Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

2009 Pritzker Ödülü Peter Zumthor'un oldu

Hyatt Vakfı tarafından verilen dünyanın en prestijli mimarlık ödülü Pritzker, bu yıl İsviçreli Mimar Peter Zumthor'un oldu. 65 yaşındaki Mimar, 29 Mayıs'ta Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te gerçekleştirilecek resmi ödül töreninde, 100 bin dolar para ödülünün ve bronz madalyanın sahibi olacak.

yapi.com.tr
2009 Pritzker Ödülü Peter Zumthor'un oldu

Hyatt Vakfı tarafından verilen dünyanın en prestijli mimarlık ödülü Pritzker, bu yıl İsviçreli Mimar Peter Zumthor’un oldu. 65 yaşındaki Mimar, 29 Mayıs’ta Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te gerçekleştirilecek resmi ödül töreninde, 100 bin dolar para ödülünün ve bronz madalyanın sahibi olacak.

Hyatt Vakfı Başkanı Thomas J. Pritzker, jüri kararını açıklarken şunları söyledi: "Peter Zumthor, tüm dünyadaki meslektaşlarının hayran olduğu, işine odaklanan, ilkeli, azimli ve usta bir mimardır. Bütün Peter Zumthor yapıları güçlü ve ölümsüz bir varlığa sahiptir. O, net ve kesin düşünceyi şiirsel boyutlarla birleştirebilen nadir bir yetenektir."

Pritzker Ödülünün sahibi Peter Zumthor ise, "Son 20 yılda yaptığımız mimari işlerin onaylanarak ödüle layık görülmesi muhteşem bir duygu. İşlerimizin profesyonel dünyada onay görmesi bizi gururlandırırken, genç profesyonelleri de kaliteli işler yapmaya çabaladıkları takdirde, herhangi bir promosyona gerek olmadan işin kendini fark ettireceği konusunda yüreklendirecektir" dedi.Zumthor, 1943 yılında Basel’de doğdu. Tasarımlarının çoğu İsviçre'de olmasına rağmen, Almanya, Avusturya, Hollanda, İngiltere, İspanya, Norveç, Finlandiya ve Amerika'da da projeler gerçekleştirdi. En ünlü projesi, İsviçre'nin Vals kentindeki kaplıcalar. Eleştirmenlerce en son övülen projesi ise Almanya'daki Field Şapeli. Pritzker Jürisi, ödülü verirken sadece bu binaları değil, "hem şaşırtıcı derecede modern, hem de tarihin katmanlarını barındırarak tamamıyla huzura erdiren bir proje" olarak görülen Köln'deki Kolumba Müzesi'ni de belirleyici olarak gördü.Pritzker Mimarlık Ödülü

Hyatt Vakfı tarafından 1979’dan beri her yıl verilen Pritzker Mimarlık Ödülü, yeteneği, önsezileri ve sorumluluk bilinciyle, topluma ve mimarlığa anlamlı katkılar sağlayan mimarları onurlandırıyor. "Mimarlığın Nobel Ödülü" olarak tanımlanan Pritzker, her sene, adaylar arasından kimin, hangi projeleriyle ve hangi nedenlerle bu büyük ödüle layık görülebileceği üzerine mimarlık camiasında tartışma yaratıyor.

Mimarlığın en prestijli ödülü olarak kabul edilen Pritzker Mimarlık Ödülü’nün nominatörleri, her milletten; devlet memurları, yazarlar, akademisyenler, mimarlar, mimarlık kurumları ya da sanayiciler arasından seçiliyor. Bugüne kadar 47 ülkeden, 500’den fazla nominatör belirlendi.

Pritzker Ödülü Kazanan Mimarlar

2008 - Jean Nouvel / Fransa
2007 - Richard Rogers / İngiltere
2006 - Paulo Mendes da Rocha / Brezilya
2005 - Thom Mayne / ABD
2004 - Zaha Hadid / İngiltere
2003 - Jorn Utzon / Danimarka
2002 - Glenn Murcutt / Avustralya
2001 - Jacques Herzog ve Pierre de Meuron / İsviçre
2000 - Rem Koolhaas / Hollanda
1999 - Sir Norman Foster / İngiltere
1998 - Renzo Piano / İtalya
1997 - Sverre Fehn / Norveç
1996 - Rafael Moneo / İspanya
1995 - Tadao Ando / Japonya
1994 - Christian de Portzamparc / Fransa
1993 - Fumihiko Maki / Japonya
1992 - Alvaro Siza / Portekiz
1991 - Robert Venturi / ABD
1990 - Aldo Rossi / İtalya
1989 - Frank O. Gehry / ABD
1988 - Gordon Bunshaft / ABD ve Oscar Niemeyer / Brezilya
1987 - Kenzo Tange / Japonya
1986 - Gottfried Boehm / Almanya
1985 - Hans Hollein / Avusturya
1984 - Richard Meier / ABD
1983 - Ieoh Ming Pei / ABD
1982 - Kevin Roche / ABD
1981 - James Stirling / İngiltere
1980 - Luis Barragan / Meksika
1979 - Philip Johnson / ABD

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/2009-pritzker-odulu-peter-zumthorun-oldu_68233.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!