Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

2010 "Design&Construct" Öğrenci Çelik Köprü Yarışması Maratonu Tamamlandı

Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü (BÜYAP) tarafından bu sene dördüncüsü gerçekleştirilen “Design&Construct – Öğrenci Çelik Köprü Yarışması”, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü’nde üç günlük bir maratonun ardından sona erdi. Yarışmanın genel değerlendirmesi sonucunda Karadeniz Teknik Üniversitesi ekibi "Steel Punch" birinciliğe layık görüldü.

yapi.com.tr
5 2010 "Design&Construct" Öğrenci Çelik Köprü Yarışması Maratonu Tamamlandı

B> Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü (BÜYAP) tarafından bu sene dördüncüsü gerçekleştirilen “Design&Construct – Öğrenci Çelik Köprü Yarışması”, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü’nde üç günlük bir maratonun ardından sona erdi.

16 Nisan 2010 tarihinde başlayan ve 18 Nisan günü sona eren organizasyonun ilk günü, tasarladıkları köprüleri kuran yarışmacı takımlar, bu kurulum sonrası sunumlar yaparak köprüler, mimarlık ve inşaat mühendisliği alanlarında uzman öğretim üyeleri ve sektördeki lider firmaların üst düzey yöneticilerinden oluşan jüri kurulunu etkilemeye çalıştı.

Ürünlerin estetik açıdan değerlendirildiği bu ilk günün ardından yarışmacılar, kurulumda zamana karşı yarıştılar. Aynı zamanda yatay ve düşey ağırlık testleri uygulanan köprüler, maliyet ve verimlilik kategorisinde ölçütlendirildiler. Tüm bu değerlendirmeler sonucunda ise, ortaya çıkan genel performans puanlarına göre yarışmayı birinci sırada tamamlayan üniversite takımları belirlendi.

Sonuçlar şöyle:

Genel Sonuç


Steelpunch - KTÜ. Fotoğraf: Doğan Hasol

Birincilik: Steel Punch – Karadeniz Teknik Üniversitesi
İkincilik: PonsArcus – Dokuz Eylül Üniversitesi
Üçüncülük: Pasteel – Pamukkale Üniversitesi
Dördüncülük: KöprüMania – Karadeniz Teknik Üniversitesi
Beşincilik: Art of Structure – Kocaeli Üniversitesi


Synergy – Anadolu Üniversitesi

Estetik Kategori:

Synergy – Anadolu Üniversitesi
Köprümania – Karadeniz Teknik Üniversitesi
Steel Punch – Karadeniz Teknik Üniversitesi
SteelAlliance – Kültür Üniversitesi
BEE-ridge – İstanbul Teknik Üniversitesi


TİTUS - Mustafa Kemal Üniversitesi. Fotoğraf: Doğan Hasol

İşçi Süre Verimliliği:

Steel Punch – Karadeniz Teknik Üniversitesi
Köprümania – Karadeniz Teknik Üniversitesi
TİTUS – Mustafa Kemal Üniversitesi
Pasteel – Pamukkale Üniversitesi


PonsArcus – Dokuz Eylül Üniversitesi. Fotoğraf: Doğan Hasol

Deplasman Verimliliği :

PonsArcus – Dokuz Eylül Üniversitesi
Pasteel – Pamukkale Üniversitesi
BEE-ridge – İstanbul Teknik Üniversitesi
TOGAN – Dokuz Eylül Üniversitesi
Art of Structure – Kocaeli Üniversitesi


Gurup Sırat – Ege Üniversitesi. Fotoğraf: Doğan Hasol

Ağırlığın Verimliliği:

TİTUS - Mustafa Kemal Üniversitesi
Gazi Tasarım – Gazi Üniversitesi
Art of Structure – Kocaeli Üniversitesi
SteelAlliance – Kültür Üniversitesi
Gurup Sırat – Ege Üniversitesi

Anadolu Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi,Ege Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gazi Üniversitesi,İstanbul Kültür Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi ve birincilik kazanan Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden ekiplerin katıldığı “2010 Design&Construct” Yarışması, Kayı İnşaat’ın ana sponsorluğunda gerçekleştirildi.


