Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Alternatif Nobel'de Onur Ödülü 'Alternatif' Enerji Düşüne

'Alternatif Nobel' olarak anılan Doğru Yaşam Ödülleri sahiplerini buldu. Çevre ve insan hakları konusunda çaba gösteren kişilerin ve kuruluşların ödüllendirildiği programda, Onur Ödülü ise Çinli çevreci Huang Ming'e verildi.

yapi.com.tr
'Alternatif Nobel'de Onur Ödülü 'Alternatif' Enerji Düşüne

Foto: Dezhou'daki Güneş Vadisi

'Alternatif Nobel' olarak da anılan Doğru Yaşam Ödülleri sahiplerini buldu. Deutsche Welle'nin Türkçe edisyonunda Osman İkiz imzasıyla yayınlanan habere göre, çevre ve insan hakları konusunda çaba gösteren kişilerin ve kuruluşların ödüllendirildiği programda Onur Ödülü, güneş enerjisi üzerine çalışan Çin’den Huang Ming’e gitti.

Yenilenebilir enerji

Onur Ödülü'nü kazanan Huang Ming, yenilenebilir enerji üzerine araştırmalarına Petrol Araştırma Enstitüsü’nde çalıştığı sırada başladı. Kızının doğumundan sonra çevre kirliliği üzerine düşünmeye başlayan Huang Ming, fosil ve nükleer enerjiye alternatif olabilecek güneş enerjisinden yararlanma yöntemleri üzerine araştırmalarını Petrol Araştırma Enstitüsü’nde çalıştığı sırada gizlice yürüttü.

Çalışmalarında ilerleme sağladıktan sonra devlet tarafından da desteklenen Huang Ming, şimdi Güneş Vadisi olarak anılan Dezhou vadisinde güneş enerji santrali kurulmasını sağladı. Güneş enerjisiyle geniş bir bölgenin ısınma ihtiyacının karşılanmasını sağlayan Huang Ming’in çalışmaları sayesinde Çin Parlamentosu 2005 yılında yenilenebilir enerji yasasını kabul etti.

Çevre kirliliği yaratan enerji kaynaklarına karşı kendisini yenilenebilir enerji üzerine çalışmalara adayan Huang Ming, vizyonunu Martin Luther King’in ünlü sözleriyle açıklıyor. "I have a dream – Bir rüyam var" diyen Huang Ming, bir gün bütün insanların gelecek nesillere mavi gökyüzü ve beyaz bulutlar bırakabilmek için yenilenebilir enerji kullanmaya başlayacakları hayaliyle çalışıyor.

Diğer ödüller

Doğru Yaşam Ödülleri'nde 50’şer bin euroluk para ödülleri için de tarımla uğraşanların haklarını koruyan Grain adlı uluslararası organizasyonla, Çad’da diktatörlük döneminde mağdur olanların haklarını arayan Jacqueline Moudeina ve geliştirdiği doğum yöntemleriyle 'dünyanın en ünlü ebesi' olarak tanınan Amerikalı Ian May Gaskin seçildi.Doğru Yaşam Ödülleri

Alman Yeşiller Partisi’nin kurucularından olan ve Avrupa Parlamentosu’nda görev de yapmış olan Jocop von Uexell tarafından İsveç’te kurulan Doğru Yaşam (Right Livelihood) Vakfı, 1980’den bu yana, savaşa karşı barış mücadelesi yürüten, insan hakları, çevre ve halk sağlığı için çalışan, genel olarak hümanist olarak nitelenen kişileri ödüllendiriyor. Doğa ve insana karşı saygı için mücadele eden kişilerin ödüllendirilmesiyle dünya kamuoyunda daha iyi bir dünya kurulabileceği anlayışının yaygınlaşması amaçlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/alternatif-nobelde-onur-odulu-alternatif-enerji-dusune_89230.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!