlandı

Rize'de zeminindeki kayma nedeniyle yan yatmaya başladığı için "Pisa Kuleleri" diye adlandırılan iki binanın da aralarında bulunduğu yapılar, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılıyor. »

Ordu'da Dere Yatağındaki 131 Bina Yıkılacak
Kentsel Dönüşüm - Ordu'da Dere Yatağındaki 131 Bina Yıkılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "131 binanın, 400'e yakın bağımsız bölümün olduğu Ordu genelindeki dere güzergahı üzerinde taşkın riski altında olan binaların yıkımını da 3 ay içerisinde tamamlıyoruz." dedi. »

Çorum'daki 95 Dönümlük Metruk Alan Dönüştürülecek
Kentsel Dönüşüm - Çorum'daki 95 Dönümlük Metruk Alan Dönüştürülecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Çorum merkez ilçe Kale Mahallesi'nin "riskli alan" ilan edilmesi, kentsel dönüşümü hızlandıracağı için kentte memnuniyetle karşılandı. »

“Tozkoparan’da Kentsel Dönüşüm, 1,5 Yılda Bitecek”
“Tozkoparan’da Kentsel Dönüşüm, 1,5 Yılda Bitecek”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Tozkoparan Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin ada bazlı, yerinde, hızlı ve gönüllü bir şekilde 2 ay içinde temellerini atacaklarını, projeyi 1,5 yıl içerisinde de bitireceklerini söyledi. »

Tozkoparan Sakinleri Rantsal Dönüşüm İstemiyor
Kentsel Dönüşüm - Tozkoparan Sakinleri Rantsal Dönüşüm İstemiyor

Riskli alan ilan edilen ve 900 haneye tahliye tebligatı gönderilen Tozkoparan’da mahalle sakinleri haklarının gasp edildiğini iddia ederek tepki gösteriyor. »

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!