Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Kentsel Dönüşüm

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI VE TÜM DETAYLARI

Halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen yasa aslında 6306 sayılı Afet riski altında alanların dönüştürülmesi hakkında çıkarılan ve resmi gazetede yayınlanan kanundur. Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan seçenekler iki farklı şekilde ele alınabilir.

...
Devlet tarafından afet riski altında bulunan alanlar 1999 yılı öncesinde yapılmış ve risk analizi sonucu riskli ilan edilen alanlar

Kentsel dönüşüm hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de kapladığı il ve ilçelerdir. Fakat 6306 sayılı kanun tüm Türkiye’yi kapsamaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında olmak için yeter ki kat malikleri ve menkul sahiplerinin risk raporu alarak bu avantajdan faydalanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Krediden faydalanmak için yapılması gerekenlerin başında “riskli yapı tespit raporu” almak geliyor. Ardından bakanlık ile anlaşması bulunan Bankalardan 120 ay geri ödemeli ve %3 oranında faiz imkanları ile bu krediden faydalanmaları mümkün olmaktadır. Bir diğer önemli not ise kentsel dönüşüm kredisinden faydalanan kat maliklerinin aynı zamanda kira yardımı alabilmesi mümkün değildir.

Kentsel Dönüşüm Yasası Sürekli Yenileniyor

2012 Ağustos ayında aktif edilen ve 2013-2014 yıllarında uygulamalarını görerek eksikliklerin belirlenmesi sayesinde ara yenilikler ile daha da iyileştirilen bu yasa, her geçen gün daha avantajlı bir hal alabilmektedir. Bu nedenle kat maliklerinin kentsel dönüşüm kapsamındaki haberleri güncel şekilde takip edebilmeleri için Yapi.com.tr haberlerine abone olmaları gerekmektedir.

Armutlu'da Kentsel Dönüşümde Yetki Kargaşası

Armutlu'da Kentsel Dönüşümde Yetki Kargaşası

İstanbul'un ünlü semti Armutlu’da kentsel dönüşümde yetki kargaşası ortaya çıktı. »

"Bina Bazlı Dönüşüm, Doğru Bir Dönüşüm Değil"

Kentsel Dönüşüm - "Bina Bazlı Dönüşüm, Doğru Bir Dönüşüm Değil"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, "Bina bazlı dönüşüm, doğru bir dönüşüm değil. Aslında risk taşıyan binalar için doğrudur, yenilemek lazım ama şehircilik ilkeleri açısından ada bazlı bir dönüşüm gerekiyor." dedi. »

Kentsel Dönüşüm Yasası Değişiyor!

Kentsel Dönüşüm Yasası Değişiyor!

Kentsel dönüşüm yasası Kanun Hükmünde Kararname ile değişecek. Tapusuz gecekondusu kaçak katı olan da yeni konut sahibi olabilecek. Rantsal dönüşüm, ver babam ver, anlayışı sona erecek. İstanbul’un nüfusunun iki katına çıkması önlenecek. »

7.5 Milyon Hane ve İş Yeri 'Dönüştürülecek'

Kentsel Dönüşüm - 7.5 Milyon Hane ve İş Yeri 'Dönüştürülecek'

Bakan Özhaseki, "Yılda 500 bin bağımsız birim olmak üzere tam 7,5 milyon hanenin ve iş yerinin dönüştürülmesini hesaplamaktayız" dedi. »

Kentsel Dönüşümde Yeni Uygulama Modeli

Kentsel Dönüşümde Yeni Uygulama Modeli

Kentsel dönüşümde niteliği ve süreçleri iyi tanımlanmış, sosyo-ekonomik boyutları güçlendirilmiş ve katılımcı bir yaklaşıma dayanan bütüncül bir uygulama modeli geliştirilecek. »

Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor

Gaziosmanpaşa’da Kentsel Dönüşüm Hızlanıyor

Yaklaşık 500 bin kişilik nüfusuyla Gaziosmanpaşa, son yıllarda kentsel dönüşüm faaliyetlerinin arttığı İstanbul ilçelerinden biri olarak dikkat çekiyor. »

"İstanbul’un Dönüşüm Anayasası Açık Alan Yaratmak Olmalı"

Kentsel Dönüşüm - "İstanbul’un Dönüşüm Anayasası Açık Alan Yaratmak Olmalı"

Boğaziçi Üniversitesi Finans Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin düzenlediği 2. İnşaat Ekonomisi Zirvesi, GYODER iş birliğiyle Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. »

Metrekaresi 10 Bin Liradan Başlıyor

Kentsel Dönüşüm - Metrekaresi 10 Bin Liradan Başlıyor

Kentsel dönüşümün yoğun olarak yaşandığı bölgelerin başında gelen Bağdat Caddesi’nde fiyatların seyrini ise TSKB Gayrimenkul Değerleme şirketi uzmanı Delal Ekinci inceledi. »

Betondan Yine Vazgeçilmiyor: Yaylalarda Kentsel Dönüşüm

Betondan Yine Vazgeçilmiyor: Yaylalarda Kentsel Dönüşüm

Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki yaylalarda bulunan kaçak yapılar yıkılacak, Ayder ve Uzungöl’de kentsel dönüşüm projesi uygulanacak »

Kentsel Dönüşümde Hedef; 500 Bin

Kentsel Dönüşümde Hedef; 500 Bin

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, kentsel dönüşümde 500 bin yenilenmenin hedeflendiğini bildirdi. »

Küçük Armutlu Mahallesi için Yeni İmar Planı

Kentsel Dönüşüm - Küçük Armutlu Mahallesi için Yeni İmar Planı

İstanbul'da Küçük Armutlu Mahallesi'nin yıkılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni plan hazırladı. »

