Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

“Depreme Uyarlı Yerleşmeler” Konulu Fikir Projesi Yarışması

 MİMARLARDAN DEPREME KARŞI YARIŞMA: “Kentlerimizi ve yapılarımızı yeniden tasarlamak zorundayız.” Mimarlar Odası, 30 bin üyesi arasında “Depreme Uy

Mimarlar OdasıMİMARLARDAN DEPREME KARŞI YARIŞMA: “Kentlerimizi ve yapılarımızı yeniden tasarlamak zorundayız.”

Mimarlar Odası, 30 bin üyesi arasında “Depreme Uyarlı Yerleşmeler” konulu bir fikir projesi yarışması düzenledi. Büyük depremin 3. yıldönümünde sonuçlanacak yarışma, deprem tehdidinin gerektirdiği kent yenilemelerine yol gösterecek mimari fikirlerin elde edilmesini, tartışılmasını ve sergilenmesini amaçlıyor.

Yarışma hakkında ayrıntılı bilgi ve Yarışma Şartnamesi, Mimarlar Odası’nın Ankara’daki merkezinden ve diğer kentlerdeki Şubelerinden alınabiliyor. Ayrıca Odanın www.mimarlarodasi.org.tr . internet sitesinde de yarışma konusunda bilgi veriliyor. Mimarlar Odasından konuya ilişkin yapılan açıklamada özetle şu görüşler yer alıyor :
“1999 Depremi, ülkemizde yerleşme ve yapılaşma sürecinin sağlıklı işlemediğini ortaya koydu. Mimarlığın dışlandığı bir kentleşmenin yarattığı felaketi yaşadık. Deprem ertesi inşa edilen konutlar da yine adeta mimarlıktan kaçırılarak gerçekleştirildi. Depreme uyarlılık, depreme dayanaklılığa indirgenerek inşai bir sorun olarak sunuldu.

“17 Ağustos Depremi ve son kriz, kentleşme sürecini taşıyan ekonominin de artık sürdürülemez olduğunu göstermiştir. Kentleşmemizi yeniden düşünmek, kentlerimizi ve yapılarımızı sürdürülebilir bir çevre içinde yeniden tasarlamak zorundayız.

“Mimarlık yoksunluğu, doğal afetlerin etkisini felakete dönüştürmektedir. Rant kaygısının biçimlendirdiği yoğunlaşma, kent dokusunu bir apartmanlar yığınına dönüştürmüştür. Kentin, bahçe, sokak, kaldırım, meydan, park gibi doku unsurları ihmal edilmiş veya yok edilmiştir. Yapıların biçimlenişi kadar onların oluşturduğu doku da mimarlığın çalışma alanıdır.”

Yarışmaya katılan fikir projeleri 17 Ağustos 2002 günü İstanbul’da sergilenecek, projeler halka açık toplantılarda yarışmacıların yapacakları sunuşlar da dikkate alınarak jüri tarafından değerlendirilecektir.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/depreme-uyarli-yerlesmeler-konulu-fikir-projesi-yarismasi_843.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!