Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Altın Çekül Ödül Tasarım Yarışması Sonuçlandı

Yapı – Endüstri Merkezi’nce düzenlenen “Altın-Çekül Ödül Tasarım Yarışması” değerlendirme toplantısı, jüri üyeleri Doğan HASOL, Yenal OKTUĞ, Ta

yapitr.com
Altın Çekül Ödül Tasarım Yarışması Sonuçlandı

apı – Endüstri Merkezi’nce düzenlenen “Altın-Çekül Ödül Tasarım Yarışması” değerlendirme toplantısı, jüri üyeleri Doğan HASOL, Yenal OKTUĞ, Tanju ÖZELGİN, Ferhan YÜREKLİ ve Yılmaz ZENGER’ in katılımlarıyla 05.02.2004 Cuma günü saat 14:00’te Yapı – Endüstri Merkezi, Harbiye’de yapılmıştır.

Jüri üyeleri, toplam 66 önerinin katılmasıyla yarışmanın gördüğü yoğun ilgi ve nitelikli katılımın çokluğu nedeniyle, şartnamede verileceği ilan edilmiş bulunan 1., 2. ve 3. ödülün yanısıra 1 adet “Mansiyon” ve 1 adet “Jüri Özel Ödülü” vermeyi yarışmayı açan Yapı-Endüstri Merkezi’ne önermeyi kararlaştırmıştır.

Yapılan değerlendirmede Hasan İsben ÖNEN’in 53 No’lu önerisi, Ferhan YÜREKLİ’nin olumsuz oyuna karşılık, diğer üyelerin olumlu oyları ile Birinciliğe değer görülmüştür. Birinciliğe değer bulunan tasarım; bir çekülü çağrıştıran geliştirilmeye açık güçlü soyut ifadesi ve yalınlığı ile beğeni toplamıştır. Tasarımdaki sağlam fikre karşın makette kullanılan malzeme ve sunum kalitesinin yetersiz düzeyi eleştirilmiştir. Andaçın ise jüri tavsiyeleri doğrultusunda geliştirilmesi beklenmektedir.

Evren YATMAN ve Ahmet Erinç YENER’in 36 No’lu önerileri Ferhan YÜREKLİ ve Yılmaz ZENGER‘ in olumsuz oylarına karşılık, diğer jüri üyelerinin olumlu oyları ile İkinciliğe değer görülmüştür. İkinciliğe değer bulunan tasarım, presizyonlu uygulaması ve amaca yönelik tasarımı ile beğeni toplamıştır. Jüri, görsel bütünlüğünün ve tutarlılığının yanında yeni bir bakış açısı getirmeyişi nedeniyle tasarımı eleştirmiştir.

Suzan GİRGİNKAYA, Elçin KARA ve Özlem ÖZLER’in 38 No’lu önerisi Yenal OKTUĞ’un olumsuz oyuna karşılık, diğer jüri üyelerinin olumlu oyları ile Üçüncülüğe değer görülmüştür. Üçüncülüğe değer bulunan tasarımın ana yaklaşımı başarılı bulunmuştur. Jüri, tasarımın ortaya koyduğu ilginç fikrin uygulamaya tam olarak yansımadığı yönünde eleştiride bulunmuştur. Kazanılan firma tarafından yıllarca saklanacak bir nesne olarak “ödülün” sağlam ve uzun ömürlü olması gerektiğini kaydeden jüri, bu tasarımın beklentiye cevap vermediğini saptamıştır.

Harun EKERBİÇER ve Gökhan ERKEK’ in 16 No’lu önerileri Ferhan YÜREKLİ ve Yenal OKTUĞ’un olumsuz, diğer jüri üyelerinin olumlu oyları ile Mansiyon’a değer bulunmuştur. Mansiyon’ a değer bulunan tasarımın farklı malzemelerin, başarılı şekilde bir araya gelişi ile oluşturulan piramidal bölümü övgüye değer bulunmuştur. Bu bölümün kaide (taban) ile bütünleşmesi ve tabanın biçimi jüri tarafından başarısız bulunmuş, tasarımın hem kavramsal, hem de görsel etkisinin bu nedenle zayıfladığı ifade edilmiştir.

Jüri ayrıca; Onur SÖNMEZ’ in 40 No’lu önerisini oybirliği ile Jüri Özel Ödülü’ne değer görmüştür. Jüri Özel Ödülü’ne değer bulunan tasarım, jüri üyelerince kavramsal olarak son derece başarılı, biçimsel olarak da yalın ve net anlatımlı olması nedeniyle övgüye değer bulunmuştur. Yarışma çeşitli malzemelere verilebilecek bir andaç için açılmış olduğundan, tek malzemeye (betona) referans veren bu tasarım amaca tam uymadığı gerekçesiyle eleştirilmiştir.

Tüm yapıtlar Uluslararası Yapı 2004 İstanbul Fuarı kapsamında 05-09 Mayıs 2004 tarihleri arasında Tüyap Fuar Merkezi /Beylikdüzü'nde sergilenecektir.


Ödüller

1. Ödül


Rumuz Issn8

Tasarımcı Hasan İsben ÖNEN
ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi
Ödülü: (5.000.000.000-TL)


2. Ödül


Rumuz EYVYE

Tasarımcı Evren YATMAN
İçmimar
Ahmet Erinç YENER
Bilkent Üniversitesi Öğrencisi

Ödülü: (3.000.000.000-TL)


3. Ödül


Rumuz 25064

Rumuz ÜÇLEM

Tasarımcı Suzan GİRGİNKAYA
İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlıkta Bilişim Lisansüstü Programı
Elçin KARA
İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlıkta Bilişim Lisansüstü Programı
Özlem ÖZLER
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 4. Sınıf ÖğrencisiÖdülü: (2.000.000.000-TL)


Mansiyon


Rumuz 25064

Tasarımcı Harun EKERBİÇER ve Gökhan ERKEK
MSÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğrencileri

Ödülü: (1.000.000.000-TL)


Jüri Özel Ödülü


Rumuz IK804

Tasarımcı Onur SÖNMEZ
İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğrencisi
Ödülü: (1.000.000.000-TL)http://www.yapi.com.tr/yarismalar/altin-cekul-odul-tasarim-yarismasi-sonuclandi_9796.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!