Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Centre Pompidou Metz'de

Fransa'da, Metz'de yapılacak olan yeni Pompidou Merkezi için açılan yarışmayı Japon mimar Shigeru Ban ile Jean de Gastines (Paris) ve Philip Gumuch

Yapı Dergisi
Centre Pompidou Metz'de

b>Fransa'da, Metz'de yapılacak olan yeni Pompidou Merkezi için açılan yarışmayı Japon mimar Shigeru Ban ile Jean de Gastines (Paris) ve Philip Gumuchdjian'ın (Londra) tasarladığı proje kazandı.

Centre Pompidou'nun "desantralizasyon" politikası çerçevesinde açacağı Paris dışındaki bu ilk şubesi, modern sanata ilişkin çok az altyapıya sahip bir doğu Fransa şehrine yeni bir yaşam getirmeyi amaçlıyor. Ayrıca şehrin Almanya, Belçika ve Lüksemburg'a yakınlığı Centre Pompidou'nun sanatsal etkilerini bütün Avrupa'ya yayma yolunu da açacak.

Projeye göre, dikdörtgen biçiminde bloklarda yer alan üç galeriden oluşan merkez, devboyutlu bir gerilmiş strüktürle kaplanacak. Altıgen modüllerden oluşan mambran, teflonla kaplı yarı saydam cam elyaftan. Toplam 12.000 m2 alana sahip olan yapının 6000 m2 si sergileme mekânı olarak kullanılacak. Yapıda ayrıca kabul salonları, sinema salonları, gösteri, konferans salonları, bir kitap mağazası, bir restoran ve bir kafeterya bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/centre-pompidou-metzde_8484.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!