Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

AIGA Aspen Design Challenge: "Suyun Geleceğini Tasarlamak"

Bu tartışmalardan yola çıkan profesyonel tasarım birliği AIGA (American Institute of Graphic Arts) ve sivil global tasarım ağı INDEX, düzenli olarak gerçekleştirilmesi planlanan Aspen Design Challenge’ın ilkinde yeni nesil tasarımcıları global su krizine gelişmeye açık çözümler sunmaya çağırıyor. Uluslararası yarışma, “Suyun Geleceğini Tasarlamak”

yapi.com.tr
1

Yarışma Duyuruları
SON BAŞVURU TARİHİ 15 Aralık 2008
TESLİM TARİHİ 15 Aralık 2008
SONUÇ AÇIKLAMA TARİHİ 1 Şubat 2009
+ Ajandama Ekle

IMG alt="" hspace=5 src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2008\yarismalar\63399.jpg" align=left vspace=5 border=0>Her yıl kirli su kullanımı nedeniyle dünyada 5 milyon insan ölüyor ve Birleşmiş Milletler önümüzdeki 20 yıl içinde 5.5 milyar insanın yeterli taze suya kısıtlı ulaşımdan muzdarip olacağını belirtiyor. Su kıtlığı gerçekten de dünyanın hemen her yerinde ciddi bir tehlike. Arık basın dünyası tarafından ‘yeni petrol’ olarak lanse edilen suyun azalması, sağlıktan refaha, iklim, enerji ve hatta göçe kadar pek çok yaşamsal alanda etki gösteriyor.

Bu tartışmalardan yola çıkan profesyonel tasarım birliği AIGA (American Institute of Graphic Arts) ve sivil global tasarım ağı INDEX, düzenli olarak gerçekleştirilmesi planlanan Aspen Design Challenge’ın ilkinde yeni nesil tasarımcıları global su krizine gelişmeye açık çözümler sunmaya çağırıyor. Uluslararası yarışma, “Suyun Geleceğini Tasarlamak” teması altında öğrencilerden oluşan inter-disipliner çalışma gruplarını sorumlu su kullanımını teşvik edecek, ihtiyacı olanlara temiz su erişimi sağlayacak ve su korunumunun önemi hakkında bilinç arttıracak tasarım çözümleri bekliyor.

Pekin’den Boston’a 250’nin üzerinde üniversiteye sunulan yarışma şartnamesi ve rehberine, aynı zamanda yarışmanın 1 Ekim tarihinden itibaren internet sitesinden ulaşılabilir. Başvurular ve proje gönderimi 15 Aralık tarihine kadar yapılabilir.

Kazananların Aspen Çevre Forumu’nda dünya liderleri, sivil toplum örgütleri, tasarımcılar, gazeteciler ve bilim adamları ile konseptlerini incelikleştirme / geliştirme şansına kavuşacakları yarışmada ödüllü çözümler, Dünya Ekonomi Forumu, Birleşmiş Milletler İklim Değişimi Konferansı ve Dünya Ticaret Zirvesi’nde de tartışmaya açılacak.

Kimler Katılabilir?

Lisans ve yükseklisans öğrencileri ile 2007 yılı mezunlarının katılabileceği yarışma, öğrencileri bir danışman veya fakülte üyesi tarafından başkanlığı yapılacak inter-disipliner ekipler kurmaya teşvik ediyor.

Yarışmanın katılım gereklilikleri ise şöyle sıralanıyor:
Fikrin detaylı açıklamasını içeren bir yaratıcı strateji raporu (max. 500 kelime),
Görsel tasarım ürünü bir rapor veya sunum olarak hazırlanacak proje önerisi,
Uygulama, iş gücü ve kaynak kullanımı maliyeti,
Kamusal bir internet sunucusuna (örn. YouTube) yüklenmek üzere takımın katılım nedenlerini açıklayan 2-4 dakikalık bir video (zorunlu değil),
Katılımcı veya katılımcıların dijital fotoğrafları (zorunlu değil).

Yarışma Takvimi

1 Ekim 2008:
Projelerin çevrimiçi olarak gönderilmesi
15 Aralık 2008: Proje Son Gönderim Tarihi
Şubat 2009: Sonuçların Açıklanması
Şubat-Mart 2009: Finalistlerin konsept ve sunumlarını tekrar elden geçirecekleri süre
Mart 2009: Finalistlerin Aspen Forumu’na katılımları
Ağustos 2009: Finalistlerin Kopanhag’a INDEX’in düzenlediği bir workshopa katılmak üzere davet edilmeleri.
Ekim 2009: Seçilen projelerin yayınlanması.
Kasım-Aralık 2009: Seçilen projelerin Dünya Ticaret Zirvesi’nde sunulması.

Yarışmaya başvurmak veya daha detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/yarismalar/aiga-aspen-design-challenge-suyun-gelecegini-tasarlamak-_63399.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Yarışma kanımca belirli kişilerin fikirlerini daha üst düzeyde kişilere sunma projesi olarak görüyorum.Kağıthanede cendere yolu çevresinden 1968 yılında yapılan tesisin bugün yerinde yeller esiyor. İstanbul ve çevresi dururken Melen çayından İstanbul'a su getirmeğe çalışıyorlar. Geldi tamam Melen Çayı da 10 sene sonra kurudu, o zaman nereden su tedarik edilecek bilen var mı? Ufak bir hatırlatma; 1977 senesi İstanbul valiliği, İski, İller Bankası vs.üst düzey yöneticiler; niçin Küçükçekmece,esenler gibi beldeler su alamıyor diye soru tevcih ettiler. Ben hiçbir politik işlem olmayıp tek nedenin elektrik kesintisinden kaynaklandıgını hatırlattım. Kağıthane röle merkezinde yarım saat elektrik kesilirse Küçükçekmece 8 saat su alamaz dedim ve ispatladım toplantı bitti. Süleyman SELİMOĞLU.(miknatismerkezi). YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!