Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri'nin Sahipleri SSM'de Belirlenecek

Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri (European Museum of the Year Award - EMYA) değerlendirme toplantısı, S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM) başladı. Avrupa’nın önde gelen müzecilerinden oluşan komitenin önderliğinde başlayan toplantıda, 2010 yılının müzesi belirlenecek. Sponsorluğunu, İstanbul 2010 Avrupa Kültür

yapi.com.tr
Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri'nin Sahipleri SSM'de Belirlenecek

Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri (European Museum of the Year Award - EMYA) değerlendirme toplantısı, S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nde başladı. Avrupa’nın önde gelen müzecilerinden oluşan komitenin önderliğinde başlayan toplantıda, 2010 yılının müzesi belirlenecek. Sponsorluğunu, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın üstlendiği toplantının Türkiye'de düzenlenmesi, müzecilik dünyasında prestij olarak kabul ediliyor.
 
Avrupa Konseyi desteğiyle 1977 yılında kurulan EMYA, Avrupa’daki müzelerin başarısını ödüllendirmeyi ve yaratıcı tarzları desteklemeyi amaçlıyor. Müze çalışanlarının hayatını olumlu yönde etkileyen EMYA, yalnızca başarılı müzelere değil, hak ettiği ilgiyi göremeyen, yaratıcı içerikli küçük müzelere de dikkat çekilmesine yardımcı oluyor.
 
Avrupa Konseyi’nin 47 üye ülkesinden her tip ve büyüklükteki müzenin başvurabileceği yarışmada, müzelerin girişimcilik ve yenilikçilik üzerine göstermiş oldukları gelişimin ulusal veya uluslararası müzecilik alanında katkı sağlaması esas alınıyor. EMYA Ödülleri, Avrupa Yılın Müzesi, Kenneth Hudson, Siletto ve Özel Ödül olarak 4 kategoride veriliyor.
 
T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığı Anadolu Medeniyetleri Müzesi; Avrupa Konseyi şemsiyesi altında verilen EMYA Ödülünü, 1997 yılında ülkemize taşıdı. EMYA Özel Ödülü ise 2007 yılında İstanbul Modern’e verildi. Yine Avrupa Konseyi şemsiyesi altında verilen Avrupa Konseyi Jüri Özel Ödülü Türkiye’de ilk kez 1984 yılında Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ne verildi. Bu ödülü, 1993 yılında Avrupa Konseyi Müze Ödülünü alan İstanbul Arkeoloji Müzesi ve 2004 yılında da gene aynı ödüle layık görülen Edirne Sağlık Müzesi takip etti.
 
EMYA Ödülleri

Avrupa Yılın Müzesi Ödülü
Eşsiz atmosferi ve yaratıcı sunumlarıyla ziyaretçilerini etkileyen, eğitim ve sosyal alanlarda sorumluluk üstlenen müzelere verilen ana ödül.
 
Kenneth Hudson Ödülü
EMYA kurucusu onuruna, olağanüstü bir başarıya imza atarak müzeciliğin toplumdaki rolünü üst düzeye taşıyan müze, kişi, proje ya da bir gruba verilen ödül.
 
Siletto Ödülü
Son iki senede müzeciliğin toplumsal kalitesini artırmak amacıyla gönüllülük girişimlerini en iyi destekleyen müzeye verilen ödül
 
Özel Ödül
Avrupa’daki müzelerin yeni ve gelişmiş bir hizmet anlayışını öğrenebilecekleri örnek müzelere verilen özel ödüller.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/avrupa-yilin-muzesi-odullerinin-sahipleri-ssmde-belirlenecek_84017.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!