Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

33. DYO Resim Yarışması Sonuçlandı

1967 yılından bu yana sürdürülen ve 1993 yılından itibaren iki yılda bir gerçekleştirilmeye başlanan DYO Resim Yarışması'nın 33.sünün sonuçları belli oldu. Bu yıl 820 sanatçının 1368 eserle katıldığı yarışmanın ödül töreni Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Yaşar'ın ev sahipliğinde

yapi.com.tr
33. DYO Resim Yarışması Sonuçlandı

1967 yılından bu yana sürdürülen ve 1993 yılından itibaren iki yılda bir gerçekleştirilmeye başlanan DYO Resim Yarışması'nın 33.sünün sonuçları belli oldu. Bu yıl 820 sanatçının 1368 eserle katıldığı yarışmanın ödül töreni Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Yaşar'ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Prof. Devrim Erbil, Prof. Neşe Erdok, Prof. Dr. Turan Erol, Prof. Kaya Özsezgin, Prof. Hasan Pekmezci, Prof. Fahri Sümer ve Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan'dan oluşan seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda 'pentür' dalında Mustafa Duymaz'ın 'Zaman Mekan Olay - II', Burçin Erdi'nin 'Gece Masalları - I', İsmail Özgür Soğancı'nın 'Gececiler- II' ve M. Kudret Türküm'ün 'Uyku'; 'özgün baskı' dalında ise Hasan Kıran'ın 'Gösteri II' adlı eserleri ödüle değer bulundu. Değerlendirme raporunda "Özellikle genç sanatçı kuşağının ilgisi açısından DYO Resim Yarışması, kurumlaşma olgusunun somut bir göstergesidir" diyen seçici kurul, pentür dalında 58, özgün baskı dalında da 16 eseri sergilemeye değer buldu.

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Yaşar, yarışmanın gördüğü ilgiden memnun olduklarını dile getirdi. Bu tür organizasyonların gelenekselleşebilmesi için yönetimlerdeki sürekliliğin, strateji ve sistem oluşturmanın, inancın önemini vurgulayan Feyhan Yaşar, bu nedenle yarışmanın ticari aktivitelerinin gölgesinde kalmaması için 25. yıldan itibaren Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı bünyesinde organize edilmekte olduğuna dikkat çekti. Ekonomik krizin yarışma bütçesini nasıl etkileyeceği yönünde gelen bir soruya "Kaynak bir şekilde bulunur; bu iş için ayırdığımız zaman ve ortaya koyduğumuz gönül daha önemli" şeklinde yanıt veren Yaşar, bütçelerini daha da artırmayı planladıklarını; krizleri aşmanın bir yolunun da sürekliliği sağlamaktan ve desteği kesmemekten geçtiğini söyledi. Türkiye'nin ilk özel resim müzesi olduklarını hatırlatan Yaşar, ancak şu anki yerlerinin koleksiyonlarının ancak yüzde 30'unu sergilemeye olanak verdiğini, bu nedenle daha büyük bir müze binası için yer arayışı içinde olduklarını da sözlerine ekledi.

Seçici Kurul Başkanı Turan Erol da, DYO Resim Yarışması'nın kurumsallaşmış yapısı ile aslında bir sistemin adı olduğunu vurgulayarak, DYO Resim Yarışmaları Sergilerinin Devlet Resim ve Heykel Sergisi dışında gelenekselleşebilmiş yegane örnek olduğunun altını çizdi.

Sergi programı

33. DYO Resim Yarışması'nda dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan eserler, yıl boyunca farklı kentlerde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

- İstanbul / Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimar Sinan Salonu: 08 - 16 Ocak 2009
- Edirne / Devlet Güzel Sanatlar Galerisi: 20 - 30 Ocak 2009
- İzmir / Devlet Resim Heykel Müzesi: 04 - 20 Şubat 2009
- Malatya / İnönü Üniversitesi Kongre Kültür Merkezi Sergi Salonu: 03 - 14 Mart 2009
- Şanlıurfa / Devlet Güzel Sanatlar Galerisi: 01 - 10 Nisan 2009
- Ankara / Resim Heykel Müzesi: 16 - 29 Nisan 2009
- Kıbrıs Lefkoşa / Atatürk Kültür Merkezi Sergi Salonu: 04 - 15 Mayıs 2009
- Kayseri / Kültür Merkezi Sergi Salonu: 21 - 30 Mayıs 2009
- Trabzon / Devlet Güzel Sanatlar Galerisi: 04 - 15 Haziran 2009
- Denizli / Devlet Güzel Sanatlar Galerisi: 16 - 30 Ekim 2009

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/33-dyo-resim-yarismasi-sonuclandi_65696.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!