Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Aydın Köymen Yazı Yarışması - 7: “Kent Belleği”

Aydın Köymen Birlikteliği tarafından, bu sene “Kent Belleği” teması ile yedincisi düzenlenen yazı yarışmasının son başvuru tarihi, 14 Nisan 2017.

yapi.com.tr

Yarışma Duyuruları

Aydın Köymen Yazı Yarışması - 7: “Kent Belleği” Aydın Köymen Yazı Yarışması - 7: “Kent Belleği”
SON BAŞVURU TARİHİ 14 Nisan 2017
DÜZENLEYEN

Aydın Birlikteliği tarafından, Mülkiyeliler Birliği, TMMOB İçmimarlar Odası ve Çankaya Belediyesi işbirliğinde

+ Ajandama Ekle

Yarışmanın Konusu: Kent Belleği
Kent, yaşayan ve organik bir formdur. Bir kişinin benliğini, oluşturan parçalar gibi kent kimliğini de oluşturan pek çok parametre vardır. Coğrafi konumu, tarihi, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yapısı kentin kimliğini belirler. Belki yüzyıllar, hatta bin yıllar süren bu süreçte kent insan eli tarafından inceden inceye dokunarak yaratılır ve yaşayanlarının da belleğinde, yer alırken kent kendi özünü ve belleğini yaratır. Kentlerin değişim süreçlerinde kendi özünü oluşturan ana değerlerini korumak kullanıcılarına düşen önemli görevlerden biridir.

Tüketim kültürünün sınırsız çeşitliliği ve toplumun tüm kesimlerini hızlı bir biçimde etkilemesiyle, kentlerin de bu süreçten etkilenmesi kaçınılamaz bir durumdur. Kentle ilgili sürdürülebilir bir ait olma bilincinin oluşturulmasında geçmişe ait mekanların, günümüz kullanıcılarıyla buluşturulabilmesi önem taşımakta olan, toplumsal bir sorumluluk olduğu gibi, kullanıcı için de gereksinmedir. Kişinin kendini kente ait hissetmesi, güvenlik duygusunu güçlendirirken, insanlar, yaşadıkları çevreye ait olmak üzere kendi belleklerinde bilgiler ve anılar oluşturmaya ve bunları anımsamaya başlarlar.

Kimliğini yitiren kentler bozulma süreciyle birlikte geçmişlerini de yitirirler. Böylece o kentlerde yaşayanların geçmişte bıraktıkları izler de yok olup gider. Toplumsal bir gereksinme olan güvenlik duygusunun, artık ait hissetmediğimiz ve hatırlamakta güçlük çektiğimiz kentlerde oluşması oldukça zordur. Ait olmak duygusuyla beslenen güven duygusu böylece azalır ve hatta yok olabilir. Edebiyata konu olmuş, Yeşilçam filmlerine platoluk yapmış mekanlar işlevlerini yitirerek, belleklerimizdeki biçimlerini yitirmeye başlar, bizlere yabancılaşır ve yok olurlar. Bu bağlamda, birer kentli olarak üzerimize düşen görev, kente sürdürülebilir bir ait olma bilinci yaratmaktır.

Günümüzde kısaca “geçmiş özlemi” olarak açıklayabileceğimiz nostalji duygusu aslında kelime olarak Yunanca’dan dilimize geçmiş nostos ve algia kelimelerinin birleşimidir. Nostos eve dönüş ve algia acı anlamına gelir. Sıla özlemi olarak da değerlendirebileceğimiz bu hastalık hem psikolojik, hem de fizyolojik olarak insanı etkileyebilmektedir. Bu durum aslında kullanıcı ve mekan arasındaki duygusal bağın ne denli güçlü olduğunun bir kanıtı, sürdürülebilir ait olma bilincinin önemini bizlere gösteren nesnel bir kanıt niteliğindedir. 

Katılım Şartları
1. Yarışmacılar birden fazla yazı ile yarışmaya katılamazlar, yazıların özgün ve daha önce yayımlanmamış olması gerekmektedir.

2. Yarışmacıların sundukları metinlerin uzunlukları, A4 kağıtlarına 1.5 mm aralıkla yazılmış olmalı ve 10 sayfayı geçmemelidir.

3. Yarışmacı yazının altına sadece bir kelimeden oluşacak rumuz yazıp, yazıyı 7 nüsha halinde, 1 adet CD’yle, üzerine aynı rumuz yazılı bir zarfa ağzı kapalı olarak koyacaktır. Üzerinde aynı rumuzun bulunduğu bir diğer zarfa 1 adet fotoğraf, isim, soyad, yarım sayfayı geçmeyen kısa özgeçmiş, adres, telefon ve mail bilgilerini yazıp, şartnamedeki maddeleri kabul ettiklerini bildiren bir dilekçeyi de üzerine rumuz yazılı olan ağzı kapalı zarfa koyup, her iki zarfı da büyük bir zarf içinde taahütlü, APS veya kargo ile aşağıdaki adrese gönderecektir;
“Kent Belleği” Yazı Yarışması - Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi, Konur Sokak No. 1 Kızılay Ankara - Bilgi için: Tel. 0 312 418 55 72

4. İsimsiz, rumuzsuz, eksik bilgili ve zamanında (Son Başvuru Tarihi: 14 Nisan 2017) gönderilmeyen yazılar değerlendirmeye alınmayacaktır.

5. Aydın Birlikteliği, Çankaya Belediyesi, Mülkiyeliler Birliği ve TMMOB İçmimarlar Odası jürinin önerisi doğrultusunda, yarışmaya katılan eserleri yarışmacıya bir bedel ödemeksizin tek tek veya toplu olarak basabilir, çoğaltabilir ve kendi yayın organlarında kullanabilir.

6. Yarışmaya katılan bütün adaylar şartnamede yer alan koşulları kabul edilmiş sayılırlar.

Yarışma Takvimi
Son Başvuru Tarihi: 14 Nisan 2017 
Sonuç Bildirim Tarihi: 16 Mayıs 2017
Ödül Töreni: 25 Mayıs 2017

Yarışma Jürisi
Prof. Dr. Ruşen KELEŞ / Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi
Prof. Dr. İlhan TEKELİ / Orta Doğu Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi
Ayla KUTLU / Yazar
Doç. Dr. Esin BOYACIOĞLU / Gazi Üniversitesi, Mimarlık Bölümü
M. Rezan Özge ÖZDEMİR ORMAN / TMMOB İçmimarlar Odası Ank. Şb. Gn. Sek.

Ödüller
Birincilik Ödülü: 2.500 TL
İkincilik Ödülü: 1.500 TL
Üçüncülük Ödülü: 750 TL
Yarışma jürisi uygun gördüğü takdirde özel ödül vermeye karar verirse bu ödül(ler) sadece bir(er) plaket olacaktır.

Sonuçlar 16 Mayıs 2017 tarihinde www.mulkiye.org.tr ve www.aydinbirlikteligi.org sitesinde açıklanacaktır.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/aydin-koymen-yazi-yarismasi---7-kent-bellegi-_157313.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!