SteelAlliance - Kültür Üniversitesi. Fotoğraf: Doğan Hasol

Organizasyonun diğer sponsorları arasında ise İzka, Soyak, İstanbul Ticaret Odası, Tekfen Emlak Geliştirme, Yapı Merkezi,Rozak,STFA, Yapı-Endüstri Merkezi, İnşaat Mühendisleri Odası (İstanbul Şubesi), OGP, Mika, Reinforced Earth ve ARUP gibi önemli firmalar yer aldı.

Birinciliğe layık görülen KTÜ’den “Steel Punch” isimli ekibin 4000 TL ödül sahibi olduğu yarışmanın ikinciliğine seçilen Dokuz Eylül Üniversitesi ekibi “PonsArcus”a 2000 TL, üçüncü olan Pamukkale Üniversitesi ekibi “Pasteel”e ise 1000 TL ödül verildi.

Yarışmanın üçüncü günü, sponsorların sunumları ve ödül töreniyle son buldu.

BÜYAP Hakkında

1987 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrencileri tarafından kurulan Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü (BUYAP) inşaat mühendisliği öğrencilerini bir araya getirip öğrenciler arasındaki ilişkileri geliştirmek ve iş hayatını öğrencilik yıllarında tanımalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu hedefe ulaşmak için gerektiğinde sektörle de işbirliği yaparak çeşitli aktiviteler düzenlemektedir. Kulübün düzenlediği etkinlikler arasında İlkokulumuz Sosyal Sorumluluk Projesi, Nisan Aylarının Geleneksel Sinan’a Saygı Konferansı, Civil Career Semineri ve üniversite öğrenciler tarafından hazırlanan Civil News dergisi bulunmaktadır.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/2010-designconstruct-ogrenci-celik-kopru-yarismasi-maratonu-tamamlandi_78726.html

Read Comment Section
5 Yorum Yorum Yaz
  • Boğaziçi ünv. yapı klubüne yapmış oldukları başarılı organizasyon için kutluyorum. üstte yorum yapan arkadaşlardan Muhammet arkadaşım kullanmış olduğu "Yarışma inşaat mühendisliği öğrencileri için kaçırılmayacak bir fırsattır." cümlesini Mimarlar içinde kullanmak isterim. bu yarışma mezun olduktan sonra girecek olduğumuz gerçek dünyanın da bir simülasyonu gibi. Lakin açılış konuşmalarının yapıldığı gün sayın Doğan Hasol'un sunumunda anlatmak istediği gibi iyi işler bu iki disiplinin birlikte çıkardığı işlerdir. Bu bağlamda yarışma kurallarında bir küçük düzeltmenin yapılmasının ve estetik puanlarından genel sonucu etkileyebilecek bir sisteme kavuşmasını sağlamanın, yarışmayı bir mühendislik öğrencisi yarışması kapsamından çıkarıp mimarlık öğrencisinin ihtiyacı ve teşviğiyle oluşturmanın daha ileriyi hedefleyen yarışma sonuçları doğuracağından şüphem yok. sadece küçük bir öneriydi. :) Saygılarla; YANITLA
  • karadeniz teknik geçen yıl da birinci olmuş. hem ktü'yü hem de büyap'ı tebrik ederim.. YANITLA
  • GElecek senelerde daha iyi olmasını beklediğim, her sene köprü kalitesinin arttığı bir yarışma. Bu sene köprüler birbirinden güzeldi. Boğaziçi üniversitesi böyle bir yarışmayı düzenleyerek çok büyük bir sorumluluğu üzerine almıştır. Yarışma inşaat mühendisliği öğrencileri için kaçırılmayacak bir fırsattır. Organizatörlerin bu yarışmayı her sene bir basamak daha ileri taşıması gerekir. Bu sene de açıkca görülmüştür ki belli hatalar her seneki gibi tekrarlanmıştır. YANITLA
  • Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulubü mensuplarının her birini eşsiz organizasyon kabiliyeti ve gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesinden dolayı canı gönülden kutluyorum. YANITLA
  • teşekürler büyap YANITLA
5 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!