Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

C. F. Møller'in 6 Yıldızlı Hapishanesi Mahkumları Topluma Geri Kazandıracak

Danimarkalı mimarlık pratiği C. F. Møller, Falster adasında yapılacak olan eyalet hapishanesi için düzenlenen yarışmada, hükümlülerin sosyalleşmesine katkıda bulunacak yıldız formlu tasarımı ile ipi göğüsledi. Toplamda 250 mahkuma hizmet verecek olan 'butik' hapishanenin, içerdiği uğraş çeşitliliği ve dingin peyzajı ile sakinlerine insani bir

mimarizm.com
C. F. Møller'in 6 Yıldızlı Hapishanesi Mahkumları Topluma Geri KazandıracakDanimarkalı mimarlık pratiği C. F. Møller, Falster adasında yapılacak olan eyalet hapishanesi için düzenlenen yarışmada, hükümlülerin sosyalleşmesine katkıda bulunacak yıldız formlu tasarımı ile ipi göğüsledi. Toplamda 250 mahkuma hizmet verecek olan 'butik' hapishanenin, içerdiği uğraş çeşitliliği ve dingin peyzajı ile sakinlerine insani bir mahkumiyet dönemi yaşatacağı aşikar.Henning Larsen Architects, schmidt hammer lassen, Friis & Moltke ve Arkitema gibi sıkı rakipleri geride bırakarak projeyi elde eden C. F. Møller'in tasarımı, gri ve yeşilin farklı tonlarını bir araya getiren az katlı bir kentsel strüktür şeklinde ortaya çıkıyor.

Tasarımın anahtar ilkesi ise; spor tesisleri ve hayvancılık alanlarının hafif bir peyzaj çerçevesinde bir bütün olarak kurgulanması.

Yıldız formunda tasarlanan 6 hapishane bloğunun her birinin dört kolu normal standartlarda, beşincisi ise yüksek güvenlik kanadını içerecek şekilde düzenlendi. Merkezdeki idare binasından dışarı doğru uzanan bloklar; atölyeler, ibadet odaları, spor tesisleri, satış birimi, kütüphane ve kültür merkezini içeriyor.

Ofisin ortaklarından Mads Mandrup, projeye ilişkin şu değerlendirmede bulunuyor:

"Mahkumlar, uyanık kaldıkları süre zarfında tüm vakitlerini hapishane ortamında geçirdiklerinden, yapının mimarisi de doğal olarak yaşamlarının ve deneyimledikleri dünyanın önemli bir parçasını oluşturuyor. Tam da bu nedenle, farklı mekanlardan ve peyzaj öğelerinden oluşan bir tasarıma giderek; bireyin yeniden sosyalleşmesini, toplum ile kurduğu karşılıklı güven ve saygı ilişkisini yeniden kazanmasını teşvik edici bir ortam yaratmak istedik."Miadını dolduran 1859 tarihli Vridsløselille eyalet hapishanesinin yerine geçecek olan yeni kompleks, uzun erimli bir yeniden yapılanma planının parçasını oluşturuyor. Toplamda 250 hükümlüyü barındıracak olan yeni hapishane, sokaklar ağı ve meydanı ile daha insani bir ortam sunarken, rekreasyon ve çalışma alanları ile de önceki örneklerden ayrışacak.C. F. Møller'in hayata geçireceği projeye destek sağlayacak diğer isimler ise Rambøll Denmark mühendislik şirketi, Marianne Levinsen Landscape peyzaj tasarım ofisi, aggebo&henriksen tasarım ofisi ve CRECEA danışmanlık firması yer alıyor.

Bu haber, worldarchitecturenews.com'dan derlenmiştir.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/c-f-moellerin-6-yildizli-hapishanesi-mahkumlari-topluma-geri-kazandiracak_84614.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!