Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

2001 Benedictus Ödülü Yamaguchi'nin

Takashi Yamaguchi & Associates, 1638 yılında yapılan tarihî Reigenkou-ji Tapınağı'na lamine cam kullarak tasarladığı ek yapı ile ticari yapılar kate

Yapı Dergisi/237akashi Yamaguchi & Associates, 1638 yılında yapılan tarihî Reigenkou-ji Tapınağı'na lamine cam kullarak tasarladığı ek yapı ile ticari yapılar kategorisinde 2001 Benedictus Ödülü'nün sahibi oldu. "Cam tapınak" olarak adlandırılan yapı 1998'de tamamlandı. Tapınağa yapılan ekin biçimsel olarak Zen inancını yansıtması, meditasyon için uygun sakin bir mekân olması gerekiyordu. Özgün tapınağın bütünselliğini devam ettirmek için yeni yapı yer altına yerleştirildi. Zemin üzerinde yalnızca ince, saydam bir cam kutu yükseliyor.
Cam tapınakta ışıkla dolan bir cam mimari yaratmayı hedeflediğini söyleyen Yamaguchi, dış dünyadaki değişimler ışıklıktan görülse yeraltında rüzgârın hissedilemeyeceğini, duymayı ve dokunmayı engelleyen bir mekânın görme duygusunu keskinleştireceğini ve herşeyin sessiz bir sinemaya dönüşeceğini belirtiyor.
Konut kategorisinde 2001 Benedictus Ödülü Meksikalı ve ABD'li mimarlara verildi.
TEN Arquitectos'tan Bernardo Gomez-Pimienta ve Enrique Norten'ın tasarladığı
IA Evi, lamine camdan yaratılan bir kristal prizma ile hemen karşıdaki göle açılıyor.
Vincent James Associates'in James Carpenter Design Associates ile birlikte tasarladığı Dayton Evi'nde de lamine cam iç mekânla dış mekânı kesintisiz olarak birleştiren bir araç olarak kullanılıyor.
2001 Benedictus Öğrenci Ödülü'nü ise Oklahama Devlet Üniversitesi'nden beşinci sınıf öğrencisi Daniel Ralls, çokamaçlı eğlence yapısı ile kazandı.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/2001-benedictus-odulu-yamaguchinin_133.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!