Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Boşluk" Konulu Fotoğraf Yarışması

Günümüzde, kentler kimliksiz biçimlenmekte, giderek birbirine benzemekte ve kentleşme hızına yetişemeyen toplumsal yaşam ile birlikte içinden çıkılmaz bir kaos ortamına doğru hızla sürüklenmektedir. Mimarlar Odası Kocaeli Şubesince düzenlenen "Boşluk" temalı fotoğraf yarışması ile kentlerdeki bu karmaşanın içinde başka bir yaşam alanına dikkat

yapi.com.tr

Yarışma Duyuruları

"Boşluk" Konulu Fotoğraf Yarışması "Boşluk" Konulu Fotoğraf Yarışması
SON BAŞVURU TARİHİ 22 Eylül 2010
SONUÇ AÇIKLAMA TARİHİ 27 Eylül 2010
ÖDÜL TÖRENİ TARİHİ 4 Ekim 2010
+ Ajandama Ekle

1950’li yıllardan itibaren yaşanan hızlı ve plansız kentleşme kentsel doku, tarihi miras, doğal çevre üzerinde olumsuz etkiler bırakmış ve ulaşım, kirlilik, gürültü, yeşil alan yetersizliği, nefes alacak boşluk bırakmayan yapılaşmalar vb. kent sorunlarını yaratmıştır.

Günümüzde, kentler kimliksiz biçimlenmekte, giderek birbirine benzemekte ve kentleşme hızına yetişemeyen toplumsal yaşam ile birlikte içinden çıkılmaz bir kaos ortamına doğru hızla sürüklenmektedir. Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi tarafından düzenlenen "Boşluk" temalı fotoğraf yarışması ile kentlerdeki bu karmaşanın içinde başka bir yaşam alanına dikkat çekmek amaçlanıyor: “Kent Boşlukları”.

Oda'nın yayımladığı yarışma çağrı metninde şu açıklamaya yer veriliyor: 

"Kente ve toplumsal yapıya olumlu katkı veren bu boşluklar; bazen bir meydan olarak karşımıza çıkar, bazen de binalar arası bir iç bahçe olarak veya sürpriz bir avlu ya da küçük bir park…

Günümüz kentlerinde, kamusal kullanım alanı dediğimiz bu boşlukların yeniden dikkate alınmasını, mevcut kent boşluklarının işlevsel hale getirilmesini, karşılaşma ve buluşmalara olanak tanıyabilecek yönde planlı bir şekilde oluşturulmasını, aynı zamanda da kentle entegrasyonunu önemli bulmaktayız.

Diğer açıdan da mimarinin boşlukla ilişkisi yeniden sorgulanmalıdır. Çünkü kentsel mekâna ilişkin tasarımlarda genellikle doluluklar ele alınmakta, binalar arasındaki boşluklar ise çoğunlukla düşünülmemekte ve kendiliğinden oluşmaktadır.

Bu bağlamda bu yarışma ile; Kocaeli kentinin mevcut boşluklarını tespit ederek, bu alanların aktif hale getirilmesi ve yenilerinin eklemlenmesi için başta planlama, mimarlık disiplinleri ile yetkili idareler olmak üzere ilgili disiplinleri harekete geçirmeyi hedeflemekteyiz.

Yaşam alanlarımızın tek yapı ölçeğinde tasarlanması, yaşam çevrelerimizin sadece plan düzleminde düşünülmesi, mekan denildiğinde ise kapalı alanın akla gelmesi vb. yanlış algılamalar ve uygulamalar ile kentsel boşluklar yıllarca göz ardı edilmiştir.

Sokaklar, büyük kentsel alanlar, yeşil alanlar, meydanlar, bahçeler, binalar arası boş alanlar vb aklımıza gelebilecek her tür kent boşluğu aslında bir yaşam alanıdır. Bu boşluklar, insanların oturma, dinlenme, toplanma, gezinme gereksinimlerini karşılarken, otopark, çocuk oyun alanı gibi bazı teknik servislere de olanak sağlayan açık/yarı açık, özel veya kamusal mekânlardır.

Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi olarak; ulaşım, çarpık yapılaşma, afetler, kent riskleri vb. Kocaeli’ne dair sorunların çözümünde, bu yarışmanın ürünleri ile dikkati kent boşluklarına çekmek, yeterli olup olmadıklarını tartışmak ve çözüm üretmek istemekteyiz."

Cengizhan Günesen, Deniz Günzat Işık, E. Yeşim Özgen Kösten, Süha Kocaoğlu ve M. Reşat Sümerkan'dan oluşan seçici kurulun ödüle değer gördüğü eserler, 4 Ekim 2010 tarihinde Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi'nde gerçekleşecek olan ödül töreninde sahiplerini bulacak.

Yarışmada üç büyük ödülün yanı sıra 3 mansiyon ve 10 adet de satın alma ödülü dağıtılacak.

Birincilik Ödülü: 1.500 TL
İkincilik Ödülü: 1.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 750 TL
1. Mansiyon: 500 TL
2. Mansiyon: 500 TL
3. Mansiyon: 500 TL
Satın Alma (toplam 10 adet): 100'er TL

Yarışma hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.
 

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/bosluk-konulu-fotograf-yarismasi_82323.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!