Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Altın Çekül Ödülü’nü İznik Vakıf Çinileri Kazandı

Altın Çekül Ödülü’nü İznik Vakıf Çinileri Kazandı

yapi.com.tr/Deniz TÜRKERİ
Altın Çekül Ödülü’nü İznik Vakıf Çinileri Kazandı

br/>
Yapı-Endüstri Merkezi tarafından her yıl Yapı İstanbul fuarında verilen ve "Yapının Oscarı" olarak adlandırılan "Altın Çekül-2004 Yapı Ürün Ödülü" 5 Mayıs 2005 Perşembe akşamı yapılan bir kokteylde sahiplerini buldu.

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Dr. Oya Akman, Mimar Yenal Oktuğ, İnşaat Mühendisi Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir, Mimar Prof. Dr. Semra Aydınlı’dan oluşan Seçici Kurul, fuara katılan yerli üretici firmaların ürünleri arasında teknolojik gelişme, enerji tasarrufu sağlama, sağlığa ve çevreye zarar verici özellikler taşımama ölçütlerine göre yaptığı değerlendirmede Altın Çekül Ödülü’ne İznik Eğitim ve Öğretim Vakfı - İznik Çini ve Seramik İşletmesi’nin “İznik Vakıf Çinileri” ürününü lâyık gördü.

Seçici Kurul, İznik Vakıf Çinileri’ni, “Tarihi İznik Çinileri’nin üretim biçimleri, motifleri, renkleri ve sırları konusundaki özgün çalışmaları, yerli kaynaklarla canlandırmayı hedefledikleri kaybolmuş geleneksel el sanatı olan İznik Çinileri’nin yeniden üretimi konusunda sağladıkları teknolojik gelişme, bütün geliştirme ve iyileştirme süreci boyunca bilinçli ve sistemli olarak yürüttükleri ar-ge çalışmaları nedeniyle” Altın Çekül’e değer buldu.

Ayrıca Kurul; Vi-Ko Elektrik ve Elektronik Endüstrisi San. ve Tic. A.Ş.’nin “THEA Aydınlatma Sistemleri” ürününe de, “yaygın kullanılan muadil ürünlere alternatif oluşturabilmek için sistemli ve bilinçli olarak yürütülen Ar-Ge çalışmaları, bu çalışmaların yarışmaya aday olan “thea” serisinde ürüne görsel ve teknolojik olarak başarıyla yansıtılması, ürünün yerli kaynaklar kullanılarak üretilmesi, ürünün yaygın kullanılan, ancak daha önce bu amaçla biraraya getirilmemiş teknolojileri başarıyla bünyesinde buluşturması nedeniyle” teşvik ödülü verilmesini uygun buldu.

Amacına Uygun Tasarlanmış Stand ve Stand Tasarımcısı Ödülleri Sahiplerini Buldu

Uluslararası Yapı 2004 İstanbul Fuarı' nda ayrıca her yıl olduğu gibi amacına uygun tasarlanmış stand ve stand tasarımcısı ödülleri de sahiplerini buldu.

Mimar Emrah Acar, Endüstri Tasarımcısı Ali Bakova, Mimar Mehmet Karaören, Mimar Yüksel Demir ve Mimar Selim Velioğlu’dan oluşan oluşan seçici kurul, standları ürünle kurdukları bağlantı, üçboyutlu bir tasarım nesnesi olarak düzenlenmeleri, görsel malzeme kullanımındaki estetik ölçütler, standların modülerliği ve yeniden kullanılabilir olmaları özelliklerine göre değerlendirdiler.

Ödül dağılımı şöyle gerçekleşti;

1. Ödül: Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik San. A.Ş.
Tasarımcı: Fatma Güven
İşlevsel anlamsallığı ve yalınlığı nedeniyle başarılı bulunması nedeniyle jürinin beş üyesinin ortak görüşüyle..

2. Ödül: Polisan Boya San. ve Tic. A.Ş.
Tasarımcı: Şenol Yılmaz
İnsancıl deneyselliği nedeniyle..

3. Ödül: Trakya Cam San. A.Ş.
Tasarımcı: Hyristo Yuanidis
Sergilenen malzemenin özünü yakalayan şiirsel bir sonuç olması nedeniyle..

Mansiyon: Saint Gobain Weber Markem A.Ş.
Tasarımcı: Atiler Bağcı
Modülerliğini ve yeniden farklı mekânlarda kurulabilir olma niteliğini tatmin edici bir görsellikle bütünleştirebilmesi nedeniyle..

YEM Özel Ödülü: Ege İnşaat Malzemeleri Paz. A.Ş.
Tasarımcı: Zafer Han

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/altin-cekul-odulunu-iznik-vakif-cinileri-kazandi_26723.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!