"Depreme Hazırlık Yasası" Geliyor

Kentsel Dönüşüm - "Depreme Hazırlık Yasası" Geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Algısı iyi olmayan kentsel dönüşüm yasası rant yasası gibi algılanıyor. Bu nedenle biz yeni yasada dönüşümün asıl amacına uygun olan depreme hazırlık yasasını hazırladık. Dönüşümün bütçesi de tamam” dedi »

Sosyal Tesisler "Kentsel Dönüşüm" için Satılacak
Sosyal Tesisler "Kentsel Dönüşüm" için Satılacak

İller Bankası’nın tüm sosyal tesisleri “Kentsel Dönüşüm Fonu” için satılacak. »

Kentsel Dönüşümde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kentsel Dönüşümde Dikkat Edilmesi Gerekenler

7 milyonu aşkın riskli yapısı olan Türkiye için kentsel dönüşüm öncelikli çözüm bekleyen konulardan biri. 2012’de başlayan dönüşüm süreci bugüne kadar istenen hızla gitmese de bundan sonrası için hedef büyük. Yılda 500 bin konutun yenilenmesi... »

Ayder Yaylası'nda Kentsel Dönüşüm Tedirginliği
Ayder Yaylası'nda Kentsel Dönüşüm Tedirginliği

Rize’de bulunan Ayder Yaylası’nda TOKİ tarafından hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projesi, işletmecileri tedirgin ediyor. »

"Kentsel Dönüşüm Uygulamaları, Yeni Sorun Alanları Yaratıyor"
"Kentsel Dönüşüm Uygulamaları, Yeni Sorun Alanları Yaratıyor"

İnşaat Mühendisleri Odası Cemal Gökçe, kentsel dönüşüm bölgelerinin deprem riski olan bölgelerle örtüşmediğini belirterek “Depreme karşı yapı stokunu güvenli hale getirmek iddiasıyla başlatılan kentsel dönüşüm uygulamaları, yeni sorun alanları... »

'7 Milyondan Fazla Riskli Konut Var'
Kentsel Dönüşüm - '7 Milyondan Fazla Riskli Konut Var'

Türkiye İMSAD Başkanı Erdoğan: "Ülkemizde 7 milyondan fazla riskli konumda yapı mevcut. Yaşanan her deprem sonrası felaket senaryoları dile getirmek yerine, yapısal problemleri çözüp ülkemizin daha güvenli yapılara ulaşmasını sağlamalıyız ve depremi... »

Danıştay Sulukule’de Bir Kez Daha Kamu Yararı Bulmadı
Kentsel Dönüşüm - Danıştay Sulukule’de Bir Kez Daha Kamu Yararı Bulmadı

Danıştay, Sulukule mahallesinin 2. avan projesini uygun bulan yerel mahkeme kararını bozdu. Avukat Küey, "Hukuki olarak hep kazanıyoruz ama mahalleyi kaybettik" dedi. »

Belediyeden Kentsel Dönüşüm İndirimi
Belediyeden Kentsel Dönüşüm İndirimi

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi'de devam eden kentsel dönüşüm uygulamasında binaları inşa eden müteahhitlerin ödemesi gereken 17 çeşitli harcın alınmadığını söyledi. »

Ayder Yaylası’nı Ranta Açacaklar
Kentsel Dönüşüm - Ayder Yaylası’nı Ranta Açacaklar

Erdoğan’ın “Kirlettik, rezil ettik” açıklamasının ardından dün Ayder Yaylası için kentsel dönüşüm projesi ihalesi yapıldı. Karadeniz İsyandadır Platformu’ndan Dağıstanlı, “Amaç Ayder’i korumak değil, ranta açmak” dedi »

30 Yıldır Korunamayan Ayder Yaylası TOKİ'ye Emanet
Kentsel Dönüşüm - 30 Yıldır Korunamayan Ayder Yaylası TOKİ'ye Emanet

Rize'de 5 ayrı koruma kararına rağmen kaçak yapıların yükseldiği doğa harikası ve önemli turizm merkezlerinden olan Ayder Yaylası'nda, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi için ihale yapıldı. »

Kentsel Dönüşümde 'Türbe' Tartışması
Kentsel Dönüşümde 'Türbe' Tartışması

Erzurum'da merkez Yakutiye İlçesi'ndeki Hasan-ı Basri Mahallesi'nde başlatılan kentsel dönüşüm ile birlikte 'türbe krizi' ortaya çıktı. Mahalleden birkaç kişi, 'Türbeyi yıktırmayız' diyerek inşaat çalışmalarına engel oldu. »

Binlerce Dönüşümzede Çözüm Bekliyor
Kentsel Dönüşüm - Binlerce Dönüşümzede Çözüm Bekliyor

Eski, riskli evlerde yaşayan vatandaş yeni ev hayali ile kentsel dönüşüme evet dedi, ancak sonu hüsran oldu. Kimi vatandaşın eski evi yıkıldı, yenisi için kazma dahi vurulmadı, kimisinde inşaatlar yarım kaldı. Binlerce dönüşümzede sorunlarına çözüm... »

Fikirtepe'de 45 Milyar Liralık İnşaat Ekonomisi
Kentsel Dönüşüm - Fikirtepe'de 45 Milyar Liralık İnşaat Ekonomisi

Kentsel dönüşümün devam ettiği Fikirtepe'de biten bazı projelerde yaşam başlarken, bölgede sadece dönüşüm sürecinde 45 milyar liralık bir inşaat ekonomisinin oluştuğu belirtildi. »

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Değişti
Kentsel Dönüşüm - Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Değişti

Son olarak 2013 yılında bir değişiklik geçiren ve özellikle imar hakları konusunda yaklaşık 4 yıldır tartışmalı maddeler içeren ‘Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ değişti. »

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!