Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Alvar Aalto Madalyası'nın Sahibi Danimarkalı Tegnestuen Vandkunsten

Bu sene onuncusu dağıtılan Alvar Aalto Madalyası'nın sahibi, Danimarkalı mimarlık pratiği Tegnestuen Vandkunsten oldu. Ekibin temsilcileri, bu prestijli ödüle Finlandiya'da Alvar Aalto tarafından tasarlanmış Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (KELA) düzenlenen tören ile kavuştular.

bustler.net
Alvar Aalto Madalyası'nın Sahibi Danimarkalı Tegnestuen Vandkunsten

u sene onuncusu dağıtılan Alvar Aalto Madalyası’nın sahibi, Danimarkalı mimarlık pratiği Tegnestuen Vandkunsten oldu. Ekibin temsilcileri, bu prestijli ödüle Finlandiya’da Alvar Aalto tarafından tasarlanmış Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (KELA) düzenlenen tören ile kavuştular.

Bu sene onuncusu dağıtılan Alvar Aalto Madalyası’nın sahibi, Danimarkalı mimarlık pratiği Tegnestuen Vandkunsten oldu. İlk olarak 1967 yılında gerçekleştirilen ve her beş senede bir, mimarlık alanında dikkat çeken başarıları ve yaratıcılığı onurlandırmak üzere düzenlenen ödül programında, ilk kez bir birey yerine mimarlık ekibi seçilmiş oldu.


Teglvaerkshavnen, Kopenhag, Danimarka

İlk olarak 1967 yılında gerçekleştirilen ödül programı, beş senede bir, mimarlık alanında dikkat çeken başarıları ve yaratıcılığı onurlandırmak üzere düzenleniyor. Aalto tarafından tasarlanan madalya, Finlandiya Eğitim Bakanlığı, Fin Mimarlar Birliği ve Alvar Aalto Vakfı işbirliği ile sahibini buluyor. Söz konusu kurumların adaylarını gösterdikleri ve sonrasında ödül programı jürisinin son kararı verdiği organizasyonda, en az iki Finli olmayan üye bulunmak zorunda.

Hestra Parkstad, Sweden

Bu seneki jüri de şu isimlerden oluşuyordu:

Anna Brunow
Mikko Heikkinen (Jüri Başkanı)
Juha Ilonen
Pekka Pakkala
Matti Rautiola
Yoshio Taniguchi
Gert Wingårdh

Madalyaya sahip olan önceki isimler de şöyle:
1967 Alvar Aalto
1973 Hakon Ahlberg (İsveç)
1978 James Stirling (Birleşik Krallık)
1982 Jørn Utzon (Danimarka)
1985 Tadao Ando (Japonya)
1988 Alvaro Siza (Portekiz)
1992 Glenn Murcutt (Avustralya)
1998 Steven Holl (ABD)
2003 Rogelio Salmona (Kolombiya)

Tegnestuen Vandkunsten Hakkında

40 yıllık bir tecrübe ile konut ve barınma mimarlığı üzerine uzmanlaşan Tegnestuen Vandkunsten; dönüştürülebilirlik, yoğun alçak yapılar ve sürdürülebilir geliştirme gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. Alanında öncü olma özelliği de taşıyan girişimleri ile de dikkat çeken bu 30 kişilik ekip, sosyal dinamikleri ana ilham kaynağı olarak belliyor. Vandkunsten estetik açıdan idealleştirilmiş, yenilikçi mekanlar, formlar ve malzemeler ile çalışırken, kendini “Nordik refah kültürü ile Nordik mimarlığı gelenekleri arasındaki bir köprü” olarak nitelendiriyor. Pratik, aynı zamanda, Alvar Aalto’nun ideolojik mirasının modern bir yorumlayıcısı ve mükellefi olarak değerlendiriliyor.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/alvar-aalto-madalyasinin-sahibi-danimarkali-tegnestuen-vandkunsten_66438.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!