Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

2. Uluslararası Living Steel Yarışmasının Kazananları Belli Oldu

Küresel iklim koşullarının değişmesiyle ortaya çıkan yeni, sürdürülebilir ve dayanıklı konut ihtiyacına, malzeme olarak çeliğin kullanıldığı, tasarım yönünden etkin ve yenilikçi yaklaşımlar getirmek adına düzenlenen Living Steel yarışmasının kazananları belli oldu.

yapi.com.trKüresel iklim koşullarının değişmesiyle ortaya çıkan yeni, sürdürülebilir ve dayanıklı konut ihtiyacına, malzeme olarak çeliğin kullanıldığı, tasarım yönünden etkin ve yenilikçi yaklaşımlar getirmek adına düzenlenen 2. Uluslararası Living Steel Sürdürülebilir Konut Mimarisi Yarışması'nın kazananları belli oldu.


Brezilya, Çin ve İngiltere'de gerçekleştirilecek yapılar için projeleri seçilen mimarlık ofisleri sırasıyla şöyle:
Andrade Morettin Arquitetos Associados Ltda, Brezilya
Knafo Klimor Architects, Architects And Town Planners, İsrail
Cartwright Pickard Architects, İngiltere

İlk üçe layık görülen firmalara 50,000 € tutarında ödülün yanısıra projelerini gerçekleştirme fırsatı da veriliyor.

Ödül kazanmaya layık görülen diğer 15 katılımcı ise 10,000'er € ile ödüllendirildiler.

Birleşmiş Milletler'in verilerine göre gezegenemizin nüfusu önümüzdeki 25 yıl içinde 8 milyarı bulacak. 2030 yılında, 2005 yılına kıyasla yüzde 40 daha fazla konut ve altyapı ihtiyacı hissedilecek. Bu ihtiyacı giderebilmek için, 25 yıl içinde saatte dört binden fazla konut inşa edilmesi gerekiyor.

Living Steel Yönetim Kurulu Başkanı Anand Sen, mimarların artık bu spesifik ihtiyacı düşünerek hareket etmeleri gerektiğini söylüyor ve ekliyor: " Benzersiz ve sosyal açıdan bütünlük taşayan bir yerde yaşamak için yeni çözüm önerileri getirmek zorundayız. Ödül kazanan katılımcıların hepsi yaratıcılıktaki yetenekleri; enerji tasarrufu, yağmur suyu biriktirme, ısıtma ve soğutma sistemlerindeki önerileriyle ufuk açtılar. Çelik tasarımsal esnekliği, sürdürülebilir ve konforlu yaşam alanları sunması açısından, bu tip konutların yapımında kullanılabilecek en doğru malzeme. "


Ödül kazananlar başkanlığını Andrew Ogorzalek'in yaptığı ve Glenn Murcutt, James Berry, Andrew Ogorzalek, Cui Kai, Jaime Lerner (UIA), Roberto Loeb ve Nicholas de Monchaux (UIA) 'dan oluşan jüri tarafından seçildi.


Andrade Morettin Arquitetos Associatos, Brezilya


Jüri, Andrade Morettin Arquitetos Associados Ltda tarafından gerçekleştirilen Brezilya projesinin basitliği ve şıklığının yanında yapının kültürel ve fiziksel çevreye uyumundan etkilendiğini belirtti.


David Knafo Tagit Klimor, Çin

David Knafo Tagit Klimor tarafından tasarlanan Çin projesi ise, yeşil alanı, yüksek yoğunluklu bir yapının ayrılamaz bütünü olarak algılamasından dolayı seçildi.


Cartwright Pickard Arxhitects's, İngiltere
Üçüncülük ödülünü alan Cartwright Pickard Architects’s ise dış yapısında modüler konstrüksiyon kullanımı ve fonksiyonel kullanım özellikleri nedeniyle ödüle değer bulundu.

Brezilya'da gerçekleştirilecek yapı Recife kensel dönüşüm projesinin bir parçası olacak. Çin için tasarlanan proje Wuhan kenti yakınlarındaki Han Yang bölgesinde hayata geçecekken, İngiltere projesi Thames bölgesinde yer alacak.

88 ülkeden 1100 yarışmacının katılım gerçekleştirdiği Living Steel yarışması hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/yarismalar/2-uluslararasi-living-steel-yarismasinin-kazananlari-belli-oldu_56404.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!