Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Avrupa Yapısal Çelik Derneği'nden Türk Projeye Ödül

Avrupa Yapısal Çelik Derneği tarafından verilen (European Convention for Constructional Steelwork - ECCS) Avrupa Çelik Tasarımı Ödülleri sahiplerini buldu. 18 Avrupa ülkesinden seçilen projelerin Barselona'da gerçekleştirilen bir tören ile tanıtıldığı ödül programında, Türkiye'den ipi göğüsleyen proje ise Tuncer Çakmaklı tarafından tasarlanan ve

yapi.com.tr
1 Avrupa Yapısal Çelik Derneği'nden Türk Projeye Ödül

B> Avrupa Yapısal Çelik Derneği tarafından verilen (European Convention for Constructional Steelwork - ECCS) “Avrupa Çelik Tasarımı Ödülleri” sahiplerini buldu. 18 Avrupa ülkesinden birinci olarak seçilen projelerin Barselona’da gerçekleştirilen bir tören ile tanıtıldığı ödül programında, Türkiye’den ipi göğüsleyen proje ise Tuncer Çakmaklı Architects tarafından tasarlanan “Bursa Sebze, Meyve ve Balık Hali” oldu.

Her iki senede bir düzenlenen Avrupa Yapısal Çelik Ödülleri, mimarlık ve inşaatta yaratıcı ve fark sahibi çelik kullanımını desteklemek üzere gerçekleştiriliyor. Günümüzde strüktürel çelik çerçeve kullanımının “zarafet, sanat ve işlevi bir araya getiren sınırsız olanak sunduğu” fikrinden yola çıkılarak düzenlenen ödül programı, yapısal çeliğin düşük maliyet, dayanıklık, uzun ömürlülük, esneklik, dönüştürülebilirlik ve sürdürülebilirlik gibi özelliklerine de dikkat çekmeyi amaçlıyor.Ödül programının 2009 ayağında onurlandırılan projelerden “Bursa Sebze, Meyve ve Balık Hali” ise, geçtiğimiz yıl kullanıma açıldı. Mimari tasarımı ve uygulama sorumluluğu Tuncer Çakmaklı Architects tarafından yürütülen projenin uluslararası jüri değerlendirmesinde, “çelik malzeme ve teknolojisinin özellikleri ile mimari tasarımın genel amaçları açısından uyumluluğu, özgünlük düzeyi, mimari çözümlerinin yenilikçilik özelliği, yapının algılanmasında çelik konstrüksiyon özelliklerinin abartısız okunabilirliği, simgesellik, çeliğin avantajını ortaya çıkarması, taşıyıcı sistem tasarımında rasyonel çözümler, yapının bulunduğu çevre ile uyumluluğu, fonksiyonellik düzeyi, uluslararası standartların uyum düzeyi” gibi özellikleri ile ödüle layık görüldüğü belirtildi.

Aynı zamanda dünyanın örnek alışveriş merkezlerini tanıtan “Malls and Departmant Stores” adlı kitabın içinde de yer alan Bursa Hali, toplam 304 bin metrekareye yayılan inşaatta 3 milyon 104 bin kilo çelik kullanımı ile tamamlanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/avrupa-yapisal-celik-derneginden-turk-projeye-odul_72901.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • m2 'ye 10.21 kg demir düşmüş ilginç bir proje YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!