Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Archiprix Türkiye 2003 Sonuçlandı

Türkiye'deki mimarlık okullarının öğrencileri arasında düzenlenen archiprix-Türkiye bitirme projeleri yarışmasının sekizincisi sonuçlandı.

yapitr.com
Archiprix Türkiye 2003 Sonuçlandı

b>Türkiye'deki mimarlık okullarının öğrencileri arasında düzenlenen archiprix-Türkiye bitirme projeleri yarışmasının sekizincisi sonuçlandı.
Süreyya Atalay, Doğan Hasol, Mehmet Kütükçüoğlu, Erdal Sorgucu ve Nuran Ünsal'dan oluşan seçici kurul, 17 üniversiteden gelen 81 projeyi değerlendirdi.

Değerlendirme sırasında Jüri şu konular üzerine tartışmıştır:

* Değerlendirmenin özü Jürinin projelerle kurduğu diyaloga dayanıyor. Projelerin bir bölümü ile bu diyalog kurulabilirken bir bölümüyle kurulamıyor. Doğal olarak, her jüri üyesi gelen projelerle farklı diyaloglar kuruyor. Değerlendirme sürecinde farklı konu, farklı ölçeklere sahip projeleri okumaya, anlamaya yönelik tartışmalar yapılıyor. Proje konularının seçimi, öğrencinin buna katkısı ancak eş konular arasında değerlendirilebiliyor...

* Tartışmalar sırasında belli ölçütler oluşuyor. İzlenilen düşüncenin projeye yansıması, olgunlaştırılması, kendi ölçüt ve yaklaşım kararlarına uyumu, konu ve yere ilişkin potansiyelin kullanılması, çevre-yer (tarihi çevre, yeşil doku) ile kurduğu ilişki, atölye eleştirileri ve yönlendirmesinin etkileri, başlangıç düşüncesi ile sonuç arasındaki çelişkiler, düşünce ve tasarım arasındaki tutarlı yaklaşımların öne çıkması, pafta düzeninin ve sunuşunun projeyi desteklemesi üzerine değerlendirmeler yapılmıştır.

* Geçen dönemlerde jürilerin şikayetine konu olan, "Mimari anlatımın grafik düzenleme altında ezilmesi"olgusunun bu dönemde azaldığı gözlenmiştir.

* Katılan proje sayısının geçen yıllara göre artmış olması sevindirici bulunmuştur.
Katılımın yoğunluğunu (öğrencilerin artan ilgisini) ve projelerin çoğunluğunda izlenen yüksek düzeyi, mesleğin geleceğine yönelik iyi ve umut verici bir durum olarak değerlendiren Jüri üyeleri, ilkin bütün projeleri ayrı ayrı bireysel olarak incelemişler, daha sonra toplu olarak projelerin incelenmesine geçilmiştir. Yapılan toplu tartışma ve değerlendirmelerden sonra ödül dağılımını şu şekilde gerçekleştirmişlerdir:

1. Ödül: F. Esra Gemici (İstanbul Teknik Üniversitesi)
2. Ödül: Bora Yasin Özkuş (İstanbul Teknik Üniversitesi)
3. Ödül: Deniz Başar Erol (Yıldız Teknik Üniversitesi)
1. Mansiyon: Fatih Yavuz (Ortadoğu Teknik Üniversitesi)
2. Mansiyon: Nesli Kayalı (Uludağ Üniversitesi)
3. Mansiyon: Burak Pelenk (Yıldız Teknik Üniversitesi)
Teşvik Ödülü: Ceyda Özdemir (İstanbul Teknik Üniversitesi)

archiprix-Türkiye 2003 ödülleri 12 Aralık 2003 günü Ankara'da Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi. Yarışmaya gönderilen projelerin yer aldığı sergi Çağdaş Sanatlar Merkezi D Galerisinde 12-20 Aralık tarihleri arasında ziyaretçilere açık tutuldu.


Avrupa ülkelerinde yaygınlaştırılarak, sonuçların Avrupa çapında ortak sergi ve yayınlarda birleştirilmesi amacıyla ilki Hollanda'da düzenlenen "archiprix" yarışması, Doğan Hasol, Şevki Vanlı, Hülya Yürekli ve Ferhan Yürekli'nin kuruculuğunda, 1996 yılından bu yana Türkiye'de de düzenli olarak gerçekleştiriliyor.

Ödüller
1. Ödül: 2.000.000.000.-TL. + ÇİMSA Ödülü: "İspanya Beyaz Çimento İnceleme Gezisi"
+ Nemetschek-FGA Mimarlık Ödülü: "Allplan FT Mimari CAD Sistemi"
2. Ödül: 1.600.000.000.-TL. + ÇİMSA Ödülü: "İspanya Beyaz Çimento İnceleme Gezisi"
3. Ödül: 1.300.000.000.-TL. + ÇİMSA Ödülü: "İspanya Beyaz Çimento İnceleme Gezisi"
Mansiyonlar: 1.000.000.000.-TL. (her biri)

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/archiprix-turkiye-2003-sonuclandi_8115.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!