Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Beton Dizayn Yarışması Açıklandı

Uluslararası Beton Dizayn Yarışması'nda ülkemizi temsil edecek olan projelerin seçilmesi amacıyla Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği(TÇMB) tarafından düzenlenen ulusal yarışma sonuçlandı.

yapi.com.tr/ Deniz Türkeri
Beton Dizayn Yarışması Açıklandı

b>Uluslararası Beton Dizayn Yarışması'nda ülkemizi temsil edecek olan projelerin seçilmesi amacıyla Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği(TÇMB) tarafından düzenlenen ulusal yarışma sonuçlandı.

Türk mimarlık öğrencilerinin yurt dışında ülkemizi tanıtmak için girdikleri bu yarışmanın birincisi ODTÜ'den Tuba Karpuzoğlu, Başak Uçar ve Güney Çingi'den oluşan grup oldu.
28 Mayıs 2004, Cuma günü İstanbul, Hyatt Regency Oteli'nde düzenlenen ödül töreni ve kokteyl ile açıklandı. TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili'nin evsahipliğinde gerçekleşen törene, TÇMB yönetim kurulu üyelerinin yanısıra çeşitli mimarlık fakültelerinden öğretim üyeleri ve projeleri ile yarismaya katilan öğrenciler de katıldılar.

Cembureau'ya üye, Türkiye, İngiltere, İrlanda, Belçika, Almanya, Hollanda ve İsveç olmak üzere toplam yedi ülkeden öğrencilerin katılacağı uluslararası yarışmanın bu yılki teması "sağlamlık-kuvvetlilik" (robustness).Sağlamlık yaşayan oluşumların değişen çevre koşullarına ne derece uyum sağladığı ve zamanla evrim geçirdiğini tanımlayan bir kavram. Yarışmada, betonun kullanımı yoluyla bu yeni gücün keşfedilmesi hedefleniyor. Yarışmaya katılan çalışmlarda özellikle esnekliği, elastikliği ve dayanıklılığı sayesinde daha uyumlu ve böylece daha dayanıklı, sağlam ve uzun ömürlü olan, gelenekselliğin ötesine geçen ancak betonun daha klasik anlamda sağlamlık özelliklerini keşfeden ve kullanan öneriler aranıyor.

Bu yıl Ulusal yarışmaya, ODTÜ, İTÜ, Osmangazi Üniversitesi ve İstanbul Kültür Üniversitesi'nden toplam 22 proje katıldı. Yarışmanın Doç. Dr. Abdi Güzel, Dr.Nihal Bursa, Mimar Emre Arolat, Mimar Ziya Tanalı, Mimar Boran Ekinci'den oluşan ulusal jürisi, gelen projeler arasından ilk üçe girmeyi hakeden projelerin yanısıra üç projeyi de mansiyona değer buldu. Yarışmanın ulusal bölümleri için her ülkeye ödül olarak 6000 Euro ayrılıyor.Ulusal jüri kazanan ilk üç proje arasında bu ödülü dağıtıyor.


Ulusal yarışmada birincilik ödülünü ODTÜ öğrencileri alırken, ikincilik ödülünü İTÜ'den Emre Çetinel, üçüncülük ödülünü ise yine İTÜ'den Onur Sarıyıldız, Levent ve Onur Sönmez'in hazırladıkları proje kazandı.Mansiyon ödüllerinin sahipleri ise Osmangazi Üniversitesi, ODTÜ ve İTÜ'den.


İTÜ öğretim üyelerinden Ferhan ve Hülya Yürekli, TÇMB'nin düzenlemiş olduğu bu yarışmanın geleceğin mimarlarına büyük yön gösterdiğini ve mesleklerine olan bağlılıklarını güçlendirdiğini belirtti.

Konseptlerin oldukça yaratıcı ve ilginç bulunduğu ödül töreninde, öğrencilerin betona olan bakış açısının da farklı olduğu görüldü.Böylelikle ödül kazanan öğrenciler, 24-28 Ağustos 2004 tarihleri arasında Rotterdam'da düzenlenecek olan Beton Tasarım Master Programı'na katılacaklar. Uluslararası Beton Tasarım Ödülü'nün kazananlarını ise uluslararası jüri seçecek ve 28 Ağustos'da düzenlenecek ödül töreninde kazananları açıklayacak.Türkiye'yi uluslararası jüride, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Selahattin Ömür temsil edecek. Uluslararası yarışmada değerlendirmeye giren tüm projeler ve Master Class sonuçları bir kitap halinde yayınlanacak.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/beton-dizayn-yarismasi-aciklandi_12534.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!