Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Aydın Doğan Ödülü’nün Konusu, Kent Mimarisi

Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen Aydın Doğan Ödülü'nün bu yılki konusu, “Kent Mimarisi, Kent Dokusu” olarak belirlendi. Vakıf tarafın

Hürriyet
Aydın Doğan Ödülü’nün Konusu, Kent Mimarisi

b>Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen Aydın Doğan Ödülü'nün bu yılki konusu, “Kent Mimarisi, Kent Dokusu” olarak belirlendi.

Vakıf tarafından yapılan açıklamada, “Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu'nun bu konuyu seçerken, Türkiye'de çok sayıda başarılı yapı olmasına rağmen genelde doku sorununun ihmal edildiğini görüp kent dokusunu kurma, koruma ve geliştirme bilincinin yurt düzeyinde oluşmasını sağlamak amacıyla bu kararı aldığı” belirtildi.

“Aydın Doğan Vakfı'nın, bu bilincin, meslek kişileri, kullanıcılar, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler ve devletin karşılıklı etkileşimi ve ortaklık anlayışı içinde gerçekleşeceğine inandığı” vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“Yukarıdaki nedenlerle bu yılın konusu olan ödül, yapılar ve kentler arasındaki sağlıklı, sürdürülebilinir, ortamı kullanan ve tasarlayanların beraberce kararlar geliştirdiği, teknik ve estetik değerleri tartışan ve geliştiren uygulanmış veya geliştirilmiş bireysel ya da ortak bir çalışmaya veya projeye verilecektir.

Önerilecek projelerin, günümüzün çevrelerini tasarlarken oluşturulan kent gelişimlerine ve dönüşümlerine iyi örnek olan, yeni kentsel doku örneklerini sağlıklaştırılıp geliştirilmiş tarihi kent dokularını gündeme getiren, kentsel ölçekli tasarım, uygulama ve çalışmaları içermesi beklenmektedir. Kişilerin, grupların, yerel yönetimlerin ve sivil toplum örgütlerinin bu konulardaki çalışmalarını sunması öngörülmüştür.”

Açıklamada, yarışmanın, yeni yapılmış tek binaları, tek yapı restorasyonlarını ve yalnızca iç düzenleri değiştirilen dizi yapıları kapsamadığı, ölçeği itibariyle kent parçası niteliğinde olmasına rağmen, giriş ve çıkışların sınırlanması yoluyla kamusal alan olmaktan çıkmış yerleşkelerin de ödül kapsamında değerlendirilmeyeceği bildirildi.

Yarışmaya katılacak eserlerin son 10 yıl içinde uygulanmış veya gerçekleştirilmiş olması gerektiğine işaret edilen açıklamada, katılımcıların, yarışma şartnamesini “Aydın Doğan Vakfı Doğan TV Center 34204 Bağcılar-İstanbul” adresinden edinebilecekleri kaydedildi.

BAŞVURULAR 1 MART 2005'E KADAR

Açıklamada, yarışmaya başvuruların aynı adrese 1 Mart 2005 Salı günü saat 17.00'ye kadar yapılabileceği, ödülün ise 15 Nisan 2005 Cuma günü verileceği belirtildi.

Başvuruların yapıt sahipleri ve kurumları tarafından yapılabileceği anlatılan açıklamada, ödülü kazanan kişiye 50 milyar lira ile “ödül belgesi” verileceği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, Burhan Doğançay, Oktay Ekinci, Dr. Doğan Hasol, Doğan Hızlan, Faruk Malhan, Doç. Dr. Süha Özkan, Prof. Dr. Haluk Pamir, Prof. Dr. Metin Sözen, Murat Tabanlıoğlu, İstemihan Talay, Prof. Dr. İlhan Tekeli'den oluşan jüri tarafından sergilenmeye değer bulunan çalışmaların, Aydın Doğan Vakfı'nca filme alınarak, Temmuz 2005 tarihinde İstanbul'da gerçekleşecek olan “Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) Dünya Mimarlık Kongresi”nde katılımcıların izlemesine sunulacağı bildirildi.


http://www.yapi.com.tr/yarismalar/aydin-dogan-odulunun-konusu-kent-mimarisi_21523.